• İstanbul25 °C
  • Erzincan18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Kale Çalışmaları; Evliya Çelebi Zamanına Kadar Ulaştı
01 Ağustos 2011 Pazartesi 00:00

Kemah Kale Çalışmaları; Evliya Çelebi Zamanına Kadar Ulaştı

BİRİNCİ  DÖNEM KEMAH KALESİ KAZISI'NDA İLK ESERLER ORTAYA ÇIKTI. KAZILARDA EVLİYA ÇELEBİ'NİN SEYAHATNAMESİNDE ADI GEÇEN ''BEY CAMİSİ'' İLE 26 ADET ÇEŞİTLİ DÖNEMLERE AİT SİKKE

BİRİNCİ  DÖNEM KEMAH KALESİ KAZISI'NDA İLK ESERLER ORTAYA ÇIKTI. KAZILARDA EVLİYA ÇELEBİ'NİN SEYAHATNAMESİNDE ADI GEÇEN ''BEY CAMİSİ'' İLE 26 ADET ÇEŞİTLİ DÖNEMLERE AİT SİKKE BULUNDU

Dünyanın sayılı doğal kalesinden biri olma özelliğine sahip, Kemah Kalesinde süren 1. Dönem Kemah Kalesi Kazısında sona yaklaşıldı. Yapılan kazı çalışmasının önemine değinen Başkan Şanal; "Kemah'ta 5000 yıllık tarih, Erzincan Valimiz Sayın Abdulkadir Demir'in önderliğinde, Prof. Dr. Hüseyin Yurttaş ve ekibinin tititiz çalışmalarıyla yeniden can buluyor." dedi.   

Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onayı doğrultusunda Kültür Bakanlığı, Erzincan Valiliği ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından yürütülen kazılarda Osmanlı dönemi öncesine ait olduğu tahmin edilen cami yapısı ile 26 adet sikke ortaya çıkarıldı.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Kemah Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yurttaş, kazı çalışmalarında 26 adet çeşitli dönemlere ait olduğu tahmin edilen sikkeler bulunduğunu ifade etti.

Sikkelerin temiz olmadığı için hangi döneme ait olduğunun bilinmediğini belirten Yurttaş, şunları kaydetti:

''Şu an sikkelerin hangi döneme ait olduğuna ilişkin net bir şey söylemek mümkün değil, fakat içinde temizleyebildiğimiz kadarıyla Bizans dönemi ile Osmanlı dönemine ait sikkeler var. Bir sikkede sekiz kollu bir yıldız beliriyor. Belki o nedenle onunda Mengücekli dönemi veya daha sonraki dönemlere ait olduğunu tahmin ediyoruz.''

Yapılan kazıda ortaya çıkan bir diğer eserin de Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde adı geçen 'Bey Camisi' olduğunu anlatan Yurttaş, ''Kalenin içerisinde, girişin hemen Kuzey-Doğu tarafındaki Evliya Çelebi'de 'Bey Cami' olarak ta adlandırılan yapı alanında bir kazı çalışması yaptık. Gerçekten de Evliya Çelebi'nin bahsettiği cami kalıntısını ortaya çıkardık. Ancak caminin duvar malzemesi büyük ölçüde kaybolmuş. Kesme taşlar gitmiş. Ancak ele geçirdiğimiz bazı bezemeli alçı parçaları ve bu çalışma sırasında ele geçen bir takım sikkeler nedeniyle bir ipucunu yakalama yolunda bir hayli mesafe kat edeceğimizi düşünüyorum. Ama kesin bir şey söylemek için şu an erken. Büyük bir ihtimalle Osmanlı öncesi döneme ait bir camii bu yapı'' diye konuştu.

Kimliği belirsiz kişiler tarafından cami minaresinin kaplama kesme taşlarının zaman içerisinde tahrip olduğunu belirten Yurttaş, Evliya Çelebi'nin bahsettiği şekilde kale içerisinde tek taş malzemeye sahip olan 3 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde ki minarenin de camiye ait olduğunu bildirdi.

Kaynak: Kemah Belediyesi

  


Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA