• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Kalesinde Restitüsyon Çalışmaları Başladı
12 Mayıs 2011 Perşembe 00:00

Kemah Kalesi'nde Restitüsyon Çalışmaları Başladı

Erzincan'ın Kemah ilçesindeki kalede, restitüsyon (yeniden tasarımlama) çalışmalarına başlandı. Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, yaptığı açıklamada, geçen yıl başlatılan girişimler

Erzincan'ın Kemah ilçesindeki kalede, restitüsyon (yeniden tasarımlama) çalışmalarına başlandı.

Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, yaptığı açıklamada, geçen yıl başlatılan girişimler sonucunda başlatılan çalışmayı, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onayı doğrultusunda Kültür Bakanlığı ile yürüteceklerini söyledi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla kalenin Erzincan'ın parlayan yıldızı olacağını ifade eden Demir, "Kaleyi yerli ve yabancı turistler ziyaret ediyor, ancak geçitlerde yüzyıllardır yağmur sularıyla gelen moloz ve toprak birikintileri var" dedi.

Geçitlerin, yapı kaynaklı taşların düşmesi sonucu tıkandığını anlatan Demir, Kemah Kalesi'nde başlatılacak çalışmalardan sonra dehlizlerin yeniden açılacağını ve önemli bilimsel verilerin elde edilebileceğini belirtti. Vali Demir, şunları kaydetti:

"Kemah Kalesi, kale burçları ve duvarları büyük blok taşlardan yapılmış beş köşeli bir yapıdan ibarettir. Kale 700-800 bin metrekarelik bir alana yayılmış durumda. Bilimsel kazı açısından önemli özellikler taşıyan kalenin en ilginç yönü güneye bakan taraftaki üç katlı demirden yapılmış kapısıdır. Ayrıca yontma, kesme taşlardan yapılmış Kral Kızı Kulesi de üzerinde durulacak bir eserdir. Kapının bulunduğu alanda ikinci bir sur bulunmakta olup bunlar meyilli bir şekilde aşağıya doğru inmektedir. Kalenin doğusunda Fırat Nehri'ne inen tüneller bulunmaktadır. Ancak bunlar günümüze harap ve özelliğini yitirmiş olarak gelebilmişlerdir. "

Kale içerisindeki keskin uçurumların kaleyi doğal bir konuma getirdiğini anlatan Demir, ayrıca Fırat Nehri'nin kuzey batısındaki Tanasur Çayı'nın da doğal konumu tamamladığını ifade etti.

Kaynak: www.erdalnas.com

 

 

Bu haber toplam 1018 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA