• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KEMAH’TA HASAD BAŞLADI
20 Ağustos 2007 Pazartesi 00:00

KEMAH’TA HASAD BAŞLADI

KEMAH’TA HASAD BAŞLADI  İlçemizde 2007 yılı hasad döneminin başlangıcı, hasadın bereketli geçmesi amacı ile kurban kesilerek yapıldı. Geçmiş dönemlerde tırpan, orak ve biçerle

KEMAH’TA HASAD BAŞLADI

 

 

İlçemizde 2007 yılı hasad döneminin başlangıcı, hasadın bereketli geçmesi amacı ile kurban kesilerek yapıldı. Geçmiş dönemlerde tırpan, orak ve biçerle yapılan buğday ve arpa hasadı artık modern tarım alet ve makineleri ile yapılıyor. Bu kapsamda İlçemiz Kömür Köyü Yazı Mevkiinde Bayram KOÇYİĞİT adlı   çiftçimize ait yaklaşık  1500 dekar kuru araziye ekimi yapılmış olan arpa bitkisinin hasadında biçerdöverden faydalanıldı.

 

 

Çiftçimiz tohumluk olarak İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından getirilen 5 ton sertifikalı arpa tohumu ile ekim yaptığını, mevsimin sıcak ve kurak olarak geçmesine rağmen kaliteli tohum kullandığı için bundan fazla etkilenmediğini belirtirken,  İlçe Tarım Müdürü Vedat KAŞKAYA biçerdöverle hasadın daha ekonomik ve kısa zamanda tamamlandığını ve bu nedenle çiftçimize biçerdöverle hasadı tavsiye ettiklerini söyledi.

 

 

        

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri çiftçilerimizin rekabet gücünü ve verimi artırmasının ancak geleneksel yöntemlerden vazgeçerek tarımdaki yenilikleri takip etmesiyle mümkün olacağını belirttiler.

 

 

 

 

Kaynak:www.kemah.gov.tr

 

 

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA