• İstanbul28 °C
  • Erzincan24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah Meslek Yüksekokulu Çoşku ile Açıldı
23 Haziran 2009 Salı 00:00

Kemah Meslek Yüksekokulu Çoşku ile Açıldı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Kemah Kaymakamı Eyüp Çalışır’ın büyük katkılarıyla, Kemahlı işadamlarının yaptırdığı Erzincan Üniversitesi Kemah Meslek Yüksekokulu hizmet

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Kemah Kaymakamı Eyüp Çalışır’ın büyük katkılarıyla, Kemahlı işadamlarının yaptırdığı Erzincan Üniversitesi Kemah Meslek Yüksekokulu hizmet binalarının açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla büyük coşkuyla hizmete açıldı.

Torun Gıda - Mehmet Torun ve Aziz Torun’un yaptırdığı kız ve erkek Öğrenci Yurdu ile Next&NextStar - Erol Yüksel, Burak Otomotiv - İhsan Payalan, Simtaş Elektrik - Cafer Bektaş, Mutlutürk İnşaat - Salim Mutlutürk, Cevdet Kolak Vakfı - Hamit Erim’in yaptırdıkları Hizmet binalarının açılışlarını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yaptı.

Erzincan’dan Havayolu ile Kemah’a gelen ve yoğun sevgi gösterileriyle karşılanan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tören alanına gelişinde vatandaşlarla tek tek tokalaştıktan sonra yerine oturdu.

Erzincan Üniversitesine bağlı Kemah Meslek Yüksekokulu hizmet binalarının açılışına; Bakan Yıldırım’ın yanı sıra, Erzincan Valisi Abdulkadir Demir, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, PTT Genel Müdürü Osman Tural, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal, ERSİAD Başkanı Gülbey Sezgin, EKEV Başkanı Sadık Ağca, İstanbul Kemahlılar Dernek Başkanı Ekrem Türkan, Erzincan Kemahlılar Dernek Başkanı Mahmut Cantekin ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kemah Kaymakamı Eyüp Çalışır,  Kemah MYO’da Bilgisayar Teknolojileri ve programlama, Emlak ve Emlak Yönetimi, Bankacılık ve Sigortacılık, Muhasebe ve İşletme olmak üzere toplam beş bölümün açılacağını belirtti.

Kaymakam Çalışır, 44 bin metrekare alan üzerine kurulan yüksek okul binalarında öğrenciler için çok amaçlı salondan yurda kadar her şeyin düşünüldüğünü söyledi.

Yüksekokul binalarının devlet millet işbirliği ile yapıldığını kaydeden Kaymakam Çalışır, Bakan Yıldırım başta olmak üzere Kemahlı birçok işadamına teşekkür etti.

Yüksekokulun hizmet binalarının yapımında emeği geçen işadamları adına bir konuşma yapan Kemahlılar Derneği eski Başkanı İhsan Payalan, devlet millet işbirliği ile Kemah’a yakışır bir MYO binaları inşa edildiğini ve Kemah’ın tarihi günlerinden birini yaşadığını belirterek, “Yıllar önce Kemah’a üniversite gelecek deseydiler kimse inanmazdı, ancak bu hayal gerçek oldu. Başta Sayın Bakanımız Binali Yıldırım olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Erdoğan Büyükkasap da konuşmasında, “Anadolu da bir söz vardır et kokarsa tuz atarsınız, tuz kokarsa ne yaparsınız? Ona da Kemah tuzu katarsınız, hiç kokmayan bir Türkiye Yüksek Öğrenimine Kemah Tuzu kattık hiç bozulmayacak. Kemah vadisi eğitim noktasında çok önemli bir yerde. Kemah, İliç, Kemaliye ilçelerinde eğitim yatırımları devam edecek.

Her ilin bakanı var, ancak bizim bakıp görüp çözenimiz var” diyerek Bakan Yıldırım’a övgüler yağdırdı.

Erzincan Valisi Abdulkadir Demir de yaptığı konuşmada, ilçelerde hizmete giren MYO’ların ilçelerin sosyal ve kültürel gelişimine büyük katkı sağlayacağını söyleyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Büyük alkışlar arasında kürsüye gelen ve konuşması sık sık alkışlarla kesilen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kemah’ın tarihi bir gün yaşadığını söyleyerek, “Kemah yıllarca yol için, su için, iş için ah etti durdu, bunun için birçoğunuz gurbete gitti. Analar babalar gurbet yolu gözledi. Benim anam babamda gurbet yolu gözledi. Sizin gibi ekmeğini suyunu içtiğim, türküleri ile bağrına ateş düşen birisi olarak memleketime olan bu sorumluluğumu yerine getirmek için buradayım.

Evet, Kemah’a MYO’yu kurduk şimdi Kemah göç etmeyecek, Türkiye’nin her yerinden göç alacak, Kemah şenlenecek. İlk olarak 150 öğrenci gelecek kademeli olarak bu sayı 250’lere ulaşacak. O çocuklarımız sizlere emanet onlara iyi bakacağınıza söz veriyor musunuz? Bir şeye karar verdik öğrencilerimizle kaynaşmanız için sizler için gençlik merkezi kuracağız. Devlet millet işbirliği ile kurduğumuz yüksek okulumuzu açmanın gururunu yaşıyoruz.

Birlik beraberliğin en güzel örnekleri bunlar yeter ki birlik beraberlik olsun, gönüller bir olsun yapamayacağımız iş olmayacaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından okulun açılmasında emeği geçen işadamlarına Kemah Kaymakamlığı tarafından teşekkür plaketleri verildi. İşadamlarının plaketlerini veren Bakan Yıldırım, “bu plaket paraları ile bir bina daha yapılırdı” diye espri yaptı.

Eyüp Çalışır Kemah Kaymakamı Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı - Erdoğan Büyükkasap Erzincan Ünv. Rektörü

Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı - Abdulkadir Demir Erzincan Valisi

 

Daha sonra açılış kurdelesini kesen Bakan Yıldırım, davetliler ile birlikte binaları tek tek gezerek, Kaymakam Çalışır’dan bilgi aldı.

Bakan Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım, Vali Demir ve eşi Nurtaç Demir sınıfları gezerken sıralara oturarak fotoğraf çektirdiler.


Binali Yıldırım Ulaştırma Bakanı - İhsan Payalan  Binali Yıldırım Ulaştırma BakanıErol Yüksel 

Binali Yıldırım Ulaştırma BakanıSalim Mutlutürk  Binali Yıldırım Ulaştırma BakanıCafer Bektaş 

Kemah Meslek Yüksekokulu açılışının akşamı ise Halk Müziği Sanatçısı İlhami Taşkın konseriyle Kemahlılar doyasıya eğlendi.

 

 

 

Bu haber toplam 1320 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA