• İstanbul25 °C
  • Erzincan25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah İlçemizde Polis Teşkilatının 164. Yıldonümü Kutlandı.
15 Nisan 2009 Çarşamba 00:00

Kemah İlçemizde Polis Teşkilatının 164. Yıldonümü Kutlandı.

KEMAH İLÇEMİZDE, POLİS TEŞKİLATININ 164. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI                     10 Nisan 1845

KEMAH İLÇEMİZDE, POLİS TEŞKİLATININ

164. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

        

 

            10 Nisan 1845 tarihine kadar zabıta olarak nitelendirilen teşkilat, bu tarihte polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.

 

            Polis,  kuruluşu bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koruyan, yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayan teşkilat, kolluk, zabıta, şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişi anlamına gelmektedir.

 

            Emniyet Teşkilatımızın 164. yıldönümü İlçemizde de 10 Nisan Cuma günü Merkez Gülabibey camiinde mevlid-i şerif okunmasıyla başlandı ve aynı gün saat 14.00’de İlçe Emniyet Amirliği bahçesinde düzenlenen, Kurum Amirleri, memurlar ve çok sayıda Kemah’lının katıldığı törenle devam etti.

 

            Törenin açılış konuşmasında Emniyet Amiri H.Caner AKSUNGUR; “Türk milletinin sevgi ve güvenini kazanmış, demokratik hukuk devletinin, Atatürk İlke ve İnkılâplarının ve Laik Cumhuriyetin teminatı olan Türk Polis Teşkilatının 164. kuruluş yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum.

 

            Polisimiz, diğer güvenlik güçlerimiz gibi ülkemizin huzur ve güven içerisinde yaşamasını sağlama ve sağlanan ortamı kararlı bir şekilde devam ettirme görevini bugüne kadar, başarıyla yerine getirmiştir.

 

            Eğitim seviyesi, insan kaynakları, ulaştığı teknoloji yönüyle örnek gösterilecek bir kuruluş haline gelen polisimiz, bu noktaya gelmek için çağdaş ülkelerin uyguladığı teknik, araç-gereç ve yöntemleri kullanmayı kendine amaç edinmiştir. Ayrıca dünyada ortaya çıkan sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelere paralel olarak, milletimizin değişen beklentilerine cevap verebilmek için, sürekli olarak kendini yenilemiş ve yenilemektedir.

 

            Emniyet Teşkilatımız olarak bizim asıl amacımız; suçluyu yakalamakla birlikte, öncelikle suçun işlenmesini önlemektir. Çünkü günümüzde çağdaş polislik yakalanan suçlu oranının yanında, halkla geliştirilen ilişkilerin niteliği, halka verilen güven ve suçu önleme sorumluluğuna halkın katılımını sağlama oranı ile ölçülmektedir.

 

            Emniyet Teşkilatımızın hizmet politikası, “Polise yasalarla verilen güvenliği ve huzuru sağlama görevlerini, vatandaşın memnuniyeti, polisimizin önem ve değeri de göz önünde bulundurularak, en kısa sürede, en iyi ve en verimli şekilde yerine getirmektir.

 

            Türk Polisimiz, halkımıza ve dünya kamuoyuna şunu vurgulamak istiyor. Emniyet Teşkilatı, insan haklarının teminatı ve savunucusudur. İnsan haklarının teminatı olan polisimizin hak ihlal etmesi söz konusu olamaz. Polisin asli görevi insan haklarını savunmak, onu korumak ve en iyi şekilde onların kullanılmasını ve uygulanmasını sağlamaktır.

 

            Türk Polisi, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, insan haklarına saygılı, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin önemli bir kurumu olmanın gururu ve bilinci içerisinde görevini en iyi şekilde yerine getirmeye devam edecektir.

 

            Bu anlayış içinde, daha nice kuruluş yıllarını gururla, şanla, şerefle kutlayarak, her geçen yıl daha da güçlenecek ve milletiyle bütünleşecek olan polisimizin 164. kuruluş yıldönümünü kutluyor, görev uğruna canlarını hiç çekinmeden veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerine ve sevgili vatandaşlarımıza şahsım ve polisimiz adına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. Yapılan ikramın ardından tören sona erdi.

 

Kaynak : www.kemah.gov.tr

Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA