• İstanbul18 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstiklal Harbi Gazisi İsmail Ovayurt
27 Nisan 2010 Salı 00:00

İstiklal Harbi Gazisi İsmail Ovayurt

Sakarya Zaferi’nin bilinmeyen kahramanları 22 gün 22 gece çetin bir mücadelenin sonunda Sakarya Zaferi’nin elde edilmesinde kayda geçmemiş bilinmeyen kahramanlar vardır.Şüphesiz ki “Hattı

Sakarya Zaferi’nin

bilinmeyen kahramanları

 

22 gün 22 gece çetin bir mücadelenin sonunda Sakarya Zaferi’nin elde edilmesinde kayda geçmemiş bilinmeyen kahramanlar vardır.

Şüphesiz ki “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı şehit kanıyla sulanmadıkça terk edilemez.” Diyerek ordularını motive eden ve üstün komutanlık yeteneği ile zafere damgasını vuran Büyük Önderimiz Türk halkında var olan cevheride en hassas hasletlerini adeta işleyerek ortaya çıkarmış, her askerin Kurtuluş Savaşımızda kahramanlaşmasını sağlamıştır.

 

İşte o kahramanlık öykülerinden biri; Sakarya Meydan Muhaberesi’nin zor günleri yaşanıyor. Düşman askerleri Polatlı’ya yaklaşmıştır. Polatlı’nın batısında arazi yer yer kabartılar küçük vadiler halindedir. Bu yer yer yayvan ve dar görünüşlü vadilerin az sulak alanlarında seyrek de olsa kavak ve sögüt ağaçları bulunur. Yöredeki komutan bir keşif grubunu düşmanın konumunu öğrenmek üzere görevlendirir. Gece karanlığında iyi tespit yapamayan keşifciler komutanlığa düşmanın yakın bir yerde olmadığını bildirirler. Bunun üzerine komutan otuz beş kişilik bir grubu İsmail Çavuş komutasında hakim , ama çok da sarp olmayan bir yükseltinin üst noktalarında konuşlandırır.

Otuz beş kişilik gözü pek kahramanlardan oluşan bu Mehmetçik grubu geleneksel Türk savaşçılarının yaptığı gibi tepe üzerinde uygun aralıklarla bir yay biçiminde siperlere yatarlar. İsmail Çavuş bu askeri grubun ortasına yakın bir yerde bulunmaktadır. Bu grubun iki makineli tüfeği bulunmakta diğer tüfekler normal piyade tüfeğidir. Yeterli olmasa da o günkü şartlarda kullanılar iki fıçı da su taşımışlardır siperlere. Şafak daha sökmemişti ki tepenin gerisindeki vadide ağaçlar arasından hafif sesler gelir, kıpırtılar hissedilir.

Düşman binlerce askeriyle sessizce o noktalara sokulmuş, keşifçiler bunu fark edememişlerdir. Otuz beş kişiden oluşan bu kahraman topluluğun geri çekilme şansı yoktur. Düşman tarafından fark edilirlerse binlerce düşman askeriyle çarpışarak şehit olmaya kararlıdırlar. Hava biraz açılınca binleri belki de onbinleri bulan düşman askerinin vadi boyunca sessizlik içinde ilerlediğini gören İsmail Çavuş kısa sürede karar vermek durumundadır. Kalabalık otuz üç piyade tüfeği kulakları sağır edercesine durmaksızın düşman üzerine ateş yağdırmaktadır. Düşman şaşkın, ateşin nereden geldiğini dahi anlamadan ağaçların, tümseklerin hatta birbirlerinin arkasına gizlenmeye çalışarak hedefi bilmeden gelişi güzel ateş edip belki de kendi askerlerini vuruyorlardı.

Aralıksız ateş eden kahramanların hiçbir kurşunu boşa gitmiyor, yoğun düşman askerinin üzerine boşalan her mermi en az bir düşmanın vurulmasını sağlıyordu.zaman ilerledikçe makineleri tüfeklerde sorunlar başladı. Sürekli ateş ederek ısınan ve kızan namlular mermileri düşman üzerine ulaştıramıyordu. Namluları soğutan sular bitmişti. Mataralardaki son içme suyu da kullanılmıştı.

Kurnaz zekasıyla tanınan İsmail çavuş çaresizliğe hemen pratik bir çözüm getirdi.. Namlular askerin sidikleri ile soğutuldu. Hava aydınlandığında vadi düşman ceset ve yaralıları ile doluydu. Sağ kalanlar çekilmiş, Türk askeri tek bir zayiat vermemişti.

Hedeflenerek değil ama düşman askerinin gelişi güzel ateşinden çıkan mermilerinden biri sekerek İsmail Çavuş’un baldırına biri bir askerin topuğuna saplanmış, mermilerin çarparak fırlattığı bir taş parçası da bir askerin bir gözünü kaybetmesine neden olmuştu. Kurtuluş savaşımızın kazanılmasında nice kahramanlık örnekleri vardır. İşte bu kahramanlık öyküsünün İsmail Çavuş’u Erzincan İli Kemah İlçesi Beklimçay Mahallesi nüfusuna kayıtlı İSMAİL OVAYURT’TUR. Kendisi gazi madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Gurur ve iftiharla rahmetler dilediğim amcam İsmail Ovayurt’un ruhu şad olsun.

 

Yeğeni Muhammed Fikri OVAYURT

 

Not: Bu bilgiler değerli öğretmenimiz Dursun Ayyıldız tarafından ilk öğretmenliğim günlerinde anlatılmıştır.

 

Bulent Tahmas

 

Kemah Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bülent Tahmas Bey’in araştırma ve yazıları ile Kemahlı Gazilerimiz sitemizde yayınlanmaya

devam edecektir.

Bülent Tahmas bey’e değerli çalışmalarını bizler ile paylaştığı için teşekkürlerimizi sunarız.

Bu haber toplam 2149 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA