• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Artık Bakırı İle Anılıyor..
09 Mayıs 2011 Pazartesi 00:00

Kemah Artık Bakırı İle Anılıyor..

Erzincan Valimiz Sayın Abdulkadir Demir ve kalabalık bir katılımcının iştirakleriyle Kardere Bakır İşlemeciliği sergisinin ve Bozoğlak Bakır İşlemeciliği kursunun açılışı yapıldı.            &nbs

Erzincan Valimiz Sayın Abdulkadir Demir ve kalabalık bir katılımcının iştirakleriyle Kardere Bakır İşlemeciliği sergisinin ve Bozoğlak Bakır İşlemeciliği kursunun açılışı yapıldı.

 

            

Sayın Valimizin destekleriyle Kemah Kaymakamlığı, Erzincan İŞ-KUR Müdürlüğü ve Kemah Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile başlatılan ve SODES’le de desteklenen Hünerli Eller projesi kapsamında Kardere ve Bozoğlak Bakır İşlemeciliği Kursu ile hanımlarımız ne kadar hünerli oluklarını ve hayatın her alanında yer almaları gerektiğini bir kez daha kanıtlamış oldular ve yapmış oldukları el emeği göz nuru eserlerini gururla sergilediler.

      

 

Sayın Valimiz Abdulkadir Demir Bey ve Sayın Kaymakamımız Gökmen ÇİÇEK’in yanı sıra Koyulhisar Kaymakamı, Erzincan il Genel Meclisi Başkanı, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin ŞANAL, İl Telekom Müdürü Timur SEVİM, Erzincan İŞ-KUR Müdürü, İl Genel Meclisi üyesi Mahmut CANTEKİN, Kardere - Bozoğlak Köyü Dernek Başkanı, daire amirleri ve çalışanları ile davetliler ve köy halkından oluşan kalabalık bir topluluğun katılımıyla Kardere Bakır İşletmeciliği Sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergiyi gezen Sayın Valimiz kursiyerlerle kısa bir süre sohbet ettikten sonra kursiyerlere teşekkür etti.

 

 

Daha sonra Bozoğlak Köyüne geçen Sayın Valimiz açılış öncesinde konuşmasında projede emeği geçenlere teşekkür kursiyerlerin ne kadar büyük bir iş başardıklarını söyledi. Daha sonra kadar büyük bir iş başardıklarını söyledi. Daha sonra kurdeleyi keserek Bozoğlak Köyü Bakır İşlemeciliği Kursu’nun açılışını yapan Sayın Valimiz, kursiyerlerin ortaya çıkardıkları eserler hakkında bilgi aldı. Kursiyerlerimizin hazırlamış oldukları hediyelerin takdiminden sonra Kardere Köyüne geçen konuklara burada sinevizyon gösterisi eşliğinde yemek ikramı yapıldı. İkramdan sonra yine coşkulu bir kalabalık ile Sayın Valimiz köyden uğurlandı.

 

Kemah Bakırcılığının geldiği noktayla ilgili açıklama yapan Kaymakamımız Gökmen ÇİÇEK Kemah’ın tarihten getirdiği bir çok önemli kültürel değerinin olduğu, bakırcılık projesiyle bakır işletmeciliğinin Kemah’ın yeni bir değeri olarak ortaya çıktığını, bu yeni değerin Kemahlı hanımların elinde ışıl ışıl parladığını ve önemli bir kazanç kapısı oluşturduğunu söyledi. Ayrıca ilden 85 km. uzakta ilçeden 35 km. ötede 2 köyümüzde bu projenin başarıyla uygulanmasının da ayrıca övgüye değer olduğunu belirten Kaymakamımız bu projenin başarıyla uygulanmasında en başından beri Kemah’a inanan, güvenen ve Kemah’lı kursiyerlerimiz sonsuz destek olan Sayın Valimiz Abdulkadir DEMİR beye teşekkür etti.

 

 

Bu haber toplam 1379 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA