• İstanbul28 °C
  • Erzincan24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstiklal Harbi Gazisi Kamil Gölebatmaz
27 Nisan 2010 Salı 00:00

İstiklal Harbi Gazisi Kamil Gölebatmaz

İSTİKLAL HARBİ GAZİSİKAMİL GÖLEBATMAZ  Ulu önder M.Kemal’in söylediği gibi “ Aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş bütün orduları dağıtılmış

İSTİKLAL HARBİ GAZİSİ

KAMİL GÖLEBATMAZ

 

 

Ulu önder M.Kemal’in söylediği gibi “ Aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bil fiil işgal  edilmiş olabilir” diyordu.

Böyle bir durumda idi ülkemizin hali. M.Kemal Türk Milletine güveniyordu. Bu zorluklar bu milletle alt edilebilir, emperyalizme gerekli ders verilebilir, mazlum milletlere örnek olunabilirdi.

Yıl 1919 Samsun’a ayak basıyor. Erzurum ve Sivas kongrelerini yapıp T.B.M.M.’ni açıyor.

İşte bu sırada Hasan oğlu 1901 doğumlu Kamil’i askere alıyorlar. Ayakta çarık asker elbiseleri lime lime, mermi kısıtlı, Yunan Polatlı’ya kadar gelmiş. Anlatıyor Haymana’ya doğru giderken erzağımız yok açlıktan bir derenin dibinde kaldım. Seksen yaşlarında beyaz sakallı arkasında beş katır yüklü bir katırcı geldi.

_ Evladım ne yapıyorsun burada? Dedi.

_ Baba dedim Açım! Yürümeye takatim yok, Bana biraz arpa ver.

_ Evladım ben cepheye erzak taşıyorum şu hayvanın hakkını çalıp sana verirsem bu hayvan şu tepeyi aşamaz, bu erzaklar cepheye gitmese yüzlerce asker ölür dedi. Gözlerinden akan yaşlar beyaz sakalından kayıp dökülüyordu.

Hayvanlara torba takmış dinlendiriyordu. Hayvanların torbalarını başlarından çıkardı. Torbanın içindeki samanı iki avucunun içine aldı üfledi üfledi samanlar uçtu geriye yarım avuç bir arpa kaldı bana verdi.

Arpaları yedim.

_ Amca dedim bu hayvanın hakkını bana verdin. Şu mecidiyeleri al hayvanın hakkı olan arpayı alırsın dedim.

_ O para çok dedi. Bana üste para yerine sigara kâğıdı verdi. Yarım avuç arpa beni cana getirdi, gidip birliğime kavuştum.

 

Afyon cephesine Yunan dikenli tel çekmiş barikat oluşturmuş. Yarbay Deli Hasbi bey gece tel örgüleri teneke makası ile kesme emri alıyor. Bölüğe makaslar dağıtılıyor. Her üç kişiye bir makas veriliyor. Yarbay kişi başına istiyor. Alay komutanı yok diyor, elimizde olan bu. Gece telleri kesiyorlar.

 

Afyon Cephesinden taarruza geçiyorlar. Tel örgü Yunanın modern silahları Türk askerinin süngülerinde eriyip bitiyor.

Yarbay Deli Hapsi Bey Afyon Cephesinde kurşun yarası alıyor Ala komutanı Hasbi Beye yalvarıyor, seni hastaneye yatıralım. Hapsi bey

_Hayır, Kumandanım ben İzmir’de hastaneye yatacağım.

Kurşun yarası ile Afyon’dan İzmir’e gidiyorlar.

İzmir’e giriyorlar. M.Kemal Paşa teftişe geliyor. Çok yakından gördüm paşayı derdi, İstiklal harbi gazisi Kamil.

Cumhuriyet kararı 29. Ekim 1923 gecesi saat 20.30’da veriliyor. 20.45’de Cumhurbaşkanı seçimi yapılıyor. M. Kemal Cumhurbaşkanı seçiliyor.

O gece Kemah Posta hanesindeki nöbetçi memur maniplenin tıkırtılarını dinliyor. Acil başlığı ile gelen telgrafı Kaymakam beye yetiştiriyorlar.

Gelen telgrafta yazılanlar şöyleydi.

T.B.M.M.’si Cumhuriyet idaresini kabul etmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa Meclis Tarafından Cumhur reisi seçilmiştir. Halkımıza ilan edilmesi.

Kaymakam Bey, Belediye reisini memurlarını topluyor ve bu sevinçli haberi o gece veriyor. Resmi dairelere Türk Bayrakları çekiliyor.

30 Ekim 1923 yer kale dibindeki eski Pazar yeri. Yemenici İzzet Dayıya haber geliyor. Belediye reisi seni çağırıyor. İzzet Dayı kalkıp gidiyor. Belediye reisi Belediye tellalı, İzzet Dayıya Cumhuriyet idaresi kurulduğunu, M.Kemal’in Cumhur reisi seçildiğini söylüyor bunu halka duyur diyor. İzzet dayı eski Pazar yerine geliyor gür sesi ile “ Ey canım duyduk duymadık demeyin bugün Cumhuriyet kuruldu. M.Kemal Cumhur reisi seçildi. Herkes dükkânına, evine Türk bayrağı çekecek ilan olunur” diye bağırıyor. Davul zurna çalıyor.

Cumhuriyet kurulurken yarım avuç arpa ile açlığını giderip cepheye koşan devletin malını gözü gibi esirgeyen katırcı, kurşun yarısı alıp Uşak’ta hastanede yatmayan Yarbay Deli Hasbi Bey, Cumhuriyeti Kemah’ta halka duyuran tellal İzzet Dayı bunlara güvenen Mustafa Kemal Atatürk’e emeği geçen nice isimsiz kahramanlara, huzur içinde yatınız. Cumhuriyet emin ellerde yaşadı Bizlerde yaşatacağız diyorum.

 

Bulent Tahmas

 

Kemah Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bülent Tahmas Bey’in araştırma ve yazıları ile Kemahlı Gazilerimiz sitemizde yayınlanmaya

devam edecektir.

Bülent Tahmas bey’e değerli çalışmalarını bizler ile paylaştığı için teşekkürlerimizi sunarız.

Bu haber toplam 1909 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA