• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KEMAH BLD.BŞK.İLE RÖPORTAJIMIZ
21 Ağustos 2007 Salı 00:00

KEMAH BLD.BŞK.İLE RÖPORTAJIMIZ

Kemah Belediye Başkanımız Sn.Şükrü Balcı ile Kemah ve Kemahlılar ile ilgili röportajımız. Sn. Başkanım öncelikle sizi kısaca tanıyabilirmiyiz.            

Kemah Belediye Başkanımız Sn.Şükrü Balcı ile Kemah ve Kemahlılar ile ilgili röportajımız.

 

Sn. Başkanım öncelikle sizi kısaca tanıyabilirmiyiz.

 

            1956 Koçkar köyü doğumluyum.İlkokulu köyümüzde,orta ve liseyi Ankara’da okudum.Erzurum Atatürk Ünv.Matematik bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Osmanbey’de bayan giyim sanayinde iş hayatına atıldım.Ailesel nedenlerle bir müddet sonra Kemah’a döndüm.Kemah’da bir müddet hayvancılık ile uğraştıktan sonra 1999 yılında Kemah Belediye başkanlığı görevine seçildim.Ve iki dönemdir de Belediye başkanlığını yürütmekteyim.2 kız 1 erkek babasıyım.

 

Sn.Başkanım Kemah.’da uygulamaya konulan çalışmalardan önce TOKİ ile başlayacak olursak şu an ne durumda bize kısaca bahsedermisiniz.

 

            TOKİ için devlet erkanı ile çeşitli görüşme ve gayretlerimiz ile Kemahımıza toplu konutları kazandırmaya çalıştık.300 konutluk TOKİ ye şu an 192 müracat var.Müracaatlardan 12 tanesi giriş bedelini banka hesap numarasına yatırmış durumda.Müracaatlar genelde Kemah merkezden.İstanbul’dan henüz ciddi bir müracaat gerçekleşmedi.Açıkçası İstanbullu hemşerilerimizden daha çok müracaat bekliyorduk.Asgari 40 konut olmazsa TOKİ iptal olabilir.Benim buradan ricam Kemah yakında yeni projelerle cazibe merkezi olmaya aday.Bu da haliyle konut ihtiyacını doğuracaktır.Yatırımcı ve konut sahibi olmak isteyenler TOKİ ye gerekli önemi verirlerse hem İlçemiz hem de kendileri kazanır.

 

Kemah cazibe merkezi olmaya aday derken nedenini sorsak

 

            Kemah civarında Acemoğlu baraj inşaatına start verildi.Yaklaşık olarak 6 yıl sürecek inşaat dolayısı ile bir çok teknik heyet ve işçi ikamet edecek.Dolayısı ile ilçe merkezi bir takım hareketlilik yaşayacak.Esnaf ile alışveriş ile ilgili veya ikamet ile ilgili vs. Bunun yanı sıra İlçemizde fakülte kurulması yönünde ciddi adımlar attık sn Kaymakamımız ile.Önümüzdeki günlerde fakültelerin kurulması ile öğrenci hareketliliği de artmış olacak haliyle.Ve daha da önemlisi süt entegre tesislerini kurarak Kemah doğal ürünlerini üretmeye başlayacağız.Tüm bu çalışmalar Kemah ilçemizi cazibe merkezi haline getirecek inşallah.

 

Süt entegre tesislerini biraz daha açacak olursak sayın başkanım,

 

            Kemah’da sanayileşmek zor.Bunun yanı sıra tarım ve hayvancılık mümkün.Biz Kemah’da yapılabilecek üretim ile ilgili araştırmalar yaptık ve fizibilete çıkarttık konunun uzmanlarına.Öncelikle Kemah’ın sanayileşmeden kaynaklı doğa kirliliği ve arazi kirliliği sıfır bölge ve bu niteliğini koruyor olması açısından organik tarım ve buna bağlı hayvancılık ön plana çıktı.Dünya artık organik tarım ve doğal ürünlere çok fazla önem veriyor.Kemah bu açıdan sıfır kirlilik yaşayan bir bölge.Biz bunu koruyarak üretim planı yaptık ve Süt Entegre tesisleri Anonim şirketini kurduk.Söz konusu şirket Kemahlı esnaf ve İstanbul’daki sanayici ve iş adamlarımızdan oluşmakta ve başkanlığını sn. Ahmet Bayat bey yürütmektedir.Organik tarım kapsamında 2000 dönüm araziyi sürdürdük Buğday ekilecek ve çıkacak ürün ile ilgili İstanbul Halk ekmek ile anlaşma yapıldı.

 

Organik tarım ve hayvancılık konusunda ciddi adımlar göreceğiz anlaşılan

 

            Kesinlikle.Bakın Kemah kimyasal kirliliği en az bölgelerdendir.Dünya artık organik tarım ve doğal ürünlerin yetiştiği bölgelerde sanayi ve kimyasal kirliliği en az bölgeleri tercih ediyor.Zaman zaman dünya ülkelerinden müteşebbislerden teklifler alıyoruz.Biz Kemah’ın bu özelliğini korumaya çalışıyoruz.Cazibe merkezi oluşunun belki de en önemli özelliklerinden biridir bu.

 

Anladığımız kadarı ile Tarım ve Havyacılıkta bölge halkında ve köylerde de bir hareketlilik başlayacak bu sebeble.

 

            Evet.Tabii ki bu projelerin hayata geçişi ile köylerde ekime müsait arazilerin ekimi canlanacak.yan ürünler diyebileceğimiz yonca,arıcılık,seracılık,arpa ve buğday üretimi artacak.Dolayısı ile bölgede hareketlilik tetiklenmiş olacak.Köylere ilan edilecek ve bilgilendirme ile çalışmalara başlanacak.Bu işleri Süt entegre tesisleri yönetimi organize edecek.

 

Sizi bu konularda çok kararlı görüyoruz.

 

            Kemah tekrar söyleyeceğim belki ama bunların hepsine layık bir yer.Şahsen ben ömrümü Kemah ve Kemah’ın yer altı yer üstü zenginliklerinin ortaya çıkışına ,bölge halkına ve dünyaya açılımına faydalı işlerle vakfetmeyi düşünüyorum.

 

Başkanım bundan birkaç yıl önce Kemah Tarihi kentler birliğine üye oldu.Konunun uzmanları tarafından çeşitli incelemeler yapıldı.Kemah’ın tarihi dokusu ile ilgili bu projeler ile ilgili ne gibi gelişmeler yaşandı.

 

            Tarihi kentler birliğinin  kapsamlı çalışmaları neticesinde şu an Kalenin onarım projesinde bitim aşamasına gelindi.Sanıyorum yakında kalenin onarım ihalesi yapılacak ve sırasıyla diğer projelerde devam edecek.Malum Vakıflar destekli çalışmalar olduğu için zaman ve incelemeler çok hassas devam ediyor ve buda bir hayli vakte mal oluyor.

 

Fakat aynı zaman da kaybedilen zaman içinde tarihi dokularda birer birer erimeye başlıyor.Sultan Melik haziresinde tarihi mezar taşların  eridiğine şahit olduk.

 

            Sultan Melik ile ilgili de bir takım çalışmalar yapmaktayız.Sultan Melik türbesi ve civarının İnanç Turizmine kazandırılmasına çalışmaktayız.Türbe ve civarı islah projesi hazırladık ve ihalesini vakıflardan beklemekteyiz.Bizce acil ve öncelikli sorunlardan biridir.Sultan Melik Projesi.İmaret hane ve Kurban kesim yeri,şadırvan ve wcler acilen düzenli bir şekle getirilecek ve tanıtım faaliyetleri ile Sultan Melik Türkiye çapında inanç turizmindeki yerini alacaktır umuyoruz.

 

Alt yapılardan bahsetmişken.Kemah içme suyu ve Kanalizasyon çalışmalarının başladığından bahsedildi.Bu konuda neler söyleyeceksiniz.

 

            Kemah’ın merkezinde ve mahallelerinde içme suyu ve kanalizasyon sıkıntısı vardı.1950 yılında yapılan içme suyu kanalları kullanılıyordu.Bu konuda ki çalışmalarımız da netice verdi ve şu an Özyıldız adlı bir firma ihaleyi aldı ve çalışmalarına başladı.Kaynağından evlerdeki musluğa kadar yenilenerek Kemahlıların içme suyu şebekesi yenilenmiş olacak.Bu arada kaynak suyu da Kemeryakadan Venk ve Radonek’den temin edilecek.Kanalizasyon meselesi ile ilgili belediyemiz bizzat ilgileniyor.Belediyemizin arkasında gördüğünüz boruları temin ettik ve çalışmalara başladık.Kanalizasyon sorunu da böylelikle çözülme aşamasına girmiştir.Kemah a ayrıca 5 km sulama suyu ihtiyacı için kanal açılmış olup bu ihtiyacında halli başarılmıştır.

 

Kemah Belediyesi yapacak dediniz.Kemah belediyesini tanıyabilir miyiz.

 

            Belediyemiz 18 personelden oluşmakta.2 itfaiye aracı ,1 kepçe,4 kamyon,2 taxi ve 1 otobüse sahip.Mütevazi bir belediyeyiz.tabii ki ihtiyaç ve eksikliklerimiz var.Ama özveri ile çalışmalarımıza devam etmeye çalışıyoruz.

 

Başkanım bu arada belediyecilikten bahsetmişken İstanbullu hemşerilerimiz Kemah’a gelişlerinde ciddi bir terminal olmayışından meydanda inmek durumunda kalmalarından şikayetçi.

            İmar planımızda yeri olan terminali geçmişte devreye soktuk.Fakat genelde yazları gelen hemşerilerimiz emekli ve yaşlılardan oluşmakta.Gerek alış veriş imkanları sırasında karşılaştıkları sorunlar gerekse ulaşım sorunları nedeni ile tekrar kent merkezine almak zorunda kaldık.Takdir edersiniz ki Kemah esnafının da bu dönemlerde işlerinin hareketliliği ve bölge ekonomisinin hareketliliği de önemli bir etkendir.Hattı zatında esnaf gelen insanlara yardımcı bile olarak eşyalarına sahip çıkmakta ve onların köylerden gelen vasıtalara ulaşmasında da yardımcı oluyorlar.

 

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası finalleri sırasında genelde Kemah stadı hakkında eleştiriler var.

 

           

            Kemah stadı sorunlu bir stad idi.Kemah’da bulunan okullarında sosyal aktiviteleri ilgili çalışmalarda da eksikliğini hissediyorduk.Yanlız sahanın çimlendirilmesi ve bakımı bayağı bir maliyet teşkil etmekte.Biz Kemahspor’a yılda 10.000 ytl finans sağlamakta zorlanıyoruz.kaldı ki sahanın ıslahı daha da maliyetli.Sn Bakanımız Binali Yıldırım’a ricalarımız sonucu Telekom sponsorluğunda sahanın ıslah çalışmalarına başlandı.Soyunma odaları ve saha kumlanması yapıldı.Sahanın çimlenmesi ve bakımı söylediğimiz gibi ciddi bir maliyet.Bakım derken sahanın çimini yaz kış muhafaza etmek sulamak ve bu işler için bir personel istihdam etmek hepsi maliyet.İstanbul’daki Hemşerilerimiz bize destek olursa bizde elimizden gelen gayreti tabii ki gösteririz.

 

Turnuva ve şenlikler derken Kemah’ın tanıtımında ve bölge turizminin gelişimindeki rollerini nasıl buluyorsunuz.

 

            Tabiî ki Turnuva ve şenlikler bölge turizmini canlandırmakta ve dikkatleri memleket ilgisine çekmektedir.Bu açıdan bu tür organizasyonlar bizim açımızdan çok önemli ve kıymetlidir.Emitt fuarlarına da katılarak yurtiçi ve yurtdışı turizm ilgililerinin dikkatini çekmekteyiz.Sultan Melik projemiz ile inanç turizmini canlandırmaya çalışmaktayız.Bakın Hititlerden ,Selçuklular,Osmanlılar döneminden kısacası en eski tarih dönemlerinden beri var olan ve çok önemli tarihsel dokuya sahip kentimiz,kültürü ile folklorik değerleri ile Anadolu topraklarında haklı bir yere sahiptir.Bu değerlendirilmeli ve yeni projelerle geliştirilmelidir.Dikkatimizi çeken diğer bir hususta her sene artarak devam ede gelen ziyaretçi sayısının artışıdır.Bu açıdan Turnuva ile olsun şenlikler ile olsun bölge turizmini canlandıran her organize ve yürütme kurullarına müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim.

 

Son olarak Sn Başkanım Sitemizi nasıl buluyorsunuz ve İstanbul’daki Kemahlılara söylemek istediğiniz mesajınız varmı ?

 

            İşin doğrusu işlerimizin yoğunluğundan sitenizi çok fazla ziyaret etme fırsatı bulamıyorum.Fakat Kemah ve Kemahlılar için bu güzel siteyi hazırlamış olmanızdan dolayı teşekkür ederim.Sitenizin her zaman  birlik ve beraberlik içinde Kemahlılara hizmet etmesini umuyorum.

            İstanbul’daki hemşerilerime de Ata yadigarı topraklara mutlaka gelmelerini diliyorum.Çünkü bu topraklar onlara ve nesillerine bir gün mutlaka lazım olacaktır.

 

Sn Başkanım bizde kemahlilar.com ailesi olarak size değerli vaktinizi bize ayırma nezaketinizden dolayı teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

 

Bu haber toplam 977 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA