• İstanbul30 °C
  • Erzincan28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahın Doğal Sesleri Susmasın
07 Kasım 2009 Cumartesi 00:00

Kemah'ın Doğal Sesleri Susmasın

"Bilinçsiz avcılar katliam yapmazlarsa doğadaki keklikler doğal dengeyi korur" Kemah ilçemizin doğal hayatı içinde efsaneler konu olan, halkı ile nerede ise özdeşleşen ve yurdumuzda en

"Bilinçsiz avcılar katliam yapmazlarsa doğadaki keklikler doğal dengeyi korur"


 

Kemah ilçemizin doğal hayatı içinde efsaneler konu olan, halkı ile nerede ise özdeşleşen ve yurdumuzda en nadide örneklerinin barındığı kekliklerimiz tehlike altında. Kemah’ta yaşayan kekliklerimiz ilçemiz ile özdeşleşmiş durumda nerede ise. Geçtiğimiz yıllarda ağır kış şartlarında kamu kurumları ve hayvan severler tarafından kekliklere yem bırakma işlemi yapılmasına karşın, bu gün bilinçsiz avlanma nedeni ile bölgemizde nerede ise nesli tükenmek üzere..

 

Öncelikle keklikleri kısaca tanıyalım;

Keklik, Galliformis (tavuksular) takımının Phasianidae (sülüngiller) familyasına ait  Alectoris, Perdix ve Ammoperdix soy (cins,genus )larında bulunan orta büyüklükte, kalın gövdeli, kısa kuyruklu kuş türlerinin ortak adıdır.

Türkiye’de bu soylarda bulunan Alectoris Chukar (kınalı keklik), Alectoris graeca (kaya, taş kekliği), Perdix perdix (çil keklik) ve Ammoperdix griseogularis (kum veya çöl kekliği) türleri mevcuttur. Bunlardan en yaygını kınalı kekliktir. Bu türe, Trakya dışında, Anadolu’nun her yöresinde rastlanabilir.

 

Anadolu’nun yerli ve yabani bir hayvanı olan kınalı keklikler, Türk insanının yaşamında ve kültüründe önemli, özel bir yere sahiptir. Kınalı keklik, Anadolu insanının deyim (keklik gibi sekmek, çantada keklik), atasözü (karga kekliği taklit edeyim derken yürüyüşünü unutmuş), türkü (keklik dağlarda çağlar, Ermenek’in keklikleri ötüyor) ve şarkılarına (keklik) girmiş, bazı yörelerin (Erzincan, Silifke) halk oyunlarında yer almış, çeşitli taşıma araçlarını süslemiştir. Kınalı keklik kadar çok Türk insanının kültüründe yer edinmiş başka bir hayvana rastlamak mümkün değildir.

Kekliklerin yararları saymakla bitmiyor. Bir kekliğin yılda 1 milyon süne, kene yediği belirtiliyor.

Yani keklikler bir anlamda doğada keneleri yok edecek silah olarak da kullanılmaktadır.
   
Böylece hem doğal hayat korunacak, hem kenelerin çoğalması önlenecek, hem de kene ve süne ilaçları için her yıl milyon dolarlarca kaynağın dışarıya çıkmasının önüne geçilecek.

Yani, bir taşla birçok kuş vurulacak.

 

Kınalı keklik, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olmasına rağmen, Anadolu’da tükenme noktasına gelmiştir.

 

Bu güzel ve narin hayvanın neslinin hızla azalmasında en büyük etken kuşkusuz aşırı ve bilinçsiz kullanılan zirai gübreler ve usulsüz avlanmadır.

 

Bu konuda, özellikle çevre ve bilim kuruluşları gerekli duyarlılığı gösterememiştir. Türkiye’de son birkaç yıla kadar kınalı kekliğin korunmasına ve çoğalmasına yönelik ciddi bilimsel çalışmalar yapılmamıştır. Oysa 1950’nin ikinci yarısında, birçok gelişmiş ülkede, değişik amaçlı keklik yetiştiriciliğine başlanmış ve önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bu bağlamda ekonomiye ve hayvanların korunmasına önemli katkıda bulunan özel keklik üretim çiftlikleri ve avlaklar oluşturulmuştur.

 

Yurdumuzun en doğal köşelerinden Kemah ilçemiz de doğal hayatı asırlarca bozulmadan devam eden ender yerlerden biridir. Doğal denge ve çevre kirliliğine uğramamış olarak bugünlere kadar ulaşan coğrafyamızda organik ürünlerden yaban hayatına doğal dengenin bir çok unsurunu bağrında barındırabilmiş ve muhafaza ederek gelecek nesillere ulaştırmıştır Kemah toprakları.

Bu gün bu kontrolsüz ve bilinçsiz bir takım uygulamalar karşısında memleketimizin bu güzide toprakları ve doğal hayatı bozulma tehlikesi ile karşı karşıyadır maalesef.

Yaban hayatının, doğal dengenin olmazsa olmazları olan varlıklarımız kişisel hırs ve ego uğruna risk altına girmektedir. Av mevsimi dolayısı ile Kemah’ta devam edegelen kontrolsüz keklik avları ciddi bir tehlike olarak maalesef halkımız tarafından endişe ile takip edilmektedir.

 

Doğal dengenin korunması adına, bilinçsiz ve gereksizce katledilen kekliklerimiz ve diğer yabani hayvanlarımızın kaybolmaması için yetkilileri ve doğaseverleri göreve davet ediyoruz.

 

Faydalarını anlatmakla bitiremeyeceğimiz yaban hayatın ve doğal dengenin unsurları olan varlıklarımızı lütfen koruyalım.

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA