• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Kemah’ı Tanıtamamak

16 Ocak 2015 Cuma 16:49

Kemah’ı Tanıtamamak

Kemah kadim uygarlıkların şehri,

Medeniyetlerin beşiği, kültürlerin uğrağı, ipek yollarının durağı.

Birçok ordunun müstahkem kalesi,

Beyliklerin, devletlerin serhat şehri veya başkenti.

Sadece sayılan özellikleri ile tarihe güçlü bir kayıt düşerek kendi tanıtımını yapabilen ender şehirlerden biridir Kemah; güzel Anadolu’nun.

Hititlerden Asurlara, Selçuklulardan Osmanlılara, Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüz milenyumlu yıllarına varlığını; tarihi arka planı, doğal özellikleri ve folklorik özellikleri ile koruyabilen Kemah’ın kendini tanıtma çabasından ziyade biz Kemah’ı ne kadar tanıyor ve Kemahlı olarak şehrin kendini tanıtma fiiline ne kadar ortak olabiliyoruz acaba?

Kendini Kemah’a aidiyet duygusu ile bağlayan hemşerileri, Kemah’ta mukim şehrin sakinleri, Kemah’a hizmet için vazife almış veya vazifelendirilmiş kurum ve kuruluşların mensupları, Kemah’ın tanıtımı için bugüne kadar öyle veya böyle gayret göstermişler ve göstermeye devam ediyorlar elbette.

Ancak bir şehri şehir yapan, bünyesinde oluşan tarihin, kültürün, folklorik değerlerin, maddi ve manevi dinamiklerin yaşanmışlığı ve oluşan öğelerin sürekliliğidir.

Dolayısı ile bir şehrin dinamikleri korunmadığı veya yaşam kültürü geliştirilmediği zaman tarihi kültürel ve folklorik açıdan ne bir varlık zenginliği, ne ciddi bir tarih kaydı, ne de yaşanabilir bir kent kalır ortada.

Kemah’ta veya gönlü Kemah’ta olan gurbetteki Kemahlılar arasından aid hissettikleri şehre karşı tanıtım ve kalkındırma faaliyetleri içinde bulunan hemşerilerimiz, zaman zaman değerli çabalar göstermekteler.

Bazen devlet, bazen millet bazen de devlet millet işbirliği ile düzenlenen tanıtım ve kalkındırma faaliyetleri maalesef her zaman hayırlı sonuçlar ile neticelenemiyor ve yukarda bahsettiğimiz gibi tarihe kaydedilemeyen, akamete uğramış, ciddi enerji kayıplarına, yılgınlık ve boş vermişliğe dönüşen bürokratik tembelliklere sebep olabiliyor.

Örneklendirelim

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Anadolu Kalkındırma Projesi kapsamında güzel bir proje ile Kemah’ı tanıtan bir çalışma yapıldı. Yerel kaynakların ve konunun uzmanlarının çalıştığı bu proje; görsel güzelliği ve birikimi açısından oldukça gösterişli oldu.

Proje hazırlık aşamasında Kemah dışında da Kemah için gayret sarfeden, vaktini ve nakdini harcayan mensuplarına da danışılarak proje paydaşları çoğaltılsaydı iyi de olurdu ya, neyse konumuz bu değil.

Kudaka’nın Kemah Kaymakamlığı ile yürüttüğü proje; bir proje olarak çok iyi ancak sürdürülebilir değerlerin oturmadığı bir şehre dönüşen Kemah için maalesef boş bir proje olmuştur.

Devlet kaynaklarının doğru ve yerinde kullanılması ayrıca üzerinde tartışılacak bir konudur ki buna da neyse diyelim esas konumuz bu değil.

Kemah’ı tanıtma faaliyetleri neden boş bir çalışma olsun, neden harcanan emek ve maddiyat israf olsun diyebilirsiniz.

İzah edelim,

Mukim nüfusu bu kadar az bir yerde, yerel yöneticilik ile ilgili büyük kavgaların, haksız ve yersiz tartışma ve çekişmelerin yaşandığı, salt tarafgirlik ile doğru ve etkili yönetimlerin oluşturulamadığı bir şehir nasıl kapılarını turizme açabilir ki?

Yerel seçimlerde beklediği ilgiyi alamayan adayın şehre küserek, siyasi bağlantıları ile Kemah’a ilgi ambargosu koymaya çalıştığı bir şehirde hangi yatırım hayat bulabilir ki?

Sırf eski belediye başkanı yaptı diye yenisi tarafından silinen izler ve isimleri konuşmaktan öteye gidemeyen yerel yönetimler, böyle komik kararlara imza attıkça hangi turizm yatırımını gerçekleştirebilir ki?

Şehre huzur bulmak için gelen misafirler veya hemşerileri üzerinden rantabl düşünceler ile şehrin otogarını bir ileri iki geri mehter marşı gibi oynatan esnaf eziyet verdikçe, hangi tanıtım broşürü bu ayıbı kapatabilecek ki?

İstanbul’dan gönlü Kemah için atan hemşerileri Kemah’a yatırım yapmaya çalıştıkça, meseleyi kişisel ihtiraslara tebdil eyleyen zihniyet şehirde var oldukça hangi hemşerimiz

Kemah’ı gerçekten tanımak veya tanıtmak için bir çaba içinde olabilir ki?

Şehrin sembollerinden ve Selçukluların en kıymetli kümbetlerinden biri olan Tugay Hatun kümbeti özel bir şahsın arazisi içinde beyler, hangi tanıtımdan bahsediyoruz?

Şehrin kadim miraslarından tarihi hamam kültür merkezi/müze olmak yerine kafeterya yapılmış, cola coca içerek patlamış mısır yenilen, çıtır çerez tüketilen mekana dönüştürülmüş. Böyle mi tarihi miras gelecek nesillere örnek gösterilecek?

Şehre gelen yerli ve yabancı turistler için 10-15 yataklı öğretmen evinden başka konaklama mekânı mı var acaba?

Değerli devlet büyüklerimiz, seçilmiş yerel yöneticilerimiz, stk temsilcilerimiz,

Kemah; turizme Emitt Fuarı gibi ta Kemah’ın dışında da kapılarını açıyor,

Şehre gelen turizm firmalarına veya yerli yabancı ziyaretçilerine yeri yok diye kapılarını kapatıyor.

Farkında mısınız?

Bir şehrin dinamikleri bu şekilde korunamaz, yaşam kültürü ve marka şehir olma hedefi  bu kadar plansız ve stratejisiz olamaz. Siyasilerin, bürokratların, kentin sahiplerinin veya muhiplerinin çeşitli platformlardaki şehre ait misyon/vizyona dair gösterdikleri önemin onda birini sosyal ve ekonomik anlamda strateji ve planlamaya göstermeleri lazım.

Yoksa Kemah’ı bir belgesel tadında izler, tanıtım broşürlerine yerleştirilmiş al kopyala yapıştır eski bilgiler ışığında okur ve kaybolan yılların yorgunluğu ile ne kültüründen ne doğasından ne de tarihi güzelliklerinden istifade edebiliriz.

Selam ve Muhabbetle..

 

Bu yazı toplam 1870 defa okunmuştur.
YORUMLAR
Tebrikler
Şükrü Ünal
Ercan kardeşim, eline vede kalemine sağlık bir konu bu kadar güzel işlenebilir. Seni tebrik ediyorum. Kitabın ortasından yazmışsın, İnçallah yetkililer de doğru alğılar ve de gereğini yaparlar. SELSAMLAR
17 Ocak 2015 Cumartesi 18:22
Tebrikler
sukru unal
Bir konu bu kadakar güzel islenir. Seni cami gönülden tebrik ediyorum.. bu yazıy tum Kemahlilar okumalı ve gerekligerekli dersleri çıkarmalıyız
17 Ocak 2015 Cumartesi 17:51
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA