• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karderede Bakır Sodesle Yeniden
02 Mart 2011 Çarşamba 00:00

Kardere'de Bakır Sodesle Yeniden

KARDERE’DE BAKIR SODESLE YENİDEN           Kaymakamlığımızın öncülüğünde başlatılan bakırcılık projesinin devam edebilmesi için sivil

KARDERE’DE BAKIR

SODESLE YENİDEN

 

 

         Kaymakamlığımızın öncülüğünde başlatılan bakırcılık projesinin devam edebilmesi için sivil toplum örgütü çatısı altında proje yapılarak, SODES kapsamında bir proje hazırlandı, DPT’nin onayına sunuldu. Düzenlenen bakır işlemeciliği projesi DPT tarafından onaylandı.

 

         İlçe merkezine 31 km uzaklıkta, Kaymakamlığımızca daha önceden İş-Kur kapsamında açılan kurslar sonunda bakır işlemeyi öğrenen Kardere’li hanımlarımız SODES kapsamında başlatılan kursla kalfalık seviyesine ulaşacaklardır.

 

          SODES kapsamında “Hünerli Eller Projesi” hazırlandı. 92.310,00.-TL bedeli olan bu proje ile oluşturulacak atölyede; kadınlara rahat ve huzurlu çalışabilecekleri iş ortamı hazırlanarak, pratik eğitim olanakları sunularak bakır işlemeciliğini profesyonel olarak yapmaları sağlanmıştır. Kardereli hanımlarımıza verilecek 206 saatlik ileri seviye makineli ve makinesiz Bakır İşlemeciliği Kursu ile mesleki bilgi ve beceri kazandırılacak, 52 saatlik Girişimcilik Eğitimi ile de işgücü piyasasını tanımaları kolaylaşacak, böylece kendi pazarlama ağlarını kurmalarına katkıda bulunulacaktır.

 

           Kurum amirleri ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakamımız Sayın Gökmen ÇİÇEK, Kardereli hanımlarımızın kursun başladığı tarihten bu güne çok mesafe kat ettiklerini ve aile ekonomilerine büyük oranda maddi kazanç sağladıklarını, bu çabanın köy sınırları içerisinde kalmayarak Kemah’lı işadamlarımızın da destek sağladıklarını, bu yıl dünyanın 6. Büyük organizasyonu olan Emitt fuarındaki stantda ve Ankara ANKAmall’da Erzincan Tanıtım Günleri adlı etkinliklerde de sergilendiğini belirterek, Bozoğlak köyünün de katılımıyla ilçemizin bakır merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

 

Kaynak: Kemah Kaymakamlığı

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA