• İstanbul18 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Hes 2015te Devreye Alınmaya Hazırlanıyor
07 Nisan 2011 Perşembe 00:00

Kemah Hes 2015'te Devreye Alınmaya Hazırlanıyor

Akenerji, Kemah Barajı HES projesini 2015’te devreye almaya hazırlanıyor.. En büyük HES projeleri olan Kemah Barajı HES projesini 2015 yılında ticari işletmeye geçireceklerini söyleyen

Akenerji, Kemah Barajı HES projesini 2015’te devreye almaya hazırlanıyor..

 

En büyük HES projeleri olan Kemah Barajı HES projesini 2015 yılında ticari işletmeye geçireceklerini söyleyen Ahmet Ümit Danışman, Feke I HES projesini 2011’de, Himmetli ve Gökkaya HES projelerini de 2012’de tamamlamayı planladıklarını ifade etti. Toplam 286 MW kurulu gücündeki beş hidroelektrik santralini (HES) 2010 yılında devreye alarak yenilenebilir kaynaklara dayalı kurulu güçlerinin, toplam kurulu güç içindeki payını yüzde 46’ya çıkardıklarını belirten Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini dile getirdi.

2010 yılında 160 MW Kurulu güce sahip Kemah Barajı ve Hidroelektrik Santrali lisansını bünyesinde bulunduran İçkale Enerji Elektrik Üretim’i de satın aldıklarını vurgulayan Danışman, Akenerji portföyündeki en büyük HES projesi olma özelliği taşıyan Kemah Barajı HES projesinin 2015 yılında tamamlanarak ticari işletmeye geçirilmesinin planlandığını kaydetti. Danışman, “2011 yılında inşaatı devam eden yatırımlarımızdan Feke I HES projesini, 2012 yılında ise Himmetli ve Gökkaya HES projelerini devreye almayı hedefliyoruz. Bu üç hidroelektrik santralin toplam kurulu gücünün 87 MW” dedi. 2011 yılında başlamayı düşündükleri en önemli yatırımlardan bir diğerinin, Hatay’ın Erzin ilçesinde kurulması planlanan, tüm izin ve permileri alınıp müteahhitlik sözleşmesi imzalanmış yaklaşık 900 MW kapasiteli Egemer Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi olduğunu söyleyen Danışman, çevre dostu ve yüksek verimliliğe sahip, çağdaş bir enerji santrali kazandırmayı amaçlayan bu projeye yıl içinde başlamayı planladıklarını ifade etti.

 2014 yılında projenin tamamlayarak ticari işletmeye geçirmeyi öngördüklerini vurgulayan Danışman, şöyle devam etti: “Akenerji, Egemer ve Kemah HES tamamlandığında, Türkiye’deki enerji üretiminin önemli bir bölümünü tek başına gerçekleştiriyor olacak.

Devam eden bu yatırımlarımızın yanı sıra Çanakkale bölgesinde toplam 170 MW kapasiteli iki rüzgâr enerji santrali için lisans başvurumuz bulunuyor. Ayrıca, Ege Bölgesi’nde dört, Bursa’da bir sahada jeotermal kaynak arama ruhsatına sahibiz. Bu sahalardaki etüt çalışmalarımız da hızla devam ediyor.” “Entegre bir enerji şirketi olma vizyonuyla faaliyet gösteriyoruz” Akkök Şirketler Grubu bünyesinde 1989 yılında kurulan Akenerji’nin, Türkiye’de otoprodüktör (kendi elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere elektrik üretimi ile iştigal eden tüzel kişi) grubu statüsünde elektrik üreten ilk firmalarından biri olduğunu anlatan Danışman, sektördeki 22’inci yıllarında entegre bir enerji şirketi olma vizyonuyla elektrik piyasasında üretim, dağıtım, toptan satış ve perakende satış alanlarında faaliyet gösterdiklerini kaydetti. “Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üretim şirketlerinden biri olarak, sanayi kuruluşları, ticarethaneler, organize sanayi bölgeleri ve Özel ve kamu elektrik üretim santrallerinde saatlik fiyat uygulamasını öngören Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği (DUY) sistemine enerji sağlıyoruz.

Küresel ısınma ve buna bağlı iklim değişikliklerin insanoğlunun geleceğini giderek daha fazla tehdit ettiği günümüzde, tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına hızlı bir yönelimin söz konusu olduğunun altını çizen Danışman, “Biz de Akenerji olarak, topluma karşı sorumluluğumuzun bilinciyle çevre kirliliğini önlemek ve doğal kaynakları korumak konusunda oldukça hassas davranmaktayız. Akenerji, özel sektör elektrik üreticileri arasında yenilenebilir enerjiye dayalı yatırım faaliyetlerini başlatan ilk şirketlerden biri” sözlerini ekledi.

Kaynak : www.enerjigundemi.com

 

Bu haber toplam 4148 defa okunmuştur
YORUMLAR
Yol
Ayhan karakoç
Erzıncan Kemah arasındaki kara yolu barajdan dolayı deplasman kararı cıktı hayırlı olsun
31 Mayıs 2016 Salı 11:47
Enerjı hayattır
Ayhan Karakoc
Ak enerji ced ve kamulaştırma davasını kazanmıştır. Erzıncan Kemah yatırım yapan kişilere. Teşekur ler ve başarılar. Dilerim ve inşallah en kısa zamanda bu dev poreje. Başlar
26 Mayıs 2016 Perşembe 09:46
Adak
Ayhan karskoc
Yaptıgım ananketi halkla paylaşmak istiyorum Calgı koyu. Magsut Uşak Esimli tuzla koyu. Mermeli köyü Kemah çırgişin mah aşagı gedik de yaşan kişiler dıyorki barajlar. Başlarsa adak kesiyoruz ..
17 Mayıs 2016 Salı 10:18
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA