• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemaha Kale Çarşı Mahalle Modeli
24 Temmuz 2012 Salı 00:00

Kemah'a Kale Çarşı Mahalle Modeli

 TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BALKANLAR GEZİMİZİ TAMAMLADIK, ŞEHİRCİLİKTE DOĞRU YOLDAYIZ: “KALE-ÇARŞI-MAHALLE” MODELİ'Nİ KEMAH'TA HAYATA GEÇİRMELİYİZ Tarihi Kentler Birliği’nin

 

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BALKANLAR GEZİMİZİ TAMAMLADIK, ŞEHİRCİLİKTE DOĞRU YOLDAYIZ: “KALE-ÇARŞI-MAHALLE” MODELİ'Nİ KEMAH'TA HAYATA GEÇİRMELİYİZ

 

Tarihi Kentler Birliği’nin Balkanlar Teknik İnceleme gezisine katılan Başkan Şanal, koruma yaklaşımlarından biri olan “kale-çarşı-mahalle” üçlemesinin Balkan kentlerinde somut örnekleri inceledi. Başkan Şanal; “ Yakın tarihli savaşlara rağmen özellikle Saraybosna ve Mostar’daki koruma uygulamalarının hızla ilerlediği; eski kent dokusundaki çalışmaların konutlarıyla, kültürel-sosyal merkezleri ve gece-gündüz yaşayan çarşılarıyla, insan-doğa ve kültür öncelikli yaklaşımlarla bütün olarak ele alındığı gözlemledim. Bosna-Hersek’teki kaleler, evler, sular, köprüler, sokaklar, çocuklar acıların arasından sıyrılarak yaşamın devam eden yüzünü yansıtmak için çabalıyor. Aynı inanışın insanları olarak, Kemah’ta uygulama çalıştığımız modelin bir benzerini görmek beni mutlu etti.” dedi.

 

TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, TKB Danışma Kurulu ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB Danışma Kurulu ve Encümen üyeleri, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, alanda çalışan uzman ekipler ve üye belediyelerin başkanları ile birlikte dört gün boyunca Balkan Ülkelerini, Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal teknik olarak inceledi.

 

Balkanların mimari yapısı, Osmanlı eserleri her açıdan Kemah'taki camii, çeşme, evlerimizi ve türbelerimizi bize hatırlattı.

 

Savaşın izlerini sarmaya çalışan Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna, Hersek bölgesinin başkenti ve 2005 yılında Dünya Miras Listesi’ne giren Mostar, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilindeki, Ortaçağ eserlerinin yoğun olduğu kent Dubrovnik, Karadağ’ın kıyı kenti Kotor, Makedonya’nın göl kenarındaki Dünya Mirası Kenti Ohri ve başkenti Üsküp izlediğimiz duraklar oldu.

 

Gezimiz sonrasındaki izlenimlerimiz,Tarihi Kentler Birliği, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapacağımız her çalışmanın teması " KALE-ÇARŞI-MAHALLE" olacak. Yani yürüdüğümüz yolda daha da azimle çalışmaya devam edeceğiz.

 

Kaynak: Kemah Belediyesi

 

Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA