• İstanbul25 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Bölgesi Şive Diyalogları
10 Mart 2010 Çarşamba 00:00

Kemah Bölgesi Şive Diyalogları

Geçmişten gelen kültür birikimimizin bir dalı olarak devraldığımız miraslarımızdan şivemiz ile ilgili Kemah Bölge çalışmasını sunarız.Bir bölgenin kendine has kültür enstrümanlarından

Geçmişten gelen kültür birikimimizin bir dalı olarak devraldığımız miraslarımızdan şivemiz ile ilgili Kemah Bölge çalışmasını sunarız.

Bir bölgenin kendine has kültür enstrümanlarından biri sayılabilecek, yazılış ve telaffuzundan sosyolojik tahlillere kadar bir çok anlam çıkartılabilecek Kemah Bölgesi Şivesi  ile ilgili Erzincan Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde görev yapan değerli araştırmacı Prof. Dr. Mukim Sağır Bey’in kitabından bazı alıntılar yayınlıyoruz.

Erzincan ve civarı ilçeleri ile köylerini karış karış dolaşarak hazırlanan Erzincan Yöresi ve Ağızları adlı eserin Kemah Bölgesi araştırmalarından derlediğimiz bölümler; Deyim Şive Ekle kategorimizde bazı köylerimizin kayıt altına alınan diyalogları mevcuttur. Sorulan sorulara mukabile oluşan diyaloglarda dikkati çeken; bölge insanımızın kendine has Kemah şivesi ile konuşmalarıdır.

Seslendirme olarak birebir karşılığı, yazımda mümkün olmadığı için bazı telaffuzlarda sorun olabilir. Fakat başta da belirttiğimiz gibi bölge şivesinin bir kültür aracı gibi görülerek gelecek nesillere aktarımda önemli bir parçasıdır bu değerli çalışma.

Çalışmalarını kullanmamızda kişisel izinlerini bizlere veren ve bu değerli eserin oluşmasında üstün bir gayret gösteren Prof.Dr.Mukim Sağır’a ve aynı konu ile ilgili araştırma ve incelemeler yapan www.kemahpedia.org adlı sitesi ile Dr.Yılmaz Cebecioğlu’na bizlere yardımlarından dolayı şükranlarımızı sunarız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1452 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA