• İstanbul25 °C
  • Erzincan28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahlılar Derneğinden Anlamlı Ziyaretler
20 Aralık 2010 Pazartesi 00:00

Kemahlılar Derneğinden Anlamlı Ziyaretler

Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 24 Ekim 2010 tarihinde göreve gelen Yönetim Kurulu Üyeleri, Avrupa Yakasında bulunan 7 köy Derneğini ziyaret ederek, fikir alışverişinde
Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 24 Ekim 2010 tarihinde göreve gelen Yönetim Kurulu Üyeleri, Avrupa Yakasında bulunan 7 köy Derneğini ziyaret ederek, fikir alışverişinde bulundular.

Başkanlığını Recep Babacan’ın üyelikleri Fahri Gürkan ve Ömer Denizhan’ın yaptığı Sivil Toplum Kuruluşlarından sorumlu Komisyonun organizasyonuyla gerçekleştirilen Köy Dernekleri ziyaretlerinde, Kemahlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Avrupa yakasında bulunan Kardere, Gülbahçe, Karaca, Bozoğlak, Çiğdemli, Seringöze ve Dikyamaç Köy Dernek merkezlerini ziyaret ederek, fikir alışverişinde bulundu. Heyet, ayrıca İliç İlçesi Çayyaka Köyü Derneğini de ziyaret etti.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Recep Babacan Başkanlığında gerçekleştirilen ziyaret heyetinde, Dernek Başkanı Şerafettin Ulutürk, Başkan Vekili Orhan Şanver, Genel Sekreter Selami Bozalp, Turnuva Başkanı Feti Bülbül, Yönetim Kurulu Üyeleri Fahri GürkanMevlüt Karakurt, Bilgin Kutluğ, Ömer Akbalık, Sezai Yılmaz, Hasan Akkaya, Ömer Denizhan, Mehmet Aydoğmuş ve Turan Erel’in yanı sıra Radyo Gurbet24 Genel Yayın Yönetmeni Sedat Sevim ile Kemahspor Genel Kaptanı Fuat Sevim’de yer aldı.Köy Derneklerinde konuşan Kemahlılar Derneği Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Komisyon Başkanı Recep Babacan, ziyaretlerindeki amaçlarının yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri ile köy dernek yönetim kurulu üyelerinin tanışmasını sağlamak ve fikir alışverişinde bulunmak olduğunu söyledi.

Recep Babacan, “Bu ziyaretlerimizde 1999 yılında kurulan Derneğimizi tanıtmayı arzuluyoruz ve yapacağımız organizasyonları köy derneklerimiz ile birlikte yapmayı istiyoruz. Köy Derneklerimiz ve hemşehrilerimizle güç birliği içerisinde Kemah ve Kemahlılar için her şeyin en güzelini yapacağız” dedi.

Birlik ve beraberliğe dünden daha çok ihtiyaç olduğunu ifade eden Babacan, “Son zamanlarda Kemahlıların birlikteliğine ve beraberliğine gölge düşürecek bir takım yazılar internet sitelerinde yer alıyor. Bizler eleştiriye her zaman açığız, ancak mesnetsiz ve hakarete varan yazılar bizleri üzmekte. Bundan böyle bunlara gereken cevabı vereceğiz. Sizlerden de bizlere destek olmanızı bekliyoruz. Toplum olarak asıl görevimiz yanlışları birlikte düzeltmek, doğruları hep birlikte alkışlamak” dedi.

Derneğin hedeflerine de değinen Babacan, “Tüm köylerimizi kapsayan tarihi ve kültürel araştırma yapıyoruz. Süreli olarak yayımlamayı hedeflediğimiz bir dergi çalışmamız var.

Bu bağlamda ayrıca, hemşehrilerimiz arasında dayanışmayı sağlamak için kamu kuruluşlarında çalışan ve ticaretle uğraşan hemşehrilerimizi mesleki gruplar halinde listelemeyi hedefliyoruz. Bu çalışmamız için köy derneklerinden kendi köylülerinin listesini bizlere ulaştırmasını istiyoruz” dedi.Kemahlılar Dernek Başkanı Şerafettin Ulutürk de konuşmasında, Göreve geldiklerinin ertesi günü çalışmalarına başladıklarını ve ilk hedeflerinin Derneği kurumsal bir kimliğe kavuşturmak olduğunu söyledi.

Her Yönetim Kurulu Üyesinin aldığı görevi en iyi şekilde yerine getireceğini belirten Başkan Ulutürk, “Köy Dernek ziyaretlerini Başkanlığını Recep Babacan kardeşimin yaptığı Sivil Toplum Kuruluşlarından sorumlu Komisyonumuz organize etmekte. Diğer komisyonlarımızda kendi alanlarında faaliyetlerini yapacaklar.

Kemahlılar Derneği çatısı altında olan ancak özerk olarak faaliyetlerini yürüten İstanbul Kemahspor’a destek vermenizi istiyoruz. Takımınızda kendini kanıtlamış futbolcuları Kemahspor’da görmek istiyoruz” dedi.

Başkan Şerafettin Ulutürk, “Köy derneklerimizle el ele vererek güzel hizmetlere imza atmak istiyoruz. Köylerimizin sorunlarını hep birlikte ilgili kurumlara ulaştırarak acilen çözülmesi için çalışmalar yürüteceğiz” dedi.Heyet ziyaretlerine, Kasımpaşa’da bulunan Kardere Köyü Kalkındırma Dernek merkezini ziyaret ederek başladı.

Kardere Köyü Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından, heyete kahvaltı ikram edildi. İki kurum yöneticileri kahvaltı sofrasında buluşarak, tanışıp fikir alışverişinde bulundular.

Kardere Köyü Dernek Başkanı Yusuf Gündüz, Kemahlılar Derneği Yönetim Kurulu Üyelerini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Köylerin Kemahlılar Derneğine yardımcı olması gerekiyor, bende Kemahlılar Derneği yönetiminde bulundum tecrübelerimden biliyorum ki maalesef yetirince destek olunmuyor. Bizler Kardere Derneği olarak her zaman yanınızdayız” dedi.Kahvaltı sonrasında, Radyo Gurbet24 Genel Yayın Yönetmeni Sedat Sevim ve Genel Yayın Koordinatörü Recep Babacan tarafından, Kardere Köyü Derneğine 1962 yılında köy odası önünde çekilmiş olan köylülerin bulunduğu bir nostalji fotoğrafı hediye edildi.

Heyet, daha sonra Kurtuluşta bulunan Gülbahçe Köyü Dernek merkezini ziyaret etti.Gülbahçe Köyü Dernek Başkanı Yusuf Şişman, 26 yıldır Dernek Başkanlığı yaptığını söyleyerek, “Kemahlılar Dernek Yönetimi ilk kez bizi ziyaret ediyor, sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizler yıllarca gel denilen her yere katılmaya özen gösterdik, ancak Kemahlılar Derneği bizim hiçbir etkinliğimize katılmadı, sorunlarımıza eğilim olmadı. Köy Dernekleri olarak bizlerin de hataları olmuş olabilir. Bu bağlamda Kemahlılar Derneği birleştirici olmalı ve tüm Kemah’ı yeniden kenetleyerek birlikte azimle çalışmalı” dedi.Gülbahçe ziyaretinin ardından, Okmeydanı’nda bulunan Karaca Köyü Kültür Dayanışma Dernek Merkezi ziyaret edildi.

Karaca Köyü Dernek Başkanı Gürsel Cebe, Ziyaretten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “köyümüz Kemah’ın en uzak köylerinden biri ve maalesef devletten belki de hiç hizmet almayan köy. Sadece vatanımıza verdiğimiz şehitlerle anılıyoruz ve hatırlanıyoruz. Kemahlılar Derneğinden sorunlarımıza çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.Heyet burudan Fatih’te bulunan Bozoğlak Nahiyesi Merkez Kalkındırma ve Kültür Derneği Merkezini ziyaret etti.

Bozoğlak Köyü Dernek Başkanı Ercan Babacan, Kemahlılar Derneğinin ilk kez böyle bir ziyaret düzenlediğini ifade ederek, “Bu ziyaretlerin Köy Derneklerimiz için önemli bir motivasyon olacağına inanıyorum. İlçemiz ve köylerimiz için yapacağınız tüm faaliyetlerde yanınızdayız” dedi.

Daha sonra yine Fatih’te bulunan Çiğdemli Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Seringöze Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği merkezleri ziyaret edildi.

Çiğdemli Köyü Dernek Başkanı Soner Yenimol, ziyaretin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Bizler Köy Dernekleri olarak İlçe Derneğimizle birlik beraberlik içerisinde çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Bu anlamda biz üzerimize düşen görevlere her zaman hazırız” dedi.Seringöze Köyü Derneğini ziyarette konuşan Dernek Başkanı Ahmet Özyalçın, Kemahlılar Derneğinin böylesine anlamlı bir organizasyon yapmasından memnun olduklarını söyleyerek, “Biz Seringöze Köyü Derneği olarak, her zaman gücümüz nispetinde İlçe Derneğimizin yanında olduk, bundan böylede olmaya devam edeceğiz” dedi.Kemahlılar Derneği heyeti, son olarak Esenler’de bulunan Dikyamaç Köyü Dernek Merkezini ziyaret etti. Dikyamaç dernek Yönetimi tarafından heyete, akşam yemeği ikram edildi.

Dikyamaç Köyü Dernek Başkanı Arif Sağlam, köylerinin sorunları için Kemahlılar Derneğinden yardım beklediklerini ifade ederek, “Bizler Kemahlılar Derneğinden sorunlarımıza çözüm getirmesini istiyoruz. Mülkü Amirlerin katıldığı İstişare toplantıları yapılıyor, bizlerden sorunlarımızla ilgili dosya isteniyor, her defasında veriyoruz ama bunlar Dernek Merkezinde kalıyor. Kaymakamımız geliyor ama bizler görüşemiyoruz bile, önümüze setler kuruluyor” dedi.

Ziyaretlerde, Kemahlılar Dernek Başkanı Şerafettin Ulutürk ve Sivil Toplum Kuruluşları Komisyonu Başkanı Recep Babacan, Köy Dernek Başkanlarına günün anısına birer gümüş işlemeli tabak hediye ettiler.

Kaynak:

Bu haber toplam 953 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA