• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul ÇEKÜL Vakfında Erzincan Konuşuldu
30 Temmuz 2011 Cumartesi 00:00

İstanbul ÇEKÜL Vakfında Erzincan Konuşuldu

Erzincan’ın somut ve somut olmayan doğal, tarihsel, kültürel varlıkların kalıcılığını ve sürekliliğini sağlamak, tarihi kültürel ve doğal mirasının koruma altına alınması, tanıtılması,

Erzincan’ın somut ve somut olmayan doğal, tarihsel, kültürel varlıkların kalıcılığını ve sürekliliğini sağlamak, tarihi kültürel ve doğal mirasının koruma altına alınması, tanıtılması, kültür turizmine açılması amacıyla İstanbul Çekül Vakfında toplantı ...  

Erzincan'ın doğa ve kültür varlıklarını bütün olarak Türkiye kültürüne ve uluslararası boyuta taşınması için uluslararası stratejik yol haritası belirlemek ve Erzincan’ın sahip olduğu tarihi kimliğin gün yüzüne çıkarılması amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Genel Sekreter Ece Müftüoğlu Narcy’nin Nisan ayında ilimizde iki gün süren inceleme ve çalışmaları doğrultusunda hazırlanan raporun değerlendirilmesi toplantısı İstanbul Çekül Vakfında düzenlendi.

Düzenlenen toplantıya Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Çekül Vakfı Genel Sekreteri Ece Müftüoğlu Narcy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Çankaya, Mimar Cemil KARABAYRAM, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan ÖZGEN, ÇEKÜL Vakfı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Necdet SAKAOĞLU, Y.Mimar - Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Metin KESKİN, ÇEKÜL Vakfı Üyesi Hurşit ARSLAN, ÇEKÜL Vakfı Üyesi Nadir Mutluer, Mimar - Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Timur Çelik, ÇEKÜL Vakfı Örgütlenme Koordinatörü Yonca MORALI, ÇEKÜL Vakfı Üyesi- Şehir Plancısı Sevil ŞETEN ve ÇEKÜL Vakfı Divriği Temsilcisi Sevil ŞETEN katıldı.


 

İlimizin sahip olduğu tarihi ve turistik değerlere ilişkin örnek yol haritalarının çizildiği ve gelişim stratejilerinin belirlendiği değerlendirme toplantısında Erzincan’ın sahip olduğu tarihi ve turistik değerlere dikkat çekerek, bu değerlerin gün yüzüne çıkarılması hususunda şehrimizi ön planda tutacak olan sloganlara ve görüşlere değinildi. Toplantı sonucunda; Erzincan’ın tarihi eserlerinin ve kültürel yapısının en etkin bir şekilde koruma altına alınması, tanıtılması ve Kültür turizmine açılması yönünde kararlar alındı. Bu kararların içerisinde ayrıca Eski Riyaset binasında bir Kent Müzesi ve Kültür Merkezinde Arkeoloji Müzesi kurulması, Tarihi hamamların restore edilerek gün yüzüne çıkarılması, Altıntepe ışıklandırma çalışması konu başlıkları ve Erzincan’ımızı ön planda tutacak yeni sloganlar hakkında görüşüldü.

Çekül Vakfı toplantısının ardından; Valimiz Sayın Abdülkadir Demir, TÜRSAB Başkanı Sayın Başaran Ulusoy’u ziyaret etti. Ziyarette Erzincan’ın turizm potansiyeli, turizm yatırımları ve Altıntepe’nin ışıklandırılma çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

28.07.2011 İSTANBUL ÇEKÜL TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLEN KONULAR

1-        Şehri Ön Planda Tutacak Yeni Sloganlarla Hareket Etmek.

   -       Tarihin Her Döneminin Yaşandığı Kent

   -       Depreme Rağmen Hayatı Devam Ettiren Kent

   -       Batılılaşma Sürecine Örnek Olan Kent Erzincan

   -       Kentsel Dönüşümde Osmanlı Çarşı- Meydan Geleneğini Yaşatan Kent

   -       Huzur Kenti Erzincan

   -       Yeşil Alanlarla Tarihi Dokunun Uyumlu Olarak Birleştiği Kent

   -       Tarihle Doğal Güzellikleri İç İçe Olduğu Kent Altıntepe- Ekşisu – Saztepe

   -       Çarşı Kültürünün Yaşatıldığı Kent

   -       Eziyetten Medeniyete Dönüşen Kent

2-     Kent Müzesi için eski Erzincan ve deprem fotoğraflarının filmlerin toparlanıp arşivlenmesi.

    -      Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Merkezi – Sami Şekeroğlu’dan Bilgi, Belge Ve Doküman İstenmesi.

3-     Kent Müzesi için eser toplanma kampanyasının başlatılması elde edilen bilgi, belge, doküman ve eserlerin kronolojik bir sıra ile sergilenmesi.

4-     Eski Riyaset Binasının hazırlanan projeler doğrultusunda Kent Müzesine dönüştürülme çalışmalarının başlatılması.

5-     Kültür Merkezinde kurulacak olan Arkeoloji Müzesi için hazırlanan proje doğrultusunda Bakanlıktan gerekli izinlerin alınması ve proje doğrultusunda faaliyetlere başlanılması.

Altıntepe – Kemah Kalesi Kazılarında bulunan eserler ile Anadolu Medeniyetlerin Müzesinden eser istenmesi.

İstasyon Binası – Demiryolları Müzesi

Divriği- Erzincan Arası Demiryollarının Cumhuriyet Dönemi Ferhat Projesidir. Bu istikamete sahip çıkarak barajlardan sonra gezi güzergahı olarak değerlendirilmesi.

Ankara Demiryolları Müzesinden Erzincan Demiryolları Müzesi için doküman alınması.

7-     Çadırcı Hamamı: Türklerde Hamam Kültürü – Anıt Müze olarak sergilenebilir. Hamam yanındaki yıkık İzzet Paşa Camii (Ulu Camii) rölöve çizimleri gerçekleştirilerek hamamla birlikte bir komplekste değerlendirilmesi. 

8-     Kamulaştırma Çalışmaları süren Nafiz Paşa Hamamının rölövesi çıkarılarak Kale Kapısı ile bir kompleks oluşturulması-  Arkeolojik olarak işlev kazandırılarak gezi güzergahı oluşturulması.

9-     Girlevik ( ÇAĞLAYAN)

    -        Topoğrafik Haritasının yaptırılması

    -        Ağaç Rölövesinin Çıkarılması

    -        Yöredeki yapılaşmanın yörenin ağaç dokusuna ve mimarisine uygun olması.

10-   Altıntepe’de Işıklandırma Çalışması yapılacak.

11-   Berzamşah’ın Kızı ile İzzettin Keykavus’ un evlenmelerinin 800.yıldönümü nedeniyle Valilik – Belediye- Üniversite (Tarih Bölümü) organizasyonu ile bir sempozyum düzenlenmesi.

12-   Erzincan’da  eski sivil mimarinin irdelenmesi, mimarların yeni binalar  da eski mimari özelliklerden esintiler sunması- Belediye Genceli Nizami’nin Hüsrev- i Şirin Kitabının elde edilmesi.

13-   Eski Erzincan Valisi Ali Kemali’nin Erzincan Tarihi Kitabı ile Tahir Erdoğan ŞAHİN’in Erzincan Tarihi Kitabının yeniden bastırılması Sadun AKSÜT ( Ali Kemali’nin Oğlu) Erzincanla ilgili doküman istenmesi.

Erzincanla ilgili önemli şahsiyetler (siyasetçi, mimar,yazar,şair,gazeteci vb.)isim listesi,eser listesi, varsa erserlerin eld edilmesi TRT tarafından yapılan Altıntepe Belgeselinin istenmesi.

14-  Kemah Bölgesi: Mengücek Beyliği Bölgesi olarak ele alınması için gerekli çalışmaların başlatılması. Mevlana Hz. Babası Baheddin Veled’in Kemah’ta dört yıl kaldığı konusunun vurgulanması(Kemah- Akşehir)

15-   Kemaliye: Mimarisi dokunun korunması

Köyler Yaşamaktadır Projesi Dünya Projesi olarak ele alınması(Salihli- Sırakonak- Apçaağa- Ergü- Ocak- Yeşilyurt- Kozlupınar- Yeşilyamaç- Dudluca- Başpınar Köyleri)

16-   Tercan: Kervansaray ve Türbelerin afişe edilmesi ve hikayelerinin tespit edilmesi. 

17-   Çayırlı: Yaylakent Hüseyin TAŞTAN Konağı’nın bir proje kapsamında iyileştirilmesi ve emniyet altına alınması.

Yaylakent Tarihi Mezarlığındaki mezar taşı motiflerinin üniversite araştırma tez konusu şeklinde incelenerek kitap haline getirilmesi.

Başköy Tarihi Mezarlığında iyileştirme çalışmasının yapılması tez konusu haline getirilmesi.
 

     


Bu haber toplam 1338 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA