• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Belediyesi; Kale Çarşı Mahalle Modelini Hayata Geçiriyor..
09 Ekim 2012 Salı 00:00

Kemah Belediyesi; Kale Çarşı Mahalle Modelini Hayata Geçiriyor..

Kemah Belediyesi; Kale Çarşı Mahalle Modelini Hayata Geçiriyor.. Vakıflar Genel Müdürlüğünün ve Vakıflar Genel Müdürü Sayın Dr. Adnan ERTEM’in öncülüğünde, Erzurum Vakıflar

Kemah Belediyesi; Kale Çarşı Mahalle Modelini Hayata Geçiriyor..

 

Vakıflar Genel Müdürlüğünün ve Vakıflar Genel Müdürü Sayın Dr. Adnan ERTEM’in öncülüğünde, Erzurum Vakıflar Genel Müdürü Kenan Üngan’ın ve Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürü Lokman Kemaloğlu’nun gayretleriyle, KEMAH GÜL MEYDANI ve Tarihi KEMAH HAMAMI restore edilmeye başlandı. Yapım ihalesi Dağistan İnşaat tarafından alınan Kemah Meydanı, 2013’te bitirilecek.

Vakıflar Gn. Müdürlüğünün öncülüğünde geçtiğimiz yıl 1454 yılında yapılan tarihi Gülabi Bey Camii restore edilmiş, İkinci aşamada Kemah Belediyesi tarafından, Gülabibey Camii önünde bulunan 158 m2 lik alan, meclis kararıyla, Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmişti.  Tarihi dokuya uygun olarak yeniden düzenlenen alan; Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen çalışma sonucu, hem modern abdesthanelere hem de KEMAH GÜL MEYDANI’na kavuşacak.

 

Kemah Gül Meydanında yapılacak düzenlemelerin ana başlıkları şu şekilde oluşmaktadır.

1. Osmanlı ve Selçuklu dönemi mimarisini içine alan şadırvan

2. Gül Meydanın altına bay ve bayan wc ler

3. Gül Meydanı eğimli kenarlarına istinat duvarı

4. Tarihi Hacı Mehmet Bey çeşmesi restorasyonu ve çevre düzenlemesi

5. Gül Meydanı düzenlemesi ve andezit taşı kaplama işlemi

 

Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal; yaptığı açıklamada kasaba meydanlarının önemine dikkat çekerek; Anadolu’da, küçük, geleneksel şehirlerin çarşılarının, insanları buluşturup görüştürmek gibi bir vazifesi vardır. Hele Cuma günleri… Hemen hemen herkesi görebilirsiniz çarşıda. Köylerimizden kimi doktora, kimi resmi daireye kimi de ürettiği mahsulü satmaya gelir Kemah’a. Öğleye kadar tüm işler bitirilir. O koşuşturmada, bir tanıdığınızla günde birkaç kez karşılaşırsınız. Gülabibey Camii’nde omuz omuza kılınan namazın ardından hal hatır sorulur, muhabbet edilir dostlarla. Kısacası ŞEHRİN KALBİ MEYDAN’DA ATAR… dedi.

Bu anlamda tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle “ Kemah Gül Meydanı” şehrimizin kalbi oluyor diyen Başkan Şanal; yapılan çalışmaların hayırlara vesile olmasını temenni etti.

 

 

Bu haber toplam 2097 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA