• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahın Şehit İsimli Okulları
27 Nisan 2010 Salı 00:00

Kemah'ın Şehit İsimli Okulları

KEMAHIN ŞEHİT İSİMLİ OKULLARI  Bu topraklar öyle kutsal topraklar ki her damlası şehit kanıyla örülmüş al yıldızlı bayrağa rengini vermiş ve asırlar boyunca  kutsiyetini

KEMAHIN ŞEHİT İSİMLİ OKULLARI

 

 

Bu topraklar öyle kutsal topraklar ki her damlası şehit kanıyla örülmüş al yıldızlı bayrağa rengini vermiş ve asırlar boyunca  kutsiyetini sürdürecektir.

 

Aziz vatanımızın her bir kare toprağına göz dikmek isteyen hainler için yılmaz bekçiler her daim olmuş ve bu vatanın her bir kare toprağının müdafaasında aslan neferler kesilmiş ve yağız delikanlılar vatan uğruna şehit düşmüştür.

 

Kemah ilçemizde bu yağız delikanlıların uğrak noktası olmuş ve tarihi paleolitik çağ(yontma taş)’dan Yavuz Sultan Selim Han’ın Kemah kalesini feth etmesine kadar devam etmiş ve kaleyi feth ettikten sonra Yavuz Sultan SELİM HAN’ın Kemah Kalesi’i fethettikten sonra, bu fetihle ilgili olarak Ferhad HAN’a yazdığı emir namesi dillerden dillere dolaşmıştır.

 Namedir.Cemaziyelevvel Ortası-921]:

“Bilinmiş olsun ki, bu bahar 5 Rebiyülahar 920 Salı günü, Kemah üzerine yürüdüm. Her ne kadar kelenin eni boyu derin ve geniş, istihkamları kuvvetli ise de bunlara bakmayıp; toplarım ve yeniçerilerim ile yıldırım yağdırır gibi mermi yağdırdım, içindeki küffar kıyamet alameti sanıp serseme döndüler. Kale üzerine çıkıp İslam Sancağını diktirdim. Kötülerin başlarını kestirip kaleyi İslam ahali ile doldurdum. Ahirde Sivas’a avdet eyledim. İstanbul’a döneceğimi bildirmek üzere kullarımdan Mehmed Bey’i size gönderdim. Huzurunuza varınca bu fetihnameyi bütün vilayetinizde okutup şenlik yaptırınız.

Devletime dua ettirip padişahlık merasimlerini yerine getiriniz. 29 Cemaziyelevvel ortası-Şehr-i Kayseri.”

Kemah kalesine baktığınız her an Yavuz Sultan Selim Han Hazretlerinin yazdığı bu nameyi hatırlayınız ve bu toprakların İslam toprakları olması için ne kadar kan döküldüğünü hesaplayınız.


Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne leke vurmak isteyen hain eller bu güzide ilçemizde bir takım terör eylemlerine girişmiş ve yağız delikanlılar vatan uğruna şehit düşmüşlerdir.

 

Kemah ilçesi kendilerine minnet duygusunu dile getirmek üzere bu yağız delikanlıların isimlerini ölümsüzleştirmek istemiş ve onların isimlerini Kemah ilçemizin köylerinin okullarına vererek isimlerini ölümsüzleştirmiştir.

 

Bu bölümde sizlere bu okullardan ve isimleri verilen yağız şehit delikanlılardan bahsedeceğiz.

 

 

JANDARMA KOMANDO ER ALİ SOYKAN

D.Tarihi- 1968

Şehadeti- 06.09.1988

Ali Soykan 1968 yılında Sakarya ilimizin Hendek İlçesine bağlı Cıpcıp ( Yeşiller ) köyünde dünyaya geldi. Babası Mehmet bey türlü zorluklar içerisinde büyüttüğü oğlunu vatani hizmeti yapmak üzere askere gönderdi.

Ali Soykan askerliğinin usta birliğinde  Erzincan İlimizin Kemah ilçesine oradan Alp Jandarma Karakol Komutanlığı emrine verildi.

Bu yiğit  Dereşoran köyü yakınlarında askeri araca düzenlenen pusu sonucunda 8 arkadaşı ile birlikte  son mermisine kadar savaşmış ve son nefesini topraklarımızda vererek şehit olmuştur. Naaşı 9 Eylül 1988 günü Hendek Şehitliği kabristanlığında toprağa verilmiştir.

Bozoglak Nahiyesinde halen 20 öğrenci ve 1 öğretmeni ile eğitim faaliyetlerini sürdüren okulumuza Şehit Ali Soykan ismi verilmiş ve bu isim ölümsüzleştirilmiştir.

 

JANDARMA ONBAŞI GÜRBÜZ YILDIZ

D.Tarihi- 1967

Şehadeti- 06.09.1988

Gürbüz YILDIZ 1968 yılında Kars  ilimizin Akkaya  İlçesine bağlı Şahnalar  köyünde dünyaya geldi. 1967/4 tertip olarak İlçemize bağlı Alp jandarma Karakol komutanlığı emrine verildi. Gürbüz YILDIZ’da tıpkı Ali SOYKAN gibi bölücü terör örgütü mensuplarının Dereşoran köyü yakınlarında askeri araca düzenlenen pusu sonucunda  şehit düşmüştür.

Babası Veli Yıldız 18 Mart Şehitler günü nedeniyle Yalova ilimize bağlı Çiftlikköyde kendisine yapılan ziyaret esnasında bugün hala şehit haberlerini televizyondan izleyince içim sızlıyor, oğlum aklıma geliyor, oğlumla gurur duyuyorum diyor.

Doğanbeyli nahiyemizde halen eğitim vermekte olan okulumuza bu yigit şehit askerimizin ismi verilerek bu  isim ölümsüzleştirilmiştir.

 

 

 

JANDARMA ER AHMET MERTLİOĞLU

D.Tarihi- 1967

Şehadeti- 06.09.1988

 

Şehit Ahmet Mertlioğlu Tokat ilimizin Zile ilçesi Çayırlı köyü nufusuna kayıtlıdır.  Doğup büyüdüğü yer ise Adana ilimizin Düziçi ilçesidir.

Davullarla halaylarla askere uğurlanan Ahmet 1988 yılında Dereşoran köyü yakınlarında askeri araca düzenlenen pusu sonu şehit düşmüştür.

Bu yigit askerimiz için 1946 yılında açılan 1987 yılında ek hizmet binasına başlanan ve 1999 yılında ek hizmet binası bitirilen Mermerli köyü ilkokulunun adı verilmiş ve ismi ölümsüzleştirilmiştir.

 

JANDARMA ER CEMALETTİN ATLI

D.Tarihi- 1968

Şehadeti- 06.09.1988

 

Şehit Cemalettin Atlı 25 Nisan 1968 yılında Kütahya’da dünyaya geldi. Babası hayatın türlü zorluklarından geçmiş ve oğlunu askere göndermenin muzaffer edasını taşıyordu ve aldığı acı haber oğlunun şehit olduğuydu.

Cemalettin Atlı 06.09.1988 yılında Dereşoran köyü yakınlarında askeri araca düzenlenen pusu sonucu 8 arkadaşıyla birlikte şehit düşmüştü.

Kemahlılar Şehit Celalettin Atlı’yı unutmadı ve 1975 yılında eğitime açılmış olan Maksutuşağı ilkögretim okulunun adını Şehit Celalettin Atlı ilkokulu olarak değiştirdi, ve bu yigit şehit askerimizin ismini ölümsüzleştirdi.

 

JANDARMA ER ERDOĞAN AY

D.Tarihi- 1968

Şehadeti- 06.09.1988

 

Erdoğan Ay Kırşehir ilimize bağlı Kaman ilçemizin Nasuhdede mahallesinde dünyaya geldi. Vatani Hizmetini yapmak üzere geldiği ilçemizde Dereşoran köyü yakınlarında bölücü terör örgütü mensuplarının bir askeri aracı düşürdükleri pusu sonucu açılan ateş sonucunda şehit düştü.

Kemah kendisini unutmadı ve 1978 yılında Eğitim ve öğretime açılan YeniEsimli ilköğretim okulunun ismi Şehit Erdoğan Ay ilköğretim okulu oldu ve eğitimine devam etmektedir.

 

Biz Kemahlım.com  olarak bu şehitlerimize okullarımızın, caddelerimizin isimlerini vererek yaşatmamız ve bu okullara isimlerini verirken o okullarda okuyan öğrencilerimizin okudukları okulun ismin kim olduğunun ve ne manaya geldiğinin bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

 

1993 yılında Kemah’ta şehit düşen Afyon ilçemiz nufusuna kayıtlı Şehit Jandarma Er Ercan Kocaçal’ın eşi  Kezban hanımla yapılan bir roportajı ilçemiz yetkililerin dikkatine sunuyor ve ilgilerini bekliyoruz.

 

Şehitleri için yürekleri yananlar, sadece analar-babalar değil elbette... Terörle savaşın ardında, gözleri yaşlı, binlerce eş ve evlat var.

Kezban Kocaçal ve kızı Neriman gibi...
Kezban hanım, şehit Jandarma Er Ercan Kocaçal'ın eşi. İki yıllık vatani göreve uğurladığı eşi, 7 aylık askerken şehit düşen Kezban hanım, şimdi ondan yadigar kalan kızı Neriman'ı en iyi şekilde yetişirmeye çalışıyor.
Şehit Er Ercan da, Kezban hanım da 1973 Afyon doğumlu. 16 yaşındayken evlenmişler. İşte öyküleri:

Benzeri bulunmaz bir insandı
"20 Nisan 1990'da evlendik. Daha çok küçüktük ama eşim çok olgun bir insandı
. Evlendikten sonra İzmir'e taşındık. Kayınpederlerimle aynı evde yaşıyorduk. 6 Ekim 1991'de kızımız Neriman doğdu. Beyim çok iyi, eşi benzeri bulunmaz bir insandı. Kızımız 1.5 yaşındaydı askere gittiğinde. Önce Çanakkale'ye, acemi birliğine, daha sonra Erzincan'a gitti. 7 ay olmuştu gideli. Bir gece rüyamda onu ziyarete gittiğimizi ve o hariç tüm birliğinin şehit olduğunu gördüm. Ertesi sabah, 9 Eylül 1993 sabahı, iki jandarma şehit olduğu haberini getirdi. Erzincan'ın Kemah ilçesinde üç arkadaşıyla birlikte mevzi kurmuşlar. Onları gören teröristler . 3 arkadaşıyla girdikleri çatışmada şehit düşürmüşler eşimi."

Her türlü zorluğu yenerek eksik de olsa bir düzen kurmuşlar anne, kız. Kezban hanım hem anne hem baba oluyor kızına ve onun hiçbir konuda eksiklik çekmemesi için didiniyor. Bir isteği var; yetkililerden, o da eşi Ercan Kocaçal'ın isminin bir parka veya bir sokağa verilip yaşatılması.

 

Şehit J.Er Ercan KOCACAL

Şehit erimizin babası İzmir şehit aileleri koruma derneği 2. başkanı olarak görev yapmaktadır.

 

 

Bu haber toplam 1759 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA