• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemahta Şenlik Coşkusu Yaşandı..
16 Temmuz 2009 Perşembe 00:00

Kemah'ta Şenlik Coşkusu Yaşandı..

Gurbet ile sılayı buluşturan 13.Geleneksel Kemah Sultanmelik Tarih Kültür ve Spor Şenlikleri, Sultanmelik türbesini ziyaretle başladı ve Kemah Stadında oynanan Kemah Turnuvası 2009 sezonu final

Gurbet ile sılayı buluşturan 13.Geleneksel Kemah Sultanmelik Tarih Kültür ve Spor Şenlikleri, Sultanmelik türbesini ziyaretle başladı ve Kemah Stadında oynanan Kemah Turnuvası 2009 sezonu final maçıyla sonuçlandı.
Şenliklere; Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Erol Tınastepe, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, Telekom Erzincan İl Müdürü Timur Sevim, AK Parti Erzincan İl Başkanı Salih Eğinlioğlu, ERSİAD Başkan Vekili Mehmet Koçyiğit, EKEV Mütevelli Heyeti Üyeleri Latif Yetişkin ve Ahmet Turan Akkaya, Erzincan Kemahlılar Dernek Başkanı Mahmut Cantekin, köy Dernek Başkanları ve Kemahlılar katıldı.

 

Şenliklerin açılış konuşmasını yapan Kemahlılar Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ekrem Türkan, Kemahlılar Derneği’nin, halkın ruhunda var olan, birlik, dayanışma ve dostluğu geliştirmek amacı ile kurulduğunu ve ortak değerleri yaşatmak için başarılı çalışmalar yaptığını belirtti.

Başkan Türkan, “Bu Şenlik, Kemahlılar arasında gurbetten sılaya bir köprüdür. 32 yıl önce temeli atılan Turnuvamız, 13 yıldır bizlerin burada buluşmasını, köyünü hiç görmemiş gençlerimizin köyünü görmesini sağlamıştır. Derneğimizde ve Turnuvamızda bugüne kadar görev yapan tüm hemşehrilerimize minnet borçluyuz” dedi.
Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Başkanı Fahri Bozpınar da yaptığı konuşmada, 32 yıl önce kurulan Kemah Turnuvasının aynı coşku ve heyecanla devam ettiğini belirterek, finallerin Kemah’ta oynanmasının Turnuvaya ayrı güzellik kattığını söyledi.

ERSİAD Başkan Vekili Mehmet Koçyiğit ve Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal da birer konuşma yaparak şenliklerin Kemah için önemine vurgu yaptılar.

 

Kemah Kaymakamı Eyüp Çalışır da yaptığı konuşmada, 1997 yılında Kemah’ta başlatılan Sultanmelik Tarih Kültür ve Spor Şenliklerinin gurbet ile sılayı buluşturduğunu belirtti.

Kaymakam Çalışır, “ilçemizin çağlar öncesinde başlayan tarihine, Fırat kadar zengin kültürüne, ülkemizin dört bir yanında bulunan Kemahlıları Kemah’ta bir araya getiren, başladığı günden bugüne aynı coşku ve heyecanla devam eden şenliğimizin ve turnuvamızın nice yıllara erişmesini diliyorum” dedi.

Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle de konuşmasında, “Kemah şenlikleri dost kapısıdır. Gelenlere canımız kurban, selam muhabbette olsun. Verenlere gönderenlere canımız kurban. Şenlikleri yapmamıza dünden bugüne vesile olan, bu kale tarihimizle eşdeğerdir. Bu şenliklerimizi düzenleyenlere ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından, sünnet olan çocuklar için hazırlanan faytona binen Kemah Belediye Başkanı Hüsamettin Şanal, fayton sürdü. Sünnet olan çocukları kucaklarına alan ve çocuklarla birlikte gezen AK parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe, sünnet çocuklarıyla fayton üzerinde sohbet ettiler.

 

Daha sonra, Cuma namazına müteakip mevlidi şerif okutuldu.

Şenliklerin ilk günü akşamı Belediye parkında, Aynur Güneş konseri düzenlendi, havai fişek gösterisi yapıldı.

Şenliklerin 2.günü ise Kemah Turnuvası Yarı Final müsabakaları oynandı, yamaç paraşütü gösterisi yapıldı. Akşam ise Kemah star türkü yarışması düzenlendi.

 

13. Geleneksel Kemah Sultanmelik Tarih Kültür ve Spor Şenlikleri, Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası Final maçı ve kupa törenin ardından sona erdi.

 

13.Geleneksel Kemah Sultanmelik Tarih Kültür ve Spor Şenlikleri ve 32. Geleneksel Kemah Köyleri Dostluk Turnuvası 2009 sezonu Yarı Final ve Final maçı Gurbet24 Tv'den canlı yayınlandı.

İnternet üzerinden yayın yapan ve Radyo Gurbet24'ün ortak kuruluşu olan www.gurbet24tv.com Kemah şenliklerinin coşkusunu ve Turnuva heyecanını tüm dünyaya yaşattı.


 

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA