• İstanbul17 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Bakır İşlemeciliğinde Farklı Boyutlar
01 Nisan 2011 Cuma 00:00

Kemah Bakır İşlemeciliğinde Farklı Boyutlar

Bozoğlak Derneği; Geleneksel El Sanatlarımızdan Bakır İşlemeciliği ile ilgili çalışmalarına farklı boyutlar eklemeye devam ediyor Kısa süre önce başlayan ve bölgemiz değerleri arasında

Bozoğlak Derneği; Geleneksel El Sanatlarımızdan Bakır İşlemeciliği ile ilgili çalışmalarına farklı boyutlar eklemeye devam ediyor

 

Kısa süre önce başlayan ve bölgemiz değerleri arasında yer alan Bakırcılık Kursu; Kemah’ın Kardere, Bozoğlak ve Kemeryaka Köylerinde Kaymakamımız Gökmen Çiçek ve İlçe Yöneticilerimizin gayretleri ile belirli aşamalara gelmiş durumda.

Bakır El işlemeciliği sayesinde hem yöresel el sanatları yeniden canlanacak, hem de Kemahlı hanımlarımız tarım, hayvancılık ve ev işlerinin yanı sıra farklı şeyler üretebilecek, bu üretimlerinden de maddi kazanç sağlayacaklardır.

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi olan geleneksel el işi bakırcılığımız birçok sanat dalı gibi Gelişen teknoloji ve ilgisizliğimizden dolayı maalesef kaybolmaya yüz tuttu. Bakır El işlemeciliği ve benzer faaliyetler neticesinde geleneksel sanatımız yeniden canlanacak, bilgi ve beceri kazanan kadınlarımız üretici birer fert olarak ev ekonomisi içinde aktif rol alacaklardır. Vasıf kazanan hanımlarımızın kendilerine güvenleri artacak ve kendilerine istihdam alanı oluşturacaklardır.

Özellikle yöremiz için bakırcılık bir sektör haline gelecek ve yerel dinamikler harekete geçirilerek yoksulluğun, hızla yaşanan göçün önüne geçilmesine katkı sağlanacaktır. Sonuç olarak bu çalışmaların sosyal ve kültürel gelişimimizde, ekonomik kalkınmamızda kuşkusuz büyük payı olacaktır. Ekonomik ve sosyal hayatta aktif olarak yer almaya başlayan kadınlarımız kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissedeceklerdir.

Kendisi ile görüştüğümüz Bozoğlak Dernek Başkanı Ercan Babacan; Bozoğlak Derneği kurumsal olarak Bakır İşlemeciliği ve Pazarlaması üzerine yaklaşık iki aydır çalışmalarını yürütmektedir. Bölgemiz insanı ile ortak projelerde popülist davranmadan tamamen bölge kalkınması hedeflediğimiz bu güzel çalışmalara bir dizi etkinlik de katarak daha da geliştirmeye çalışıyoruz dedi.

 

Öncelikle geçtiğimiz aylarda www.kemahbakir.com adlı bir internet sitesi hazırlandığını belirten Babacan; bunun yanı sıra kültür sanat danışmanımız Nidayi Sevim’in gayretleri ile Erzincan Bakırının önemli isimlerinden Rahmetli Rıfkı Kaymaz’ın eserleri ve çizimleri varislerinden izinler ile alınarak değerlendirilmeye başlandığını da ekledi. Yine köylerde ve Kemah dışında bir dizi sergi hazırlıkları, Kemah temalı desen yarışmaları, İstanbul merkezli bakır işleme kurslarıgibi örnek çalışmaların da bitme noktasında olduğunu belirtti.

 

Domain Adi: KEMAHBAKIR.COM

Kaydedilme Tarihi: 21-Şubat-2011

WWW.ISIMTESCIL.NET

Registration Service Provided By: Registration Service Provided By:     

 

 

Bu haber toplam 1504 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA