• İstanbul24 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahlı Oğuz Onbaşı Tiyatrosu Büyük İlgi Gördü
12 Haziran 2010 Cumartesi 00:00

Kemahlı Oğuz Onbaşı Tiyatrosu Büyük İlgi Gördü

Şanlı tarihimizin gizemli yaprakları arasında kalmış, Çanakkale savaşımızın kahramanlarından Kemahlı “Oğuz Amcanın” fedakârlık abidesi hayatı Kemah Lisesi tiyatro gurubu tarafından

Şanlı tarihimizin gizemli yaprakları arasında kalmış, Çanakkale savaşımızın kahramanlarından Kemahlı “Oğuz Amcanın” fedakârlık abidesi hayatı Kemah Lisesi tiyatro gurubu tarafından tiyatro oyunuyla gün yüzüne çıkarıldı.

 

     Tarihimizde kahramanlık öykülerinden biri olan Oğuz Onbaşı'nın fedakârlık örneği hayatını gençlerimize anlatmakta önemli yeri bulunan tiyatro oyunu 29 Mayıs günü Kemah Lisesi salonunda sahnelen oyun, İl Merkezimizde Kültür Müdürlüğü sahnesinde 01/06/2010 günü sahnelendi.

 

     Mehmed Niyazi'nin "Çanakkale Mahşeri" adlı romanında kaleme alınan, Çanakkale savaşımızın kahramanlarından, Kemahlı Oğuz Amcanın öyküsü özetle şöyledir. “Kemahlı Oğuz Amca, Çanakkale ye geldiğinde 44 yaşındadır. Oğulları Hasan ve Akif Sarıkamış cephesindedir.  Evde 15 yaşındaki Mustafa adlı bir oğlu, birkızı, bir de hanımı vardır. Sarıkamış harekâtında iki oğlu şehit olur. "Evdeki oğlu Mustafa da 17 yaşına girince askere alınır 27. alaydan boşalan yere, Arı burnuna verilir. Oğuz amca Seddülbahirdedir. Baba oğul aynı cephededirler fakat birbirlerini göremezler. Aralığın sonlarına doğru Oğuz onbaşı yaralanır. Çok kan kaybeder. Askerlerimiz Oğuz Amcayı bir şehidimizin kanlı yatağına yatırmak için götürürlerken oğlu Mustafa'yı duruşundan tanır. Bir şarapnel yüzünü parçalamıştır oğlunun... Böylece üçüncü oğlunu da şehit verir çok sevdiği vatanına. Oğuz Amca 46 yaşında askerlikten düşer. Kendisi Çanakkale'den sonra istese memleketine gidebileceği halde gitmez. Gönüllü olarak Kudüs’ün güneyine; gidip birliğini bulur, vatan selamete çıkmadan Kemah’a, köyüne dönmez.”

 

     İlçemizin kıvanç kaynağı, Oğuz Onbaşı'yı bir kez daha yad ettiğimiz tiyatro oyununun rollerini Kemah Lisesi'nin öğretmen ve öğrencileri paylaştılar. Yönetmenliğini Kemah Lisesi Edebiyat Öğretmeni Bülent KÜÇÜKTEPE'nin yaptığı oyunun sahnelenmesinde emeği geçenleri kutluyor, Oğuz Amcayı genç nesillerle tanıştırmanın onurunu yaşıyoruz.

 

     Sayın Valimizin teşvikleriyle Kemah Kaymakamlığının öncülüğünde Kemah Milli Eğitim Müdürlüğü, Kemah Belediyesi ve Erzincan Kemahlılar Derneğinin destekleriyle Kemah Lisesi tarafından ortaya konulan dev eserin Erzincan gösterimi Erzincanlılar tarafından büyük beğeni topladı.

Kaynak: www.kemah.gov.tr

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA