• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbulda kurtuluş coşkusu
14 Şubat 2012 Salı 00:00

İstanbul'da kurtuluş coşkusu

Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü İstanbul’da düzenlenen şölenle kutlandı.Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümü İstanbul’da çeşitli

Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümü İstanbul’da düzenlenen şölenle kutlandı.Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümü İstanbul’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Erzincan Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) ve Erzincan Kültür Eğitim Vakfı (EKEV) tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen şölene, İstanbul’da yaşayan Erzincanlılar büyük ilgi gösterdi.

Şölenin açılış konuşmasını yapan ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, Erzincanlılıların şölene gösterdiği ilgiden dolayı duyduğu menmuniyeti dile getirerek katılan herkese teşekkür etti.


Erzincan’ın tarihiyle ilgili çeşitli bilgiler veren Başkan Sezgin, “13 Şubat 1918 yılında Erzincanlılar, Milis ve Osmanlı kuvvetleriyle birlikte Rus ve Ermeni işgalinden kenti kurtarmıştır” dedi.

EKEV Başkanı Sadık Ağca’da konuşmasında, “Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94 yıl dönümünde, ecdadımızın duyduğu sevinci bugün burada bizlerde duymaktayız” dedi.

Başkan Ağca, düzenlediğimiz şölende geçmişimizi yad ederek, Erzincalıların ne kadar birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu göstermenin onur ve gururunu yaşamaktayız” şeklinde konuştu.
Erzincan Valisi Selman Yenigün ise konuşmasında, Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümünü coşkuyla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Vali Yenigün konuşmasında Erzincan’da yapılan çalışmalarla ilgili çeşitli bilgilerde verdi.

Şölene katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da salonu dolduran Erzincanlılara seslendi. Coşkulu bir konuşma yapan Yıldırım, Erzincan'ın ekonomik gelişimi ve yaptıkları yatırımlar üzerinde durdu. Erzincan'ın sadece düşman işgalinden değil doğal afetlerden de çok çektiğini ifade eden Yıldırım her şeye rağmen Erzincanlıların umutlarının yıkılmadığını ve tekrar ayağa kalktığını söyledi.

Bakan Yıldırım,  13 Şubat'ın, işgal altında olmanın Türk milletinin karakterine uymadığını ve bir daha asla böyle işgallerin yaşanamayacağının tarihe kazındığı bir gün olduğunu belirtti.

Erzincan'ın kurtuluşu için canlarını veren şehitlere minnettar olduklarını ifade eden Yıldırım, "Bugün ülkemizi karıştırmaya, huzurumuzu bozmaya, milletimizi birbirine düşürmeye çalışanlar, şunu çok ama çok iyi bilmeliler ki ay yıldızlı bayrağımız ilelebet dalgalanmaya devam edecek'' ifadesini kullandı.

Kurtuluş günlerinin artık geride kaldığını, Türkiye'nin istiklal mücadelesinden istikbal mücadelesine doğru emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Bakan Yıldırım, Erzincan'ın da doğunun parlayan yıldızı olmaya devam ettiğini belirtti.

Yıldırım, Erzincan'ın geçmişte yaşadığı acıları sarmasını bildiğini ve asla Türkiye'ye asi bir tutum içerisine girmediğine dikkati çekerek, kendilerine düşen görevin de bölgede gerekli işleri yapmak olduğunu kaydetti.

Halk oyunu gösterileri sunulan şölende, Türk Halk Müziği sanatçıları, Berrin Sulari, Arzu Şahin, Sevcan Orhan ve Kubilay Dökmetaş konser verirken, Bakan Yıldırım’da sanatçıların söylediği türkülere eşlik etti.

Kurtuluş şölenine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanısıra, Erzincan Valisi Selman Yenigün, Denizli Valisi Abdulkadir Demir, İstanbul Milletvekilleri İbrahim Yiğit, Mustafa Ataç, Refahiye Kaymakamı Yusuf Karaloğolu, TCCD Genel Müdürü Süleyman Karaman, DHM Genel Müdürü Orhan Birdal, İç Ticaret Genel Müdürü İsmail Yücel, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Refahiye Belediye Başkanı Vezir Dumanlı ve çok sayıda Erzincanlı katıldı.

 

Kaynak: www.erzincangazetesi.com.tr

 

Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA