• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Kapılarını Turizme Açıyor
13 Ocak 2015 Salı 13:04

Kemah Kapılarını Turizme Açıyor

KUDAKA Projesi kapsamında devam eden restorasyon ve düzenlemenin ardından Gülabibey Hamamı Kemah Turizmine hizmete başladı.

Erzincan’daki tarihi eserlerin turizme kazandırılması ve dolayısıyla Erzincan’ın tanıtımı ve kalkınması amacıyla geçtiğimiz yıllarda Erzincan Valiliği’nin girişimleri sonucu Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan ve Kemah Belediyesi tarafından da takibi yapılan tarihi Gülabibey Hamamının restorasyon çalışmaları tamamlanarak Kemah Kaymakamlığına devredildi. KUDAKA Projesi kapsamında devam eden restorasyon ve düzenlemenin ardından Gülabibey Hamamı Kemah Turizmine hizmete başladı.

 

Gülabi Bey Hamamı; Kemah ilçe merkezinde Gülabi Bey Camii´nin 10 m. batı yanında yer almaktadır. Kitabesi yoktur. Hamamın camii ile birlikte XV. y.y. da yapıldığı tahmin edilmektedir. Çeşitli tarihlerde yapılan onarım sonucunda hamamın orjinal planı ve yapısı bozulmuştur. Günümüzde kullanılmayan hamam 1977 yılında tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

    Fotoğraf / Kaynak: Milli Eğitim Müdürlüğü

kemahtrzm20152.jpg

kemahtrzm20153.jpg

kemahtrzm20154.jpg

 

Bu haber toplam 3746 defa okunmuştur
YORUMLAR
Sancak Şehrimize Hayırlı Olsun
Coşkun SARIYILDIZ
Genelde ülkemiz, özelde ise ilçemiz için yapılan ve yapılmakta olan her hayırlı hizmet, Milletin gönlünde sevinç, umut, geleceğe güven ve çalışma azmini daha da artıracaktır. Kemah'taki ecdat yadiğarı eserlerin restore edilerek ilçeye ve turizm sektörüne kazandırılmasında katkısı olanlara şükran duygularımı burada ifade etmek isterim.
Kemah Kalesinin restorasyonunun tamamlanması konusunda da yetkililerin azami gayret göstereceklerine inanmaktayım.
01 Şubat 2017 Çarşamba 11:37
keşke
kemahlı
emeği geçenlere teşekkürler
KEŞKE KEMAHTA BU MEKANLARDA OTURUP ÇAY-KAHVE İÇECEK MUHABBET EDECEK NUFUSTA OLSA ..... YILLARDIR ŞENLİKTİ FUARDI MEMLEKETE NE KATTI Bİ DÜŞÜNMEK LAZIM...........
26 Ocak 2015 Pazartesi 12:52
Tebrikler
Şükrü Ünal
Ne mutlu bu eseri biize kazandıranlara, Hüsamettin başkan buraların bu halini bize anlattıklarında hayel gibi dinliyorduk. oranın harap halini hatırlıyorumda bende inanamıyordum. Çalışınca, azmedince oluyormuş hayırlı olsun iyi seyirler. Şimdi diğer başlayan işlerinde üzerine gidip yerli ve yabancı truzmi Kemah'a çekmek gerek. Yeni tarihi eserleri canlandırmak gerek
17 Ocak 2015 Cumartesi 14:20
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA