• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Recep Babacan / www.kemahtarihi.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Recep Babacan / www.kemahtarihi.com

Kemah bir başka olacak

22 Temmuz 2015 Çarşamba 10:20

Kıymetli okuyucularım bu ayki köşe yazımız da 17-18-19 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Kemah Sultanmelik Kültür ve Spor Şenliklerine dikkat çekmek istiyorum. Ama öncesinde mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyor, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpüyorum. Rabbimize şükürler olsun ki bir Ramazan ayına daha ulaştık ve akabinde bayrama kavuştuk. İnşallah bir sonraki, bir sonrakı, bir sonraki Ramazan aylarına da ulaşır bu aydan nasibini almanın vermiş olduğu hazza ulaşan nesillerden oluruz.

Medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Yıldırım Bayazıd ve Yavuz Sultan Selim Han’a Otağ kurdurmuş, gelenek ve göreneklerine bağlı, bir olmanın beraber olmanın verdiği hazzı her platformda duyurmuş ve adından sıkça söz ettiren bir ilçe Kemah ilçesi bu yıl Ramazan Bayramında Kemah ta büyük bir coşkuya hazırlanıyor.

Kemahlılar Derneği tarafından 19.cusu düzenlenen Kemah Sultanmelik Kültür ve Spor Şenlikleri kapsamında 38.cisi düzenlenen Kemah Köyleri Dostluk Turnuvasının Şampiyonu da oynanacak olan müsabakalar sonrasında belli olacak.

Yazımızda asıl vurgulamak istediğimiz konu ise başka. Kemah Şenlikleri tarihinde ilk defa bir bayramda gerçekleştirilecek. Tarihi dokusunun derinlerimize kadar işlediği Gülabibey Camisinde kılınacak Bayram Namazı ileride anlatılabilecek en güzel anıların baş sayfasında yer alacak gibi görünüyor şimdiden.

Neden Bayramda bu etkinlik yapılıyor sorusuna verilebilecek en güzel cevap ise yine Kemahlılar Derneğinin şenlik afişlerinde gizli.

Unuttuklarını anımsa,
Kaybettiklerini ara,
Özlediysen git bul,
Kırdıysan af dile,
Kırıldıysan affet,
Seviyorsan söyle,
Çünki bugün bayram

Düşünsenize, bu bayramda hemşeriler, köylüler, akrabalar yanında bayram namazı eda edilecek. Gülabibey Camisinin yolu tutulacak. Herkes yeni elbiselerini giymiş pırıl pırıl  camimizde alt ve üst katlar dolmuş dışarıya  kadar saflar kurulmuş ve bayram namazını güzel duygularla eda etmiş olacak.

Herkes camiden çıkarken bir yarış başlayacak ve birde bakacaksınız ki; genç, yaşlı, çocuk yüzlerce Kemahlı, belki birbirlerini ilk defa gören nesiller kurulan bir dairenin içine giriyor ve tek tek bayramlaşıyor. 

Harika bir görüntü. Sevgi kervanın belki de en son halkası olacak.

Sonrasında bütün ölmüşlerimize  ve şehitlerimize Kur’an-ı Kerim okunacak, dualar  yapılacak.  İlçemizde ve köylerimizde bulunan büyüklerimiz ziyaret edilecek. Elleri öpülecek. Hayır duaları alınacak.

Akşam şenlik alanında bayramın da getirdiği o huzurlu atmosferde insanlar belki de yıllar sonra görmedikleri görecek, özlediklerini bulacak. Özlemlerin tavan yapacağı bu gece yıllar boyu konuşulacak.

Hayatımızda görmek isteyeceğimiz en 
güzel kare.

Mutluluğun, birlikteliğin, beraberliğinin resmini çekecek olan ve bu meşakkatli yolda elini taşın altına koyan Kemah Kaymakamlığımızı, Kemah Belediyemizi, Kemahlılar Derneğimizi ve Şenliklere ev sahipliği yapacak Kemah halkını  tebrik ediyorum.

Şimdi size soruyorum  bundan  güzel bir 
şey var mı?

instagram.com/yazarrecepbabacan
twitter.com/slemee
www.facebook.com/rbabacan

 

Bu yazı toplam 1012 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA