• İstanbul16 °C
  • Erzincan12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahlılar Derneği ve Kemahlılar 1
27 Eylül 2010 Pazartesi 00:00

Kemahlılar Derneği ve Kemahlılar 1

Kemahlılar Derneğive KemahlılarBüyükşehirlerin örgütlü yaşamlarının göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir parçasını hemşeri dernekleri oluşturur. Birçok hemşeri derneği organize

Kemahlılar Derneği

ve Kemahlılar

Büyükşehirlerin örgütlü yaşamlarının göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir parçasını hemşeri dernekleri oluşturur. Birçok hemşeri derneği organize kabiliyetlerini geliştirerek belirli tecrübelere ulaşmışlardır.

Bu anlamda dernekçiliğin en iyi örneklerinden birini sergileyen Kemahlılar; ülkemizde hatırı sayılır hemşeri birlikteliklerine imza atmıştır. Gurbet sıla arasındaki hasret olgusunu, aidiyet duygusu ile perçinleyerek memleketi ve memleketlisine sahip çıkmıştır. Bugün Kemah bölgesinde veya dışında nerede hemşericilik ve memleket adına bir eylem varsa bu anlayışın ürünüdür.

Kemahlılar Derneği; örgütlü birlikteliğin tezahürü açısından önemli bir misyona sahiptir. Birçok köy derneğinden sonra kurulmuştur belki ama bütünleştirici özelliği ile birlikteliği maddi ve manevi yatırıma dönüştürmesi bakımından önemli bir görevi çoğu zaman hakkı ile yerine getirmiştir. Bu durum geçmiş uygulamalar incelendiğinde açıkça görülebilir.

Kemah Köyleri Dostluk Turnuvasının kurumsallaşması, Kemah köylerinin dernekleşmelerine katkı sağlaması, hemşerilerin ortak akil ile bir araya gelerek gurbette dayanışmalarının sağlanması, eğitim öğretim siyaset ve ekonomi alanlarında karşılıklı fikir alış verişleri ve yardımlaşmaların sağlanması, ülke milli birlik ve beraberliğine katkı sağlanması, gelenek ve göreneklere sahip çıkarak kültürel mirasımıza destek olunması ve en önemlisi tüm bunların yanı sıra özellikle sıla dediği memleket merkezine yatırım ve faaliyetlerin taşınarak bölge kalkınmasına destek olunması, sayılabilecek yüzlerce örnek çalışmalardan sadece bazılarıdır.

Geçmişten bugüne birçok değerli yönetici; memleketlerine olan sevginin diyetini maddi ve manevi olarak yerine getirmiş ve büyük özveriler ile başarılı çalışmalara imza atmışlardır. Kurumsal kimliği ile gerek devlet büyükleri gerekse halkın teveccühüne mazhar olan dernek; bağrından çıkmış vefakar ve fedakar bir çok yönetici bulundurmuştur.

Her sosyal olgu gibi genelde dernekçilik özel de ise Kemahlılar Derneği de gelişme, durgunluk ve gerileme evreleri yaşamıştır tabiatıyla. Başarılı bir geçmişe sahip Kemahlılar Derneğinin bu gün geldiği nokta; üzerinde düşüneceğimiz durgunluk devresindedir şu an.

Ne gibi diyecek olursak.

Bu gün Kemahlılar Derneği ve insanlarımızın sosyal çalışmalara bakış açısı tartışılacak ve üzerinde çokça düşünülecek bir konumdadır maalesef. Her hangi bir toplantı veya faaliyete yüzellibin civarı hemşerimiz ve yüzlerce idaricilerimiz içinden onbeş yirmi kişinin iştirak etmesi, üretici, gelişimci fikir ve önerilerin konuşulmaması veya katkı sağlanmaması, tekrar bazı konuları yeniden düşünmeyi gerektirmektedir.

İdealist hemşeri derneklerine örnek gösterilen, bölgenin lokomotif ilçe derneği olan Kemahlılar Derneği; bu gün hamasi nutuklar ile maalesef atalet ve durgunluğunu gizleyememektedir.

Evet, bir durgunluk ve gerileme söz konusudur fakat bunu neden kimse dillendirememektedir bu da ayrı bir sorundur. Belki de bu konuyu dillendirmek hata ve eksikliklerin konuşulmasına bunun da toplum içindeki birlik beraberliğin zedelenmesine sebep olur endişesi yıllarca basit çözümlerin engeli olmuştur.

Birlik ve beraberlik; vukuu bulan hata ve eksikliklerin gizlenmesi ile sağlanmaz. Aksine üzerine gidilerek, çözüm yolları aranıp uygulanarak sağlanır. Hatalar, yanlış uygulamalar, ehil olmayan yöneticiler, baskın dayatmacı anlayışlar, olduğundan farklı gösterişler, ilgisiz topluluklar bir kez daha düşünülmesi gereken konulardır. Herkes nerede nasıl yanlış yapıldığını ve yanlışları nasıl doğruya çevirebileceklerini düşünmelidir..

 

Yazımızda Özellikle Belirli Kişiler ve Herhangi bir Dönem Kesinlikle Örnek Alınmayıp, Konular Tamamen Genel Kişi ve Dönemleri Kapsar.

 

Yazımızın Devamı Somut Örnekler ile Nerede Hata Yaptık ve Çözüm Yolları Hakkında Olacaktır.

 

Kemahlim.com / Araştırma

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA