• İstanbul22 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARADAĞ KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

KARADAĞ KÖYÜ

KARADAĞ KÖYÜ(Erkeğan) Kemah’a 21 km uzaklıkta, Karadağ’’ın eteklerinde Karşıkuz’un yanına kurulmuş her daim Munzur’ları seyreden, asaletini arkasına yaslandığı kara ve bir

KARADAĞ KÖYÜ(Erkeğan)

 

Kemah’a 21 km uzaklıkta, Karadağ’’ın eteklerinde Karşıkuz’un yanına kurulmuş her daim Munzur’ları seyreden, asaletini arkasına yaslandığı kara ve bir o kadar da yüce olan Karadağ’dan almış bir köy. Muhtar Süleyman YAKUT köyü Üç Kardeş’ten biri olan Murat BEG’in (Begoğlu) ilk olarak gelip kurduğunu, diğer kardeşlerinden birinin Dedek’te, diğerinin de Kemah’ta kaldığını söyledi. Karadağ’ın zirvelerine doğru Üç Kardeşler Tepeleri var. Bir zamanlar 90 hanelik büyük bir köy iken, şimdi hane sayısı yarıya düşmüş, onun da yarısı Kışı İstanbul’da geçirirmiş. Bu göç nedeniyle 1944 de açılan köyün ilkokulu 1992 de öğrenci olmadığı için kapatılmış ve bir daha açılacağa da benzemiyor.

 

Eskiden köylüler 5000 civarındaki davarlarını Şahanpınarı, Poğdur, Soropu Çayı, Haydar ve Keklik Kıran yaylalarında otarıp, Uzunçayır Pınarın’dan, Kasımın Çegil pınarına kadar sayısız pınarların suyundan içip hararetlerini söndürürlermiş sıcak yaz günlerinde. 80’lik kıdemiyle Hasan TAŞKIN Emmi, iç çekerek anlatıyor mazide kalan o mutlu günlerini. Büyük Tepe’nin Kışla mevkiinden linyit kömürü çıkarıp satarlarmış.

 

İstanbul’da 1985 de kurdukları “Karadağ Köyü Kalkındırma ve Yaşatma Derneği” olarak, başkanlığını Veysel AKCAKAYA yaptığı bir köy dernekleri varmış.

 

Mezarlığa ve çevresine diktiği 1 500 adet çam diken Halit YAKUT’u ya da nam-ı diğer Karadağ’lı Halit’i nasıl geçeriz zikretmeden. Çevrecilik ve ağaç sevgisinin sessiz kahramanlarından biri olarak,onların herbirine birer çocukmuş gibi gösterdiği ilgi ve alakayı tebrik ve teşekkür etmemek mümkün değil.

 

Bir de Çavuş rütbesiyle Kamyoncu Hüsamettin TAŞKIN varki, Kemah’ta ilk kamyonu olan zat olmasının hatırına olacak ki, Kemah’ın yolu asfaltlı tek ve ilk köyü olma ayrıcalığını da taşıyor Karadağ. Bu çavuş, kamyonculuk yaptığı zamanlarda kötü memurları bedava götürürmüş Kemah’tan. Bu Hüsamettin’i öyle bildiğiniz kamyonculardan sanmayın. Kendisi İstanbul Vefa Lisesi 3.sınıftan terk ve çok haklı bir terk nedeni de var. Fransızca öğretmeni kendisini bırakıp, sınıfın güzeli Yıldız’ı geçirince bu haksızlığa tahammül edememiş ve öğretmeninin hepsi iki tane olan dişlerinin tamamını kırmış ve okuldan kaçmış.Bunu anlatırken “Yıldız” deyince, derin bir iç çekip onbeş yaşın heyacanıyla hala gözleri ışıldıyordu Hüsamettin Emmi’nin. Muhtarın odasında mütekeffil kahvaltı sofrasında bir sabah vakti çaylarımızı yudumlarken hasbihal ve sohbete ve dahi kahvaltıya doyum olmuyordu ama biz ayrılmak zorundaydık. Zira “Köyden Köye Kemah” turumuzun daha başlangıcında, 6.köyündeydik ve geride daha 67 köy vardı. Muhtar bize Hüsamettin’in İstanbul’a gideceğinden şikayet babında ”Eğer giderse seneye baharın köye kabul etmeyeceğime dair heyet kararı alacağım tasdik edermisiniz?” dedi. Daha benim birşey söylememe fırsat kalmadan, gün yüzü görmemiş bir cevapla karşılık verdiki, insana parmak ısıtır: “Cennet kabül etmezse, Cehennemin Leylim deresi yalvarıyor”dedi ve karşı dağlara doğru nazar etti.

 

Köyün Sınırları: Doğusu; Parmakların Sırt, Dere Çatı ve Eski şose, Batısı; Pırkanlı Sırtı, Hasan Tarla, Aktarla, Soğuk su ve Karşı Kuzun Sırt,Kuzeyi; Aktar, Karatepe, Kalecik, At Çukuru ve Peylerin Gedik, Güneyi; Eski Şose.

 

Kaynak:

Kemah Kitabı,Bir Derkenar

Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 3287 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA