• İstanbul28 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kahveciler Sigara Yasağına İsyan Etti..
26 Temmuz 2009 Pazar 00:00

Kahveciler Sigara Yasağına İsyan Etti..

 19 Temmuz itibariyle kapalı alanlarda sigara içme yasağının uygulamaya girmesi ile birlikte işlerinde yüzde yüzlük düşüş yaşandığını açıklayan Erzincan’daki kahveciler, bu durama

 

19 Temmuz itibariyle kapalı alanlarda sigara içme yasağının uygulamaya girmesi ile birlikte işlerinde yüzde yüzlük düşüş yaşandığını açıklayan Erzincan’daki kahveciler, bu durama acilen önlem alınmazsa kahvehanelerin kapanmayla karşı karşıya kalacağını belirttiler.

Türkiye genelinde kapalı yerlerde sigara içme yasağı Pazar günü itibariyle başladı.

Yasağın başlamasıyla birlikte kahvehaneler başta olmak üzere bir çok kapalı mekân boşaldı. Bu duruma isyan eden kahvehane sahipleri, acilen bir önlem alınmaması durumunda iş yerlerini kapatmak zorunda kalacaklarını belirttiler.

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine bağlı Kahveciler Odası Başkanı Ali Babacan ( Kemah Bozoğlaklı ) , il genelinde ki kahvehane ve kafeteryaları ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinledi.

Erzincan’da 450 civarında kahvehane, kafeterya ve çay ocağının bulunduğu ve sigara yasağı ile birlikte bu işyerlerinde büyük bir iş düşüşünün yaşandığını açıklayan Kahveciler Odası Başkanı Ali Babacan, “Bizler bu yasağı uyguluyoruz. Ama yasak çıkarılırken bir takım olumsuzluklarında düşünülmesi gerekirdi.

Bu tarz işletmelerde sigara içilen ve içilmeyen bölümlerinin oluşturulması gerekir. Aksi takdirde bu yasakla birlikte birçok esnafımız işyerini kapatmak zorunda kalacaktır. Bu kanuna sigara içilen ve içilmeyen bölümlerinin oluşturulması için eklemenin yapılması gerekir” dedi.

İşletme sahiplerinden Köksal Karatay ve Sami Erzincan, “Bu kanun bizim işlerimizi bitirme noktasına getirmiştir. Kanundan önce 4–5 masamız sabit olurdu ve günlük 100 TL ciro elde ederdik.

Kanunun uygulamaya girmesiyle birlikte iş yerlerimiz adeta boşaldı. Para kazanamıyoruz, işyerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Demlediğimiz çayı hiçbir müşteriye satamadan döktüğümüz zamanlar oluyor. Kanunda bazı esnekliklerin yapılmasını istiyoruz. Sigara içilen ve içilmeyen bölümlerinin konulmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundular.

 

Haber: Yasin Köz

 

Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA