• İstanbul20 °C
  • Erzincan14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal İle Röportajımız
11 Kasım 2009 Çarşamba 00:00

Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal İle Röportajımız

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kemahlılar Derneği olağanüstü kongresine iştirak etmek ve İstanbul’da ilçemiz Kemah için bir dizi görüşme ve ziyaretlerde bulunan Kemah Belediye Başkanı

Geçtiğimiz günlerde yapılan Kemahlılar Derneği olağanüstü kongresine iştirak etmek ve İstanbul’da ilçemiz Kemah için bir dizi görüşme ve ziyaretlerde bulunan Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal ile Kemah ve Kemah belediye hizmetleri hakkında konuştuk.

 

Sayın Başkanım öncelikle sizi kısaca tanıdıktan sonra, yerel seçimlerde Kemah’a belediye başkanı olduğunuz andan bugüne Kemah ve Belediye hizmetleri hakkında ne gibi gelişmeler yaşandı. Hemşerilerinize neler aktarabilirsiniz?

Öncelikle bu nazik davetiniz için size çok teşekkür ediyorum Ercan Bey.

Evvela şunu ifade etmek istiyorum. Doğup, büyüdüğüm, en güzel çocukluk anılarımı yaşadığım, yıllar yılı özlemini çektiğim memleketim Kemah’ta olmaktan, Sancak Şehrimiz Kemah’ın, bir marka ilçe olması yönünde ivme kazanacağı gelecek 5 yılına imza atmak için görev almaktan son derece mutluyum. Sivil topluma, ortak akıla ve azimli, kararlı ekip çalışmasına inanan bir insan olarak, kısaca kendimden bahsetmek istiyorum.

1955 yılında birçok Kemahlı aile gibi sosyal ve maddi nedenlerden dolayı ailem İstanbul'a göç etmiş. Ben 1960 yılında Kemah’ta dünyaya geldiğim. İstanbul'dan ortaokul eğitimi için Kemah'a geldim.Daha sonra eğitim hayatımı İstanbul’da tamamlayıp Türk Telekom kurumunda teknik uzman olarak görev yapmaya başladım.

Uzun yıllar iletişim sektöründe görev alırken bir yandan da sendika ve dernek çalışmalarıyla sivil toplum kuruluşlarında hizmet için birçok görevler üstlendim. MEMUR–SEN konfederasyonu kurucusu ve ilk yönetim kurulu üyeliği, BİRLİK HABER SEN kuruculuğunu ve 3 dönem başkanlığı yaptım. Halen TÜRK TELEKOM BYS yönetim kurulunda görev alıyorum. 1999 DPT (Devlet Planlama Teşkilatında ) Haberleşme ve İletişim konusunda 8,5 yıllık planlamada yer aldım.

Ayrıca, gurbette birbirimize sımsıkı tutunmamızı sağlayan Kemah sevgimizi, gelecek nesillere taşıma isteğiyle; Kemahlılar Derneği’ni, Sancak Şehrimize gönül verenlerle birlikte kurduk. İlk kurucu başkanlığını ben üstlendim. Ve Erzincan’ımıza, Kemah’ımıza birçok hizmette bulunmak bize nasip oldu.

En son PTT Konuk Evi Müdürlüğü yaparken, Kemah sevgim ve hizmet aşkım nedeniyle Sancak Şehrimizin Şehrül Eminliğine talip oldum. Halkımızın teveccühü ve sevgisiyle bu zorlu görevi üstlendim.

Kısacası hayatımın her alanında Kemah, Kemah sevgisi ya da Kemah özlemim yer alıyor.

Kültürel yapısını, doğal güzelliklerini ve tarihi dokusunu çok iyi tanıdığım memleketimi, Kemahlılarla el ele, mesleki formasyonumun kazandırdığı estetik kaygılarla, evrensel ölçülerde yeniden biçimlendirme düşüncesiyle göreve talip oldum.

 

Bakınız Sayın Bakanımızın himayelerinde, Sayın Valimizin destek ve gayretleriyle Kemah’ta gerçekten güzel şeyler oluyor. Yılların çözülemeyen sorunları tek tek çözülüyor ya da çözüm için plan ve programlamalar etkin ve hızlı bir şekilde hazırlanıyor.

 

Öncelikli olarak çamurdan ve çukurdan Kemah’ı kurtarmak için çalışmalara hızlı bir şekilde devam ediliyor. Kendi kilit taşımızı kendimiz üretiyoruz. Alt yapı çalışmaları devam ediyor. TOKİ için görüşmelerimiz son aşamada. Kemah Belediyesi tarihi ve kültürel varlıklarımıza sahip çıkıyor. Kemah Gülabibey Camiinde restorasyon çalışmaları başladı. Sancak Köprüsü genişletildi, Kemah tünel girişi standartlara getirildi. 70 yıllık sorun çözüldü. Ayrıca Kemah Sultan Melik Kültür Merkezine kavuşuyor. Sosyal belediyecilik anlayışıyla gençliğimize ve çocuklarımıza özel etkinlikler düzenleniyor. Kemah’ta istihdamı artırmak için ortaklaşa hazırlanan projeler hayata geçiriliyor.

 

Hedefimiz Kemah’ı kışın eğitim merkezi, yazın ise turizm merkezi olan; tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle marka ilçe yapmak. Bunun için halkımızla el ele gönül gönüle çalışıyoruz.

 

 

Kemah’a belediyecilik perspektifinden baktığınızda ilçemizin ve hemşehrilerimizin belediyeye bakış açısını nasıl buluyorsunuz.

Hizmet aşkımda ve benim Sancak Şehrimizde görev almamda en büyük etken, gurbette birbirimize sım sıkı tutunmamızı sağlayan Kemah sevgisidir. Kemahlılar sevgi, saygı ve muhabbetle meselelere yaklaştıkça çözülemeyecek sorun olmadığına inanıyor. Bizde Kemah Belediyesi olarak bunu gerçekleştirmek için, Kemah’a hizmet etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. 

 

Kemah belediye hizmetleri ve yerel kalkınmada nasıl bir yol almalıdır ve buna paralel sizin bu konudaki seyriniz nasıl olacaktır.

Ercan Bey, kalkınma; devletin bütün kurumlarının ve vatandaşın el ele vermesi neticesinde, ticaretin, üretimin, ulaşımın ve güvenliğin sağlanmasıyla mümkündür. Burada nitelikli eleman yetişmesinden tutunda tanıtıma kadar birçok aşamada belediyemiz, bizzat bulunmak, sorumluluk almak ya da denetlemek zorundadır.

Biz bu konuda, yerel değerlerimizi evrensel normlara çekmek, üretimlerimizi ve değerlerimizi tanıtmak, hizmet kalitesini belirlemek ve korumak için öncü ve önder bir belediyecilik anlayışında olacağız.

Kemahlı Hanımlarımızın kalkınmada etkin rol oynamaları için Kemah Sevgi Pınarım Derneğini kuruyoruz. El emeği artık kazanca dönüşecek.

 

 

Kemah’ın tarih ve kültür dünyamızdaki kadim yeri belli fakat gördüğümüz kadarı ile haklı yerini muhafazada güçlük çekilmekte. Sizin de bu konularda ciddi projeleriniz ve hedefleriniz vardı. Bu konularda ne gibi gelişmeler oldu ve neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Kemah’ımız; Doğu Anadolu’da Kara-Su (Fırat) Vadisinin sol kıyısında, Munzur dağlarından inen Tanasur Deresi ağzında ve kadim kalenin koltuğunda, deniz seviyesinden 1038 metre yükseklikte kurulmuş tarihi ve doğal güzellikleriyle adeta saklı bir cennet. 

Kümbetleri, tarihi mezarları, camileriyle Selçuklu’nun açık şehir müzesi konumundaki Sancak Şehrimizi tekrar canlandırmak için çalışmalara başladık. Girişimlerimiz neticesinde Gülabibey Camii restorasyonu başladı. Bu yaz kadim kalemizde kazı çalışmaları başlıyor. Karga camii ve Soğuk Pınar Camii başvurularımız neticesinde tescillendi. Bölgemizin tarihi dokusunu orta koymak adına, çalışmalarımız devam ediyor.

 

 

Kemah Doğal ürünleri ve turizm özellikleri en iyi bir bölge fakat aynı zamanda en az gündemi olan bir bölge, belediye hizmetleri yanı sıra bölge kalkınmasına da yardımcı olacak bu tür konularda ne gibi çalışmalarınız olacak.

Sloganımız şu şekilde; Kemah’ta güzel şeyler olacak, Fırat buna şahit olacak, bunu geçtiği her yere, okyanuslara taşıyacak, Dünya bizi tanıyacak.

İlk önce bize düşen, gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağımız sosyal mekânlar oluşturma çabasındayız, bu şart. Ve kaliteli hizmet için kalifiye eleman yetiştirme çabasındayız.

Ayrıca, ambalajından - ürün kalitesine kadar birçok hususu tam olarak gerçekleştirecek süt entegre üretim tesislerimiz hayata geçiyor.

Kaliteli yerel üretim ve kaliteli bir turizm hizmete Kemah kavuştukça, gündem olması da kaçınılmaz olacağını düşünüyorum.

 

 

Kemah’ta yaşayan ve Kemah dışında yaşayan Kemahlıların Kemah belediyesine bakış açısı, beklenti ve önerileri sizin çalışmalarınız paralelinde ne ölçüdedir.

 

Kemahlılar nerde yaşarsa yaşasın memleket özlemi ve sevgisiyle yüreği dolu insanlardır. Bir ayrım yapmaksızın her Kemahlının inanıyorum ki, bakış açısı, Kemah nasıl gelişir, beklentisi nasıl modern bir ilçe oluruz ve önerisi daha iyi neler yapılabilir noktasındadır. Bu manada her türlü görüş, öneri ve düşünceye açığım. Çalışmalarımızda ekip çalışması ve ortak akıl her zaman ön planda olmuştur ve olacaktır da.

 

 

Gelecekte Kemah belediyesi olarak yapmayı planladığınız faaliyet ve hizmetler hakkında da kısaca bilgilendirerek söyleşimize şimdilik bir nokta koyalım.

Hedef: Kemah’ı dünyanın turizm merkezleri ile yarışan bir Sancak Şehir haline dönüştürmek.

Adım adım, hedeflediğimiz doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. İnanıyorum ki ne kadar kenetlenirsek ne kadar değişime ve dönüşüme açık olursak o kadar hızlı koşarız. 

Kemahlim.com ailesi olarak bizler de görevinizde size ve tüm belediye çalışanlarına üstün başarılar temenni eder, memleketimize hayırlı hizmetlerde yanınızda bulunacağımızı bildiririz. Bize vakit ayırma nezaketinde bulunduğunuz için teşekkür ederiz.

Röportaj: Ercan Babacan

 

Bu haber toplam 3022 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA