• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KEMAH TUZLASI
00 0000 Salı 00:00

KEMAH TUZLASI

KEMAH TUZLASI     Kemah’ın Kömür-Tımısı-Yerhan tuzlaları,Tekel Genel Müdürlüğüne bağlı olarak işletilmekte ve Haziran-Kasım dönemlerinde üretim yapılmaktadır.KEMAH

KEMAH TUZLASI

     Kemah’ın Kömür-Tımısı-Yerhan tuzlaları,Tekel Genel Müdürlüğüne bağlı olarak işletilmekte ve Haziran-Kasım dönemlerinde üretim yapılmaktadır.

KEMAH TUZUNA İLGİ BÜYÜK
         İçerdiği mineraller bakımından özellikle salamura için tercih edilen Kemah tuzu, Kemah başta olmak üzere Erzincan ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde büyük ilgi görüyor. Araçları ile özellikle tuzlaya gelen vatandaşlar özel paketler halindeki tuzlarını alıyorlar. Bölge halkının yemeklerde de tercih ettiği Kemah tuzunun modern yöntemlerle üretiminin artırılarak yurt genelinde de ilgi görmesi bekleniyor.
        Kemah İl Genel Meclisi Üyesi Mahmut Cantekin, tuz ocağının çok eskiye dayanan bir geçmişi olduğunu belirterek, "İlçenin tarihi Kemah Tuzu ile birlikte anılmıştır. Yöre halkı mahsullerini, korumak için bu tuzu kullanmıştır. Tuz ocağının özelleştirilmesinin ardından kaynak ara vermeden çalışmaya devam etmektedir. İleride daha modern yöntemler kullanılarak, tuz üretiminin artırılması amaçlanmaktadır" dedi.

Bu haber toplam 4720 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA