• İstanbul19 °C
  • Erzincan13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah'ta Hes Projesine İptal
09 Kasım 2015 Pazartesi 09:59

Kemah'ta Hes Projesine İptal

Yapımı halinde doğal yaşam alanlarını ve kültür varlıklarını yok edecek Erzincan’ın Kemah ilçesindeki bir baraj ve iki HES projesinin ÇED raporu iptal edildi.

Yapımı halinde doğal yaşam alanlarını ve kültür varlıklarını yok edecek Erzincan’ın Kemah ilçesindeki bir baraj ve iki HES projesinin ÇED raporu iptal edildi.

kemah baraji

Arşiv fotoğraf: DHA

Kemah’a bağlı Pınarönü köyünde yaşayan Zarife-Riza Peker çifti avukat Duygu Kılıç Çaylı aracılığıyla Sivas İdare Mahkemesi’ne başvurarak ÇED raporunun iptalini istemişti.

‘Yaşam alanları yok olacak’

Avukat Çaylı, dilekçesinde 23 köyü etkileyecek projenin hayata geçirilmesi halinde insanların göçe zorlanacağını, tarım arazilerinin, onlarca çeşit balığın yaşam alanının ve kültür varlıklarının yok olacağını vurgulamıştı.

Firma: ÇED olumlu kararı hukuka uygun

Fırat Nehri üzerindeki projeyi yürüten AK-EL Kemah Elektrik Üretim A.Ş. savunmasında ‘Kemah Barajı ve Hidro Elektrik Santrali Projesi’nin elektrik üretimi sağlanmasının yanında ekonomik ve sosyal açıdan birçok faydasının bulunduğunu, ‘ÇED olumlu’ kararının mevzuata uygun olduğunu savunmuştu.

Mahkeme ‘iptal’ kararı verdi

Sivas İdare Mahkemesi ise geçen mayıs ayında verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından 16 Eylül’de aldığı kararla söz konusu ÇED kararını iptal etti. Mahkeme kararında, ‘ÇED’in bir bütün olarak değerlendirilmesi’ gerektiği belirtilerek, bilirkişinin aksine raporda belirtilen eksikliklerin giderilmesiyle ÇED’in mevzuata uygun hale getirilemeyeceği vurgulandı. Kararda özetle şu ifade yer aldı: “Sonradan verilen ek taahhütlerle eksikliklerin giderilmiş sayılmasının ve bu aşamada bu durumun denetiminin yapılmasının olanaklı olmadığı,  bilirkişi raporunun bu yöndeki tespitine katılmanın olanaklı olmadığı sonucuna varılmaktadır…”

‘Zarar kabul edilebilir düzeyde değil’

Mahkeme kararında şöyle denildi: “Bu haliyle projede birçok yönden eksiklik bulunduğu, projenin çevresel etkilerinin daha detaylı incelenmesi gerektiği, projenin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeyde olmadığı ve anılan bilirkişi raporunda belirtilen hususlar da dikkate alınarak ÇED sürecinin işletilmesi gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

Balıklar HES’i nasıl aşacak?

Kararda, projenin bölgedeki balıklar için tehlike oluşturduğu vurgulanırken, balıkların göçüne ilişkin net çözüm getirilmediği belirtildi.

Kararda, firmanın ‘balık asansörü’ önerdiği ifade edilerek  şöyle denildi: “Projenin baraj ve iki adet hidroelektrik santralından oluştuğu, balık asansörünün baraj önüne inşa edilmesi gerektiği, ancak barajın önünde balıkların aşacağı iki santralın daha olduğu, bu durumda şu soruların cevaplarının aranması gerektiği: 1) Balıklar HES II engelini nasıl aşacaktır, 2) Balıklar HES I engelini nasıl aşacaktır, 3) HES I ile balık asansörü arasındaki alanda balıkları taşıma teknesine çekebilmek için kılavuz akıntısı nasıl sağlanacaktır. (…)  temelden yüksekliği 95 m olan Kemah Barajı ve HES l-ll projesinde, balıkların göçünün önerilen bu asansörle gerçekleşmesinin aşırı yükseklik nedeniyle mümkün görülmediği… “

avukat duygu kilic

Avukat Duygu Kılıç Çaylı, “Rapor için bölgenin dört mevsim gözlenmesi gerekir”diyor.

‘Çok önemli bir karar’

Davanın avukatı Duygu Kılıç Çaylı, Diken’e şunları söyledi:
Bilirkişi raporunda eksiklikler tespit edilmişti ve bunların giderilmesi halinde ÇED’in mevzuata uygun olacağı belirtilmişti. Biz ise ÇED’in bir bütün olduğunu savunmuştuk. Mahkeme de bu doğrultuda karar verdi. Kararın önemli sonuçları var. Bölgede 23 köy bu projeden etkilenecek, insanlar göçe zorlanacaktı. Kültür varlığı olan yerler kurtuldu. Sulak tarım arazileri, balıklar başta olmak üzere doğal yaşamları da kurtulmuş oldu. Çok önemli bir karar.”

Bu haber toplam 2805 defa okunmuştur
YORUMLAR
TUHAF ŞEY
YUSUF ÇUKADAR
YÖREDE ŞU ANDA YÜZ BİN DÖNÜM ARAZİ VE TARLA EKİLİYOR VE KÖYLER CIVIL CIVIL OKULLAR DOLU ZİL SESLERİ HİÇ SUSMUYOR YALNIZ BİZİM KÖYÜN BAYRAK DİREĞİ YOK AVUKAT HANIM EVET BU GÜZELLİKLERE YAZIK OLMASIN EN GENCİNİN YAŞI ALTMIŞ OLAN İNSANLAR GÖÇMESİN
15 Kasım 2015 Pazar 23:38
BARAJ HAKINDA
KEMAHLI
av.duygu kılıç çayırlı hanım efendiye sorarmısınız bu saydıgı 23 köyde 23 kişi yaşıyormu türkiye de bu kadar baraj var oradaki balıkların asansörü varmı saygılarımla
14 Kasım 2015 Cumartesi 15:40
Baraj
Ayhan karskoc
Resimde gorunen kılıse doğan koyde ve baraja 20 koylarda dagda bu kadarıda pes, yani burası baraj altında kalmıyor, ve baraj suyu o yuksege çıksa suyun ucu Erzurum'a kadar gider yanı ,, bu kadarda abartmayın, cocuklar bile güler
10 Kasım 2015 Salı 16:05
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA