• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanada’dan Kemah’a Esen Hasret Rüzgarı
30 Eylül 2010 Perşembe 00:00

Kanada’dan Kemah’a Esen Hasret Rüzgarı

 Kemah İlçemizin Doğan Köy nüfusuna kayıtlı, Maksutuşağı Köseler Mezrasından Sinan Urtekin’in kareleri ile bir demet hasret rüzgarı..  Bir Kaç Fotoğraf Bir Yaşam ÖyküsüSomun

 

Kemah İlçemizin Doğan Köy nüfusuna kayıtlı, Maksutuşağı Köseler Mezrasından Sinan Urtekin’in kareleri ile bir demet hasret rüzgarı..

 

 

Bir Kaç Fotoğraf Bir Yaşam Öyküsü

Somun ekmeği, sıcak çorba ve arabaları yakından görme mutluluğu içinde 8 yaşında Kemah ile tanışan Sinan Urtekin; Kemah Yatılı Bölge Okulunda başlar tahsil hayatına. Kemah’ta okurken şimdi hayır ile yad ettiği Sami Terzibali; sonradan teknik çizimlerin temeli olduğunu anladığı çizimlerine bakarak adam olacaksın oğlum dermiş Urtekin’e.

Adam olmanın yolunda İstanbul’a da uğrar Sinan Urtekin. Bir İngiliz firmasında dış ticarete atılır ama okuma aşkından vazgeçemez. Burhan Felek Akşam lisesine devam eder bir yandan. Emekli Albay Atilla Güney’in de tavsiyesi ile üniversiteye girer ve iş idaresi okumaya başlar. Hem çalışıp hem okumaktadır sürekli. Yurtdışına açılan Urtekin; birçok ülkeden sonra Kanada’yı mesken tutar.

Kanada’da da okuma aşkından bir şey kaybetmez, koleje kaydolur, birkaç dil daha öğrenir,  akabinde üniversite eğitimi derken Kanada göçmen dairesinde çalışmaya başlar. Yeminli tercümanlık, Vatandaşlık – Göçmen bürosu işleri, Kanada Dış İşleri Bakanlığında bir takım görevler bulunduğu görevlerden sadece bir kaçıdır. Toronto’da şehir üniversitesinde Toplum Bilimleri okumaya devam eden Urtekin; kendi deyimi ile adam olmaya devam eder.

Çocuk yaşlardan beri hem çalışarak hem de okuyarak Kemah’dan Kanada’ya uzanan bir yaşam öyküsünden çıkarılacak sonucu kendi dilinden aktarmak gerekir ise;

 

Vardığım sonuç sudur, çevrenizde sizi yönlendirecek aklı başında birileri varsa ve sizin potansiyelinizi erkenden sezebilirse, elinizden tutarsa, mutlak suretle kendinize ve sonrasında topluma bir şeyler verebilirsiniz., Ben yapabildiklerimi kimse elimden tutmadan yaptım, çalışırken okula gitmem için gerektiğinde işten erken çıkmam yönünde sağlanan olanak dışında. Dünyayı okuma ayrıcalığını yakalamış biri olarak, gençlerin mutlak suretle ve mutlak suretle ve mutlak suretle dünyanın ortak dilini, İngilizceyi öğrenmelerini çağımızın artık ekmek-su kadar gerekli ve edinilmesi kaçınılmaz bir olgusu olarak görmelerinin zaruri olduğunu özellikle vurgulamak isterim.” der Sinan Urtekin

 

Amatörce Fotoğraf Sanatı ile de ilgilenen Urtekin’in 2008 yılında karelediği ve bize gönderdiği Munzur ve Kemah fotoğraflarını paylaşır, hemşerimize dünyanın neresinde olursa olsun Kemah insanının sıcaklığı ve samimiyeti ile hemşerileri adına başarılı ve hayırlı çalışmalarının devamını dileriz.

Bu haber toplam 1941 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA