• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahda Tarihi Mezartaşları
03 Şubat 2007 Cumartesi 00:00

Kemah'da Tarihi Mezartaşları

  İlçedeki  Tarihi Mezar taşlarıKemah İlçe merkezinde, Sultan Melik Gazi Türbesi'nin 100m. Kuzeyinde, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait; ada 312, parsel 5, sayfa

  İlçedeki  Tarihi Mezar taşları

Kemah İlçe merkezinde, Sultan Melik Gazi Türbesi'nin 100m. Kuzeyinde, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait; ada 312, parsel 5, sayfa 419 da kayıtlı Sultan Melik Mezarlığı içinde etrafı ayrıca taş duvarla çevrili yazı, bitkisel motifler, geometrik düzenlemeler, figürlü veya figürsüz tasvirleri ile zengin bir süsleme repertuarına, pek çok tipleri ile de zengin bir biçim dünyasına sahip, Selçuklu ve Beylikler devrinden tanıdığımız sanduka ve şahide tiplerinde bir çok mezarlar ve bu mezarlara ait kufi, sülüs ve nezih yazısının zengin bir koleksiyonunu teşkil eden dini metinler ayetler ve hadislerden ibaret olan mezar taşları bulunmaktadır.

      Bugüne kadar tespiti yapılamamış, Türk taş oyma ustalarının eliyle zengin bir biçim ve süsleme harikası olan bu tarihi Anadolu -Türk İslam sanat eserlerinin, gerekli inceleme ve araştırma yapılarak tescil edilip, koruma altına alınması için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Bu haber toplam 2752 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA