• İstanbul28 °C
  • Erzincan24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahta Kutlu Doğum  Programı
21 Nisan 2011 Perşembe 00:00

Kemah'ta Kutlu Doğum Programı

GÜLLERİN EFENDİSİ GÖNÜLLERİN SEVGİLİSİKutlu doğum haftası nedeniyle ilçemizde 17.04.2011 Pazar günü Kemah Meslek Yüksek Okulu Salonunda İlçe Müftülüğünce düzenlenene programda İlçe


GÜLLERİN EFENDİSİ

GÖNÜLLERİN SEVGİLİSİ

Kutlu doğum haftası nedeniyle ilçemizde 17.04.2011 Pazar günü Kemah Meslek Yüksek Okulu Salonunda İlçe Müftülüğünce düzenlenene programda İlçe Müftümüz Yılmaz ÇELİK açılış konuşmasını yaptı. Programa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr.Sayın DALKIRAN da konuşmalarında merhamet ve rahmet konularında örnekler verdi ve kıssalar anlatı. Bu kutlu güne ilçemiz ve köylerinden yoğun bir katılım vardı. Sultan Melik İlahi korosu katılımcılara ilahi ziyafeti verdi.

Yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimiz şiir dalında ve kompozisyon dalında yazmış oldukları eserleri Kemahlılar ile paylaştı.

Programda bir konuşma yaparak “Sevgili Peygamberimizin dünyaya gelişi Yüce Mevla’nın insanlığa en büyük lütfüdür” diyen Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin ŞANAL sözlerine şöyle devam etti. “Bu nedenle peygamberimizin insanlık için verdiği mesajların tam ve doğru olarak anlaşılmalı ve anlatılmalıdır.”

Merhamet, sıradan bir acıma duygusu olmayıp pek çok ahlaki güzelliği içinde barındıran bir erdemdir. Merhamet, bir yaratılış felsefesidir. Onun bu derece önemli olması, kaynağını “Rahman ve Rahim olan” yani şefkat ve merhameti, lütuf ve ikramı sonsuz olan Yüce Allah’tan almasındandır. Nitekim Rabbimiz rahmetinin gazabını geçtiğini ve merhameti kendi zatına ilke olarak seçtiğini bildirmektedir.

Diğer taraftan Yüce Kitabımız Kuran’ın ifadesiyle âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’i bizlere en güzel anlatan kavram, hiç şüphesiz rahmettir. O,  her vesileyle kendisinin Rahmet Peygamberi olduğunu ifade etmiş, tüm çabasını birbirlerini sevme, birbirlerine merhamet ve şefkat göstererek bütünleşmede “bir vücudun organlarından farksız olan” bir merhamet toplumu oluşturmak için harcamıştır.

Bugün kalplerin pasını silmek ve onu her türlü işgalden kurtarmak için bir gönül ahlakına, yürek terbiyesine ve bir merhamet eğitimine ihtiyaç vardır. Diğer bir ifadeyle,  kalpleri işgalden kurtarmak için yapılacak ilk iş; gönül terbiyesini ve yürek ahlakını içine alan bir merhamet eğitimidir.

            Yolumuzu aydınlatan, yüreklerimizi aşkla, merhametle dolduran sevgili Peygamberimizin hatırasına, emanetine hep birlikte sahip çıkmalıyız.

            Bu duygu ve düşüncelerle, sevgili Peygamberimizin kutlu doğumunu tebrik ediyor, O’nun evrensel sevgi ve barış çağrısında buluşmayı diliyor, bütün Kemahlıları sevgiyle selamlıyorum."


Kaynak: www.kemah.bel.tr

Program Videoları Hazırlanıyor. Sitemizde Yakında..

 

Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA