• İstanbul16 °C
  • Erzincan27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah'ta Aşure Günü Ve Muharrem Ayı
08 Kasım 2014 Cumartesi 12:39

Kemah'ta Aşure Günü Ve Muharrem Ayı

Kemahlı Değerli İş Adamı Cafer BEKTAŞ’ın (Simtaş Elektrik Sanayi ve Ticaret) destekleriyle Kemah Belediyesi ilçe merkezimizde Aşure Programı düzenlendi.

Kemahlı Değerli İş Adamı Cafer BEKTAŞ’ın (Simtaş Elektrik Sanayi ve Ticaret) destekleriyle Kemah Belediyesi ilçe merkezimizde Aşure Programı düzenlendi.

Kemah'ta bulunan bütün okullarda ve Çarşı Gülabibey Camisinin önünde dağıtılan aşureler ilçe halkı tarafından çok beğenildi. Programa Kemah halkı yanı sıra CHP Erzincan Milletvekili Prof.Dr. Muharrem IŞIK, CHP Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyesi Cevdet BAYRAM, CHP Erzincan İl Meclis Üyesi Ali OKTAY, CHP Kemah İlçe Başkanı ve Kemah Alevi Kültür Derneği Başkanı Zeynel KARAKOÇ da iştirak ettiler.

Belediye Başkanı Osman Kemal Aslan Aşura Günü münasebeti ile yaptığı açıklamada; “Muharrem ayı, Kuran’ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan biridir. Peygamber Efendimiz (SAV) Muharrem ayının değerini anlatmak için ondan “Allah’ın ayı” diye söz etmiştir. Hadis-i Şerifte Muharrem ayı için; “Allah’ın ayı” denilmesi bu ayın şerefine işaret içindir. Bu ayın en kıymetli günü de Aşure Günüdür. Allah, birçok duayı Aşure Günü kabul etmiştir. Peygamber Efendimiz yine bir hadisi şerifinde; “Aşûre Günü zerre kadar sadaka veren kimseye, Allahu Teâlâ Uhud dağı kadar sevap verir.” buyuruyor. Aşure gününün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Bugün bu ruhtan feyiz alarak bütün bir ömrü hayır ve güzellikler içinde geçirmek için çokça dua edilmesi gereken bir gündür. Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Bu vesileyle bütün İslam âleminin Aşure Günü’nü tebrik ediyor, başta Hz. Hüseyin olmak üzere bütün aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum diyerek, bu günü tertip etmelerine yardımcı olan değerli Kemahlı işadamı Cafer BEKTAŞ’a da şükranlarını sundu.

Kaynak: Kemah Belediyesi

Bu haber toplam 1777 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA