• İstanbul19 °C
  • Erzincan9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah’ta 1000 yıllık ’Türk Mahallesi’ gün yüzüne çıktı
02 Şubat 2016 Salı 10:36

Kemah’ta 1000 yıllık ’Türk Mahallesi’ gün yüzüne çıktı

Kemah’ta 1000 yıllık ’Türk Mahallesi’ gün yüzüne çıktı

Kemah Kalesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile sürdürülen kazı çalışmalarında 1000 yıllık Türk mahallesi, gün yüzüne çıkarıldı. Kazı çalışmalarında Bey Camii ve hamamın bulunmasından sonra sivil mimariye yöneldiklerine işaret eden Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yurttaş, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden yola çıkarak kazı yaptıklarını belirtti. Prof.Dr. Yurttaş, "Kemah’taki kazıda Türk dönemine ait yaklaşık 1000 yılık bir Türk Mahallesini ortaya çıkardık" dedi.DHA - Kerim BURUCU/ Erzurum

Prof.Dr. Hüseyin Yurtaş yönetimindeki Kemah İlçesi’ndeki Kale’de 2010 yılında başlatılan kazı çalışmalarında Atatürk Üniversitesi’nden Prof.Dr. Hüseyin YurttaşProf.Dr. Haldun Özkan,  Prof.Dr. Süleyman ÇiğdemYrd.Doç. Dr. Zerrin Köşklü, Araştırma Görevlisi Muhammet Lütfü Kındığılı ile Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Nurşen Özkul Fındık katılıyor. Atatürk ile Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi ve arkeoloji bölümlerinde lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin de katıldığı kazı çalışamalarında, ilk önce Bey Camii ve hamamı bulundu.

Daha sonra sivil mimariye yöneldiklerini anlatan Prof.Dr. YurttaşEvliya Çelebi’nin ’Seyahatnamesi’nden yola çıkarak kazı yaptıklarına dikkati çekti. Türkler’in Anadolu’ya kesin olarak yerleşmeleriyle birlikte kurulan Mengücekliler’in başkenti konumundaki Kemah’ta böylesi sivil mimarinin ortaya çıkarılmasının Türk yerleşimine ışık tutması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Hüseyin Yurttaş şunları söyledi:

"Evliya Çelebi’nin Kemah’dan bahseden yazılarından yola çıkarak Bey Cami olarak adlandırılan yapıyı ortaya çıkardık. Kalenin sur duvarlarının yanında yer alan bir hamam kalıntısı ile kazı çalışmalarını tamamladık. Ardından özellikle sivil mimari örneklerin nasıl olduğu anlamak ve ortaya çıkarmak içinde yine Evliya Çelebi’nin eseri seyehatnameden yararlandık. Evliya Çelebi’nin ’Kale içerisinde yaklaşık 600 kadar ev var. Bu evlerin birinde bahçe var diğerleri birbirine bitişik olarak inşa edilmiş’ tanımlamalarından yararlanarak kazı çalışmalarına kalenin kuzey batı kesiminde başladık. Yaklaşık 2 yıldır bu alanda çalışıyoruz. 700- 800 metrekarelik bir bölüm ortaya çıkarıldı. Evlerin sadece yarım ile bir metre arasındaki temelden itibaren duvarlarının mevcut olduğunu tespit ettik. Evliya Çelebi’nin bahsettiği gibi evlerin birbirine bitişik olduğu, 1-2 sokakta sıralandığı, kimi evlerde tandırların bulunduğunu gördük. Aşağı Kemah’ta mevcut olan yerleşim alanlarındaki evlerin mevcut yapıları, sokak dokuları tıpkı kale’deki kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkan sivil mimari örneklerinde de sokak dokusuyla duvar yapısıyla bire bir örtüşen bir yapılanmanın olduğu anlaşıldı. Kemah’taki kazıda Türk dönemine ait yaklaşık 1000 yılık bir Türk Mahallesini ortaya çıkardık. Bundan sonraki yapacağımız çalışmalarda konunun biraz daha aydınlığa kavuşacağını ümit ediyoruz. Çünkü Kemah bölgede en önemli Türk yerleşim alanlarındanda birini oluşturmaktadır. Kemah kalesinde ilk kazı çalışmalarımızın sırasında ortaya çıkarılan Bey Cami büyük bir ihtimalleMengücekli dönemine ait bir eser. Kazı çalışmaları sırasında bulduğumuz bir takım alçı parçalarındaki süslemeler de Mengücekli Dönemi’ne işaret ediyor."
 
Bu haber toplam 1043 defa okunmuştur
YORUMLAR
tebrik
YFatihMENGÜÇ
Kemah la ilgili takibedilesi tek hadise.. Prof.Dr. Hüseyin Yurttaş, Prof.Dr. Haldun Özkan, Prof.Dr. Süleyman Çiğdem, Yrd.Doç. Dr. Zerrin Köşklü'nün, Araştırma Görevlisi Muhammet Lütfü Kındığılı,Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Nurşen Özkul Fındık'ın ve başka katksı olan ilim adamlarnın, kazı çalışmalarına katılan Atatürk ile Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi ve arkeoloji bölümlerinde lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin hepsinin ellerinden öperim. Saygılar sunarım (Afyon Dinar C.Savcısı
04 Şubat 2016 Perşembe 11:40
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA