• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Korosunun Müzik Şöleni Erzincanı Büyüledi
27 Ocak 2011 Perşembe 00:00

Kemah Korosunun Müzik Şöleni Erzincan'ı Büyüledi

KEMAH KOROSUNUN MÜZİK ŞÖLENİERZİNCAN’I BÜYÜLEDİ         Tarih, kültür ve medeniyetin sentezi olan Erzincan'da Sayın Valimiz Abdulkadir DEMİR’in

KEMAH KOROSUNUN MÜZİK ŞÖLENİ

ERZİNCAN’I BÜYÜLEDİ

 

 

       Tarih, kültür ve medeniyetin sentezi olan Erzincan'da Sayın Valimiz Abdulkadir DEMİR’in öncülüğünde; tarihsel ve kültürel değerlerin korunması ve bu değerlerin yeniden kazanılması için başlatılan seferberlik kapsamında Kemah Kalesi, Gülabibey Hamamı benzeri bütün tarihsel değerler ayağa kaldırılırken aynı zamanda kültür ve sanatın da layıkıyla yaşatılması için Kemah gençliği tarafından görkemli bir müzik şöleni hazırlandı.

 

       Kemah Kaymakamlığı öncülüğünde ve Sayın Kaymakamımız Gökmen ÇİÇEK’in talimatıyla başlatılan çalışmalarda, amacı en iyi yansıtacağı düşünülen Erzincan ve Kemah türkülerinden bir derleme yapıldı. Kemah Lisesi ve Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerinden oluşan müzik korosunun söylediği, gün yüzüne çıkmamış Kemah türkülerinin de yer aldığı türkülere, Kemah Halk Oyunları ekibi gösterileri ile eşlik etti.

 

       26 Ocak 2011 tarihinde Erzincan İl Kültür Müdürlüğü salonunda sahnelenen sunum, her yönüyle göz alıcı ve takdire şayandı. Sayın Valimiz Abdulkadir DEMİR'in de izlediği program kültür ve sanatın hak ettiği değerle yaşatılması gereğinin canlı bir kanıtı oldu.

 

       Müzik dinletisinin hazırlık çalışmaları aşamasından başlayarak son ana kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; Kemah Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencilerinin; Yatılı İlköğretim Bölge Okulu idareci, öğretmen ve öğrencilerinin; Kemah'ta farklı kurumlarda görev yapan diğer gönüllülerin amatör bir ruhla hazırlayıp sunduğu programa Mutlusan Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KAÇMAZ Maddi destekleriyle yardımcı oldu.

 

       Bin yıllık yolculuğun Kemah gençlik korosunda canlandığı; gönül telimizin, yürek sesimizin dile geldiği müzik dinletisinde sahnede sergilenen Kemah Sultan Melik Türbesi ve Bey Konağı maketleri ise Kemah kültür ve sanatının somut biçimde canlandırılmasını sağladı.      

 

       Kemah’ın tanıtımına çok büyük katkısı olduğunu düşündüğümüz sosyal faaliyetlerin her yıl daha güzelinin yapılarak devam edeceğini belirten Sayın Kaymakamımız Gökmen ÇİÇEK, programa emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Kaynak: www.kemah.gov.tr

 

 

 

 

Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA