• İstanbul27 °C
  • Erzincan26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KEMAHLILAR İSTİŞARE TOPLANTISINDA VE İFTARDA BULUŞTU
01 Ekim 2007 Pazartesi 00:00

KEMAHLILAR İSTİŞARE TOPLANTISINDA VE İFTARDA BULUŞTU

KEMAHLILAR İSTİŞARE TOPLANTISI VE İFTARDA BULUŞTU             Kemahlılar Derneği tarafından organize edilen Kemah ile ilgili İstişare

KEMAHLILAR İSTİŞARE TOPLANTISI VE İFTARDA BULUŞTU

 

            Kemahlılar Derneği tarafından organize edilen Kemah ile ilgili İstişare ve İftar programı 29 Eylül Cumartesi günü Kemahlılar dernek merkezi ile Hacegan Restauranta gerçekleştirildi.

            Kemah Kaymakamı Sn.Eyüp Çalışır ve Kemah Belediye Başkanı Sn.Şükrü Balcı ile Erzincanlı İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit’in de katıldığı toplantıda Kaymakam Bey Kemah’da yapılan çalışmalar ile ilgili brifing verdi.Brifingde Kemah’da yapımına start verilen Acemoğlu Hidroelektrik santrali,Toki,Kemah öğrenci yurdu,devlet hasatanesi,tarihi eser restorasyonları ile ilgili detaylı bilgiler veren Sn.Kaymakam Eyüp Çalışır Bey Kemah’ın kalkınması ve doğal güzelliklerinin korunması yönünde ciddi atılımların gerçekleştiğinin müjdelerini verdi.Kemah Belediye başkanı Sn.Şükrü Balcı ile daha sonra Dernek başkanlarının köy sorunlarından oluşan dosyalarını kabul ettiler.

            Toplantı köy dernek başkanları ve davetlilerin soruları ile devam etti.İlk sözü alan;

 Bozoğlak dernek başkanı Hüseyin Çakmaktaş Kemah Kaymakamlığına Şikar mevkiinde yapılan yol çalışmalarından dolayı teşekkürlerini sundu ve köylerin ortak kanalizasyon sorunları ile ilgili önerilerde bulundu.

            Gökkaya Köyü adına Necdet Çoban;Barajdan kaynaklı yol ile köprü ile ilgili sorular yöneltti

            Oğuz Köyünden Halil Yeniçeri;Köy yollarının yapımından dolayı Kaymakam beye teşekkürlerini sundu.

            Gediktepe Köyü Dernek başkanı Eyüp Mutlutürk;Şikar mevkiinde yapılan yol çalışmasından dolayı teşekkürlerini sundu.Köylerinde yapılan sulama havuzları ile Boş arazilere dikilen cevizliklerden bilgi verdi.

            Muratboynu Dernek başkanı Şerafeddin Ulutürk;Kaymakam beye yapılan işlerden dolayı teşekkürlerini sundu ve Kemah merkezdeki otobüs terminali ile ilgili sıkıntıları dile getirdi.

            Maksutuşağı Köyü Dernek Başkanı Barış Binay;yeni kurulan dernekleri ile köyde yapılan badem ağacı ekimi denemeleri hakkında bilgi verdi.Yeni yapılacak barajın bölge ekolojik dengesini ne şekilde etkileyeceği hakkında sorular yöneltti.

            Gülbahçe Köyü dernek başkanı Yusuf Şişman;Ordu’dan gelen balcıların; bal üretimindeki sahtekarlık işlemleri yüzünden Kemah Balının kalitesine gölge düştüğünü ve bu konuda kaymakamlığın tedbir almasını istirham etti.

            Ali Bozpınar;şimdiye kadar yapılan toplantılarda insanları hep şikayetçi olduğunu bu gün ise Kemahlıların teşekkürlerini sunduğunu gözlemlediğini ve bunun Kemah’da başarılı çalışmalara gidildiğinin işareti olduğunu vurguladı.Hayvancılık konusunda sıkıntılar olduğunu iletti.

            Doğanköy Onursal başkanı Mustafa Kaçmaz ;Bu tür toplantılara katılımların daha çok olunması gerektiğini vurguladı.Bu bağlamda dernekleşemeyen köylere de yardımcı olunmalı ve onların da örgütlenerek bu tür organizasyonlara katılımlarının sağlanması gerekliliğini vurguladı.

            Kemah yukarı mahalle’den Cenan Göktürk;Kemah’ın üst yapı sorunları hakkında neler yapılacağını sordu.

 

Soruların ardından önce Kemah Belediye Başkanı Sn.Şükrü Balcı söz aldı ve Kemah’ın öncelikle alt yapı sorunlarının hallinden sonra üst yapı sorunlarına bakılacağını söyledi.Türkiye’de bir ilk olmak için tüm alt yapı sorunu halledilmesi gerekir ki sonradan geriye dönük deforme olmasın diye üst yapıya geçilmediğini vurguladı.

Yine Belediye başkanımız;Kemah’daki Otobüs terminali konusunda esnaf ile ilgili sıkıntılarımız vardı biz de esnafı uyardık dedi.Kaymakam beyle yaptığımız çalışma neticesinde Terminali aşağı mahalleye çekeceğiz ve bu sorunu da ortadan kaldırmış olacağız dedi.

Kemah Kaymakamı Sn.Eyüp Çalışır Bey ise sorulara şu şekilde cevap verdi.

Erzincan Ünv.ne bağlı Kemah’da düşünülen yüksekokul noktasında bölgemizin sosyo ekonomik yapısına uygun branşlarda eğitim tavsiye edildiğini hatırlattı.

Bozoğlak civarı kanalizasyon sorunu ile ilgili ortak bir yer gösterilmesi durumunda köydes çalışmaları kapsamına alabileceklerini söyledi.

Gediktepe köyünün  sulama kanalları ile ilgili sorununa borular konusunda parasal destek olabileceklerini,İl özel idaresinin projesiz işlerle ilgilenmediğini hatırlattı.

Gökkaya Köyünde yapılması düşünülen köprü ile ilgili ise iki sefer ihalesi yapılmasına rağmen yapılması planlanan barajın geçiş bölgesinin netlik kazanmamasından geri çekildiğini söyledi.Haziran 2008 de projenin netlik kazanması ile sular altında kalmayacak ise bu bölgeye mutlaka bir köprü inşa edileceğinin sözünü verdi.

Maksutuşağı ile Doğanbeyii köylerindeki okullarda okuyan öğrencilerin azlığından dolayı seneye bu öğrencilerin YİBO’ya çekileceğini hatırlattı.

Oğuz köyüne bu sene fırsat olmadığını ama seneye yapılacak işlerin öncelik sıralamasında Oğuz köyünün sorunlarının halledilmesini ilk planda değerlendirecekleri sözünü verdi.

Gülbahçe köyünden gelen arıcılık ile ilgili sıkıntılarda tamamen muhtarların hatalı olduğunu vurguladı.Yapılan işlemlerin yasalara uygun olduğunu ve müdahil olamadıklarını fakat ahlaki bulmadıklarının altını çizdi.Muhtarların ikaz edilmesi gerekliliğini önemle hatırlattı.

Maksutuşağı Internet taleplerinin değerlendirileceğini ,Baraj konusunda ekolojik denge sorununa dikkat edilmesine müteşekkir olduğunu söyleyen Kaymakam bey gerekli araştırmaların ilgili kuruluşlar tarafından titizlikle yapıldığını ekledi.

 

Oldukça faydalı bir ortamda gerçekleşen istişare toplantısının ardından Hacegan Restaurantta iftar programına geçildi.Çeşitli sorunlar nedeni ile toplantıya yetişemeyen Erzincan Valimiz Sn.Ali Güngör’ünde katıldığı İftar programında Kemahlılar Dernek Yönetim Kurulu üyeleri ile Köy dernek başkanları ve Kemahlılar,ayrıca Ersiad,Ekev,24Erzincanlılar Vakfı ve civar ilçe dernek yetkilileri hazır bulundular.İftar sonrası; Kemahlılar Dernek Başkanı Sn.İhsan Payalan'a Kemah Öğretmen Evi Restorasyonuna katkılarından dolayı Yönetim kurulu adına ve Kemah Kız öğrenci yurduna katkılarından dolayı Kayabaşı Köyünden Sn.Baki Yıldızaydın’a Valimiz Ali Güngör bey tarafından teşekkür plaketi verildi.Kemah Belediye Başkanı Sn.Şükrü Balcı ,Kemah’da yapılması düşünülen Toki için Kemahlı iş admalarında destek istedi.Aynı anda 13 Kemahlı hemşehrimiz isimlerini yazdırdı.Yapılmasına başlanması için gerekli en asgari sayı olan 30 u tamamlamak üzere de Kemahlılar dernek yönetiminden söz aldı.Kemahlılar; bölgeleri için olağan üstü hizmet yarışına giren Valimiz,Kaymakamız ve Belediye başkanımıza teşekkürlerini ileterek bu güzel organizasyondan dolayı Kemahlılar Dernek yetkililerine müteşekkir olduklarını vurguladılar.

 

Haber:Ercan Babacan

Foto:Mehmet Aydoğmuş-Ramazan Telli

 

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA