• İstanbul24 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KEDEK KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

KEDEK KÖYÜ

KEDEK KÖYÜ  Kemah’ın Refahiye hudundaki en uzak ve en son köyü olup, ilçeye 50 km mesafededir. Köy bulunduğu rakım itibariyle Karadağ’ın karla kaplı zirveleriyle boy ölçüşebilecek

KEDEK KÖYÜ

 

Kemah’ın Refahiye hudundaki en uzak ve en son köyü olup, ilçeye 50 km mesafededir. Köy bulunduğu rakım itibariyle Karadağ’ın karla kaplı zirveleriyle boy ölçüşebilecek kadar yüksek olan Yıldız Baba Tepesi’nin altındaki derenin Beyriği Sırtı tarafındaki düz bir araziye kurulmuş.

Hemen karşısında da Meşe Sırtı dedikleri bir çamlık uzaklardaki bu beldenin manzarasına ayrı bir renk katmış. Güz mevsiminin son demlerini yaşadığı 21 Kasım günü sabahın erken sayılabilecek bir vaktinde köye girdiğimizde, gözlerimiz bacası tüten bir ev ararken,birden Muhtar Durmuş CANTEKİN zuhur ediverdi evlerin arasından. Hayli zaman evvel “Ziyaretinize geleceğiz” sözünün ifa edildiğine şahid olan gözlerine inanamamanın verdiği mutlulukla, beldelerinde bizleri görmenin verdiği hayret ve şaşkınlıkla odasına aldı bizleri.

Köyde kalan 3 haneden biri olan Selman DİRİK de geldi az zaman sonra. Eskiden 38 hane olan köy, yaz aylarında yine 15 haneye kadar çıktığı oluyormuş. İstanbul’da 35, Erzincan’da 20 haneleri varmış. İstanbul’da, başkanlığını Metin AYRANCI’nın yaptığı ( 2011-2012 Yılları Başkanı Başkan Serkan Arsel ), “Kalkındırma ve Yaşatma Derneği” ni 1995 yılında kurmuşlar. 1967 de açılan köyün ilkokulu 1992 de kapanmış. Bu köye bağlı Mahmut Öldüren Dağı’nın eteğinde Gülyurdu (Gavur Yurdu) Mezra’ları varmış. Burada sadece yaz aylarında 6 hane kalıyormuş.

Köyün belli başlı sülaleri Koçobekirgiller, Çavuşgiller, Elbeyigiller, Derebeyigiller ve Cafagiller’miş. Değirmen Deresinde şimdi çalışmayan bir su değirmeni varmış. Mahmud Öldüren Dağının yamacında bu zat’a ait mezar, halk tarafından ”Ziyaret” kabül edilip, burada kurbanlar kesip, dualar ederlermiş.

Köyün içme ve sulama suyu da mezranın yanıdaki Büyükdüz mevkisindeki gözelerden geliyormuş. Buğday, arpa, yonca ve yörünge çok menfaatli olarak yetişiyormuş, ancak nüfus azaldığı için tarlalar boş duruyornuş. Burası yüksek olmasına rağmen dalgalı tepelerin koltuğunda olduğundan Zehmeri ayında bile soğuk olmazmış. Muhtar merhum babasının “Bu yurdu terk etme, burada kal, hanedanlık yap, misafire ekmek yedir “şeklindeki vasiyetini yerine getirmek için yurt deyip kalıyormuş burada.

Anadolu Geleneği’nde, bir oğulun ölmüş bile olsa babaya ve ataya olan hürmet ve itaatindeki inceliğini, canlı bir emsal olarak göstermesi bakımından taktire ve tebrike şayan bir davranış.

Köyün Sınırları: Doğusu; Küçük Kedek Sırtı ve Taşlıkıran, Batısı; Kazıklıdere ve Örtburun, Kuzeyi; Karataş ve Gözeler, Güneyi; Bab Çayırı, Taşlıkıranın Sırt , Yol, Cevizli Dere ve Küçükdere sırtı.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

 

Ek Bilgi: Kedek Köyü sınırlarında ayrıca Gülyurdu Mezrası da bulunmaktadır. Gülyurdu Mezrasında Çelik ve Ağar Aileleri ikamet etmektedirler.

 

 

Bu haber toplam 3601 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA