• İstanbul19 °C
  • Erzincan8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kardere Köyünde Bakır Parıldıyor..
29 Haziran 2010 Salı 00:00

Kardere Köyünde Bakır Parıldıyor..

Kaymakamlığımızın girişimleriyle Kardere Köyünde gerçekleştirilen Bakır El İşlemeciliği projesi kapsamında işlenen bakır ürünler, 29 Haziran Salı günü gerçekleştirilen görkemli

Kaymakamlığımızın girişimleriyle Kardere Köyünde gerçekleştirilen Bakır El İşlemeciliği projesi kapsamında işlenen bakır ürünler, 29 Haziran Salı günü gerçekleştirilen görkemli bir törenle sergilendi.

 

            Törene İlçe Kaymakamımız Sayın Gökmen ÇİÇEK, Belediye Başkanımız Sayın Hüsamettin ŞANAL, Kamu Kurum ve Kuruluşlarımızın amir ve memurları, Kardere Köyü Dernek Başkanı Yusuf Gündüz ve çevre köylerden gelen misafirler katıldı.

 

 

            İlk etapta İş-Kur Müdürlüğünün düzenlediği kursla yetinmeyerek ücretini kendilerinin karşıladıkları ikinci etap kursun ardından siparişler için başta İstanbul olmak üzere çevre illere de numuneler gönderildi. Erzincanlı ve Kemahlı işadamlarından siparişler alınarak bakırlar işlenmeye başlandı. İlçemizdeki esnaflarımızdan, Erzincan ve İstanbul’daki işadamlarımızdan alınan siparişler doğrultusunda,  firmaların isimlerinin ve iletişim bilgilerinin yer aldığı, tarihimizi ve kültürümüzü yansıtan motiflerin işlendiği saatler, bakır tabaklar, fincan takımları, şekerlikler, tepsiler ve çeşitli promosyon ürünleri işlenerek pazarlandı. Sivas İlimize ait Selçuklu dönemine ait motiflerin yer aldığı plaket ve diğer hediyelik ürünlerle ilgili numuneler işlenerek gönderildi. Ayrıca sergide hanımlara yönelik takılarda göze çarpıyordu. Bugün sergilenen ve göz kamaştıran ürünlere ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdiler. Bakır işleyen hanımların gözlerindeki sevinç, yüzlerinde başarmanın mutluluğu, alınlarında ekonomik yaşama fiilen katkı sağlamanın kıvancı ve projenin kazandırdığı özgüven görülmeye değerdi.

 

            Törende konuşma yapan Kaymakamımız bakır işlemeciliği projesinin özellikle hanımlarımızın günlük yaşam içerisinde etkin bir biçimde yer almalarını sağlayarak, Kardere halkında bir farkındalık oluşturduğunu belirtti. Destek olunduğu takdirde Kardereli hanımlarımız neler yapabileceklerini gösterdiler dedi.  Kaymakamımız bu tür projelerin diğer köylerimizde de artarak devam edeceğini ifade ederken Köy Muhtarı ve Dernek Başkanını da tebrik etti.

 

           Olağanüstü bir gayretle çalışarak kısa zaman içerisinde işledikleri ürünlerden yaklaşık 23.000,00.-TL gelir sağlayan hanımlarımız, alın terlerinin karşılığını törende Sayın Kaymakamımızın elinden aldılar.

 

            İstanbul ve çevre illerimizden de yoğun siparişler alındığını, elde edilen gelirin artarak devam edeceğini, bu ve buna benzer projelerin Kemahımız için haklı bir gurur kaynağı olduğunu belirten Kaymakamımız, projenin başından sonuna kadar desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize ve projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Serginin gezilmesi ve Kardere köyümüzün hazırlamış olduğu ikramların ardından tören sona erdi.

 

Kaynak: www.kemah.gov.tr

 

Bu haber toplam 1626 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA