• İstanbul25 °C
  • Erzincan28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahta İçme ve Sulama Suyu Çalışmaları
00 0000 Salı 00:00

Kemah'ta İçme ve Sulama Suyu Çalışmaları

Erzincan: Kemah'ta İçme ve Sulama Suyu Çalışmaları  Erzincan'ın Kemah İlçe Merkezi ile Kemeryaka ve Mermerli Köylerinin Yeni İçme Suyuna Kavuşturulması İçin Başlatılan Yeni Kaynak

Erzincan: Kemah'ta İçme ve Sulama Suyu Çalışmaları

 Erzincan'ın Kemah İlçe Merkezi ile Kemeryaka ve Mermerli Köylerinin Yeni İçme Suyuna Kavuşturulması İçin Başlatılan Yeni Kaynak Arayışı Çalışmaları Sonuçlandı.

 

Erzincan'ın Kemah İlçe merkezi ile Kemeryaka ve Mermerli köylerinin yeni içme suyuna kavuşturulması için başlatılan yeni kaynak arayışı çalışmaları sonuçlandı.

 

Kemah Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Geçtiğimiz yıl yaptığımız tur neticesinde Munzur Dağı eteklerinde ve Karasu Nehri kıyısında yüzeye çıkan suların oluşturduğu kaynakları yerinde görme fırsatı bulmuştuk. Gezinin akabinde, bu kaynakların 2 köy ile ilçe merkezine yakın mevkilerde yer üstüne çıkarılma olanaklarının teknik elemanlar aracılığıyla değerlendirilmesini içeren talep yazımız ve yapılan görüşmelerde, konuyu DSİ Erzurum Bölge Müdürlüğü'ne iletmiştik. Bu talebimize istinaden DSİ Erzurum Bölge Müdürlüğü Yeraltı Suları Şube Müdürlüğü elemanlarından Jeoloji Mühendisleri Mikdat Özmen ve Harun Meydan ile İnşaat Teknikeri İrfan Kocaman'dan oluşan ekip ilçemize gelerek, Naldöken Boğazı ve çevresiyle Karasu Nehri kıyısında yüzeye çıkan su kaynaklarında incelemelerde bulundu. Gezi sonrasında suların tahlillerini de yaptırıp etüt raporu hazırlandı" dedi.

 

Kaymakam Pehlivan, "Kemeryaka ve Mermerli köylerinin içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanabilmesi için Naldöken deresi boyunca, oldukça sık gözlenen yeraltı suyu kaynaklarının kaptajlarının yapılarak birleştirilmesi ve anılan köylerin depolarına bağlanmasıyla her iki köyün içme ve sulama suyu ihtiyacını çözecektir. İlçe merkezinin içme ve sulama suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla da yapılan incelemede ise ilçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan soğuk su kaynakları inceleme altına alınmıştır. Bu suların kaynağının Munzur Dağı silsilesinin üst kotlarında eriyen karlar ve yağan yağmur suları olduğu ve bu suların karstik boşlukları kullanarak soğuk su olarak çıktığı tespit edilmiştir. Soğuk su kaynakları, Mayıs ayı ortalarından Ekim ayı sonlarına kadar akışını sürdürmektedir. Bu kaynakların inceleme alanı boyunca hiçbir noktada yüzeylenmediğinden kaynağın akış noktası tespit edilememiştir. Soğuk su kaynaklarından su numunesi alınarak DSİ Erzurum Bölge Müdürlüğü Kalite Kontrol ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü'nde analizi yapılmış ve analiz neticesinde de suyun içme ve sulamaya elverişli olduğun tespit edilmiştir. İlçenin içme ve sulama su ihtiyacının karşılanması için soğuk su kaynakları mevkiinden yapılacak 110 metrelik bir pompajla yaklaşık 3.5 kilometrelik isale hattıyla uygun bir depoya alınması neticesinde ilçenin içme ve sulama suyu ihtiyacı karşılanabilecektir. Bu projenin önümüzdeki yıl hayata geçirilmesiyle ilçenin uzun yıllar su ihtiyacı karşılanmış olunacaktır" diye konuştu.

Kaynak:

haberler.com

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA