• İstanbul26 °C
  • Erzincan19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahlılar Derneği ve Kemahlılar 2
29 Eylül 2010 Çarşamba 00:00

Kemahlılar Derneği ve Kemahlılar 2

İstanbul’da genel anlamda Kemahlı hemşerilerimizin ekseriyetini Kemahlılar Derneği temsil etmektedir. Kemahlı hemşerilerimizin gerek bireysel gerekse kurumsal oluşumlarında ortak hareket ettikleri,

İstanbul’da genel anlamda Kemahlı hemşerilerimizin ekseriyetini Kemahlılar Derneği temsil etmektedir. Kemahlı hemşerilerimizin gerek bireysel gerekse kurumsal oluşumlarında ortak hareket ettikleri, yerel sorunları birlikte tartıştıkları, istişare ve gönül birlikteliklerini yerine getirdikleri adres olan Kemahlılar Derneği; kurulduğu günden bugüne misyonunu fevkalade yerine getirmeye gayret etmektedir.

Büyük başarılara imza attığı gibi eksiklik veya hatalar da işlenmiyor değil doğal olarak. Başarı da başarısızlık da Kemahlı olmanın verdiği vakar ve anlayış ile değerlendirilmelidir.

Bu anlayış ile son günlerde gündemde olan dernekçilik ve sosyal birlikteliklerdeki ilgisizliğin ve çözüm yollarının aranması, bu topluma yapılabilecek önemli katkı olacaktır.

Biz Kemahlılar; topluma en ufak bir faydası olana dahi saygı duyarız, saygı duyduğumuz bir işi kendimiz de yapmak isteriz. Bireysel olarak da köy dernekleri aracılığı ile kurumsal olarak da sosyal sorumluluklarımızın farkında, gönlümüzün rahatlığı ile üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışırız.

Konuşmamız gerektiği zaman konuşur, düşünmemiz gerektiği zaman düşünür, emek sarfetmemiz gerektiği zaman çalışır, yazmamız gerektiği zaman yazar, sadece duruşumuz gerektiği zaman durur, olmamız gerektiği yerde oluruz. Kimsenin direk telkini ve yargılamasına gerek yoktur. Bizi biz yapan davranışlardan sadece bir kaçıdır bunlar. Anadolu insanı kültür ve gelenekleri ile yoğrulmuş karakterimiz;  boş sözlere, gereksiz teferruatlara, dedikodu yapmaya, zan yürüterek manüple yapılmasına müsaade etmez.

Toplumsal faaliyet ve organizasyonlarda güven ve samimiyet en önemli faktördür. Güven ve samimiyeti zedeleyecek her eylem bu topluluğa atılan birer ateştir. Fikir üretmeden, işin ucundan tutmadan, maddi manevi destek olmadan, yapılanı taraflı ve haksızca eleştirmek birer kıvılcımdır. Bu ateşi körüklemeden çözüm için yeniden güven ve samimiyet tazelenmelidir.

Kemahlı hemşerilerimiz her zamankinden daha güçlü ve samimi birliktelikleri arzu ediyorlar. Dönem, kişi veya kuruluş baz alınmadan, yöneticisinden emekçisine, katılımcısından takipçisine kadar herkesin ortak derdi Kemah ve Kemahlılardır. Şunu veya bunu değil içinde bulunduğumuz durumu yargılamamız gerekiyor. Kimse yorumlardan kişiselleştirme peşinde olmasın, münferid olaylara bağlamasın. Sorun geneldir, çözüm de genel olmalıdır.

Ana başlıkları ile sorunları izah etmek gerekir ise özellikle ehil olan yöneticilerin ki geleneğimizde de bu vardır, yönetime talip olmaları, yöneticilik anlayışlarını şahsi menfaat ve çıkarlarına uygun zemine oturtmamaları, belirli bir grup veya topluluğa istinaden bulunmamaları özenle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Mutlak güc birliği sağlanmalıdır. Hemşerilerimiz arasından bu toplumun insanları yöneticilik yapacaktır. Dolayısı ile uzlaşamama gibi bir sorun olmamalıdır. Sonuçta çıkış noktası da hedefi de bir olan memleket sevdalısı insanlarımızdan oluşacaktır yönetim kadrosu.

Yine planlanacak faaliyet ve organizasyonlar; topluma, memlekete faydalı, istişaresi yapılarak genel çoğunlun razı olduğu dolayısı ile katılımın azami sağlanabileceği, kalıcı ve sonuç verebilecek olmalıdır. Yani hayalî ve yapılması mümkün olmayan hedefler katılımı düşürmesi ve olası bıkkınlığa sebep olması bakımından zarar verir bu topluma.

Rutin dışına çıkılmalı ve kolektif çalışmalar teşvik edilmedir. Genç beyinler; deneyimli yöneticilerin tecrübeleri ile birleştirilmeli ve uygulanabilir fikirler üretilmelidir.

Sosyal sorumluluklar hakkında analiz, araştırma, bilgilendirme, istişare vs yapılmalıdır. Çalışma ve faaliyetlerde yetkilendirmeler yeniden gözden geçirilmeli, ilgililerine güven duyularak bağımsız çalışmalarına olanak sağlanmalıdır. Her konu kendi içinde değerlendirilmelidir. ( Örneğin; Bir yönetici eğitimde de sporda da sürekli ön planda olmamalıdır.)

Kemahlılar Derneği bölge için hemşerileri için emek ve gayret sarf etmektedir. Maddi ve manevi desteklerimizin; ipotek altına alınması, kendi gibi düşünmüyor diye ertelenmesi, şahsi menfaatler için verilmesi – verilmemesi, sosyal sorumluluklarını yerine getirmeye çalışanlara engel olunması ve benzeri düşünceler bu topluma ihanettir.

Akademik, Kültürel, Ekonomik, Sosyal ve Siyasal ( Politik Değil !) anlamda güçlü donanımlara sahip olunmalı, ulusal ve yerel gündem iyi takip edilmeli, konjöktüre göre uzun ve kısa vadeli planlama ve hedefler belirlenmelidir.

Kesinlikle ve kesinlikle topluluklar protokol düzeneğinin bir parçası olarak görülmemelidir. Protokol sivil toplum kuruluşlarının olmaz ise olmazı fakat onun için de sivil katılımcıların mevcut olması gerektiğini unutmayalım.

Hemşerilerimiz birlik beraberlik ve dayanışmamız için olmaz ise olmazlarımızdandır. O halde önemli olduklarını hissettirelim.

Bireysel olarak da sosyal sorumluluklarımız arasında hemşerilerimiz ile birlikte bulunmamız ve onlar ile maddi manevi dayanışma halinde olmamız gerektiğini asla göz ardı etmeyelim.

Karizmatik kişi dönemi bitmiştir, şimdi ekip çalışmaları ve organizasyonları zamanıdır derdi eski yöneticilerimizden biri. Ekip çalışmaları ile ortak akıl mutlak sürekli canlı tutulmalıdır.

Kemahlılar Derneği; Kemah’ta ve Kemahlılar dışında yaşayan yüz binlerce hemşerimizin buluşma noktası, organizasyonların, faaliyetlerin ve yatırımların merkezi olmaya çalışmıştır bu güne kadar. Mevcudiyetini yüklendiği misyon ile dikkatlice muhafaza etmek zorundadır.

Kemahlılar Derneği; eksiği ile fazlası ile bu anlamda üzerine düşeni geçmişte yaptığı gibi şimdi de yapmaya özen göstermektedir.

Peki bizler ne yapmaktayız? lütfen düşünelim...

Bireysel ve Kurumsal olarak memleketimiz, hemşerilerimiz için gösterebileceğimiz vefayı, fedakarlığı; samimiyet ile yerine getirmeliyiz.

Kemahlı olmanın ve Anadolu insanı olmanın da gereği budur..


Kemahlim.com / Araştırma


Sosyal Sorumluluğumuz Gereği Yayınlanan Bir Araştırmadır..

 

Yazımızda Özellikle Belirli Kişiler ve Herhangi bir Dönem Kesinlikle Örnek Alınmayıp, Konular Tamamen Genel Kişi ve Dönemleri Kapsar.

 

Bu haber toplam 1152 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA