• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAZIM PAŞA
00 0000 Salı 00:00

KAZIM PAŞA

KAZıM PAŞAAslen Kemahlıdır. Kığılcımoğullarındandır. Babası sırf oğlunun öğrenimi çin Erzincan'ı ikinci vatan yapmıştır. Kazım Paşa, ilköğrenimini 1920 tarihinde Erzincan Askeri

KAZıM PAŞA
Aslen Kemahlıdır. Kığılcımoğullarındandır. Babası sırf oğlunun öğrenimi çin Erzincan'ı ikinci vatan yapmıştır. Kazım Paşa, ilköğrenimini 1920 tarihinde Erzincan Askeri Rüştiye'sinde bitirmiştir. Bu devre adı geçenin hayatında derin etkiler bırakmış bu okulun anıları, hatırasının en değerlilerini oluşturmaktadır.

1890'da Erzurum idadisi'ne sonra Harbiye Okulu'na giderek, en son Kurmay Okulunu bitirmiş ve 1899'da 4. Ordu Kurmayında görevli olarak Erzincan'a gelmiştir ve 11 yıl bu orduda ve özellikle Erzincan'da kalmıştır.

Zamanın iç siyasetince, bir kez Erzincan'a geldikten sonra çıkabilmek, çok büyük şansa bağlıydı. Fakat genç kurmay Erzincan'dan memnundu. Orduyu ve bu yöreyi seviyordu. 4 Ordu, Van'dan Musul'a kadar uzanmıştı. çoğu kez her tarafa gitmiş, özellikle kurmay subayı ve tabur kumandanı olarak 4 kez Dersim'e sefer yapmıştır. Ikisi 1098 ve 1909'dadır.

1924'te 3. Ordu Müfettişliği Kurmay Başkanı olarak yeniden Erzincan'a gelen Kazım Paşa ancak 4 ay bu görevinde kalmıştı. O zaman Erzincan genel savaş felaketinden çok etkilenmiş, adeta sönmüş, her şeyi harap bir halde idi, fakat Paşa o haliyle bile yine sevmişti memleketini. Daha sonra 23. Tümen Kumandanı olarak iznik'te görev yapmıştır.Bu haber toplam 1823 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA