• İstanbul24 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KEMAH ALİMLERİ
19 Ekim 2007 Cuma 00:00

KEMAH ALİMLERİ

KEMAH ALİMLERİ Dr.Ömer Menekşe Dr. Ömer Menekşe’nin muhtevası itibariyle alanında biricik olma vasfına hâiz eseri Kemah Alimleri –Geçmişten Günümüze-; ilmin izzetini en hakiki

KEMAH ALİMLERİ

 

Dr.Ömer Menekşe

 

Dr. Ömer Menekşe’nin muhtevası itibariyle alanında biricik olma vasfına hâiz eseri Kemah Alimleri –Geçmişten Günümüze-; ilmin izzetini en hakiki zırh telakki eden bir coğrafyanın Peygambere vâris seçkinlerinin, resmi vesika ve yakınlarının beyanlarıyla  desteklenmiş tercüme-i hâllerinin bilgi yüklü bir derlemesidir.

 

            Yazar, hacmi ile tenakuz kesbeden eserine aldığı Kemah’ın âbide şahsiyetlerinin, mihrablara imam, minberlere hatip, kürsülere vâiz ve saraylara mürşid olma liyâkatine nasıl eriştiklerini, doğumlarından, ebediyete irtihallerine dek ana hatlarıyla oldukça vazıh bir üslûpla gözler önüne sermektedir.

            İki bölümden oluşan eserin ilk bölümü, Osmanlıda eğitim ve öğretim müesseselerini ve Kemah’taki ilmi hayatı irdelemekte.

 

Eserin ikinci bölümü ise Kemah Ulemasını tek tek ve özenle anlatmakta.

 

Ümmete, Peygamberin yokluğunda istikamet açısı tayin etmek gibi mukaddes bir vazifeyi kuşanmış âlimlerin, Kemah’ın hissesine tekâbül eden kısmını âdeta tescilleyen bu esere her Kemahlının sahip olması zarurettir.

 

 

ÂDEM YILDIZER

 

Ercan Babacan kişisel arşivinden

kemahlialimler1.jpg

kemahlialimler2.jpg

Bu haber toplam 1843 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA