• İstanbul29 °C
  • Erzincan32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kemah'ta Tarihi Kaleler
24 Mart 2011 Perşembe 00:00

Kemah'ta Tarihi Kaleler

  YUCEBELEN (USKUBURT) KALESİ    Kemah İlçesi’nin yaklaşık 30 km. güneybatısında kurulmuş olan Yucebelen Köyünün 5 km. güneyinde, yüksek kayalık tepe üzerine

 

 

YUCEBELEN (USKUBURT) KALESİ  

 

Kemah İlçesi’nin yaklaşık 30 km. güneybatısında kurulmuş olan Yucebelen Köyünün 5 km. güneyinde, yüksek kayalık tepe üzerine kurulmuş olan bir Ortaçağ kalesi bulunmaktadır (Tunceli-Ovacık'a açılan boğazın güvenliği için inşa edilmiş önemli bir savunma yapısı olduğunu düşündüğümüz Kale'ye, kayaya çentilerek oluşturulmuş 45 basamaklı yolla ulaşılmaktadır. Kalede yer alan 3 adet su sarnıcının benzerlerine Erzincan Kız Kalesi ve Kemah Kalesi'nde de rastlanmaktadır.

Kale çevresinde Ortaçağ yerleşmesine ait temel seviyesinde günümüze ulaşmış mimari kalıntılar ve mezar kalıntılarına rastlanmaktadır. Çevredeki keramik parçaları Ortaçağa işaret etmektedir. Geçmişte koy nüfusu bir hayli kabarık iken günümüzde çok azalmıştır. Köydeki caminin Kemah'taki Gulabi Bey Camiyi yaptıran kişi olduğu anlaşılmaktadır.

ycblnkale20111-001.jpg

 

BARDIK KALESİ

 

İlçe merkezinin yaklaşık 25 km. güneybatısında, Yücebelen Koyu yakınlarında bulunan kale, günümüze harap vaziyette ve temel seviyesinde ulaşabilmiştir. Günümüze ulaşan harçsız, kaba yontu taşlardan inşa edildiği anlaşılan sur duvarlarının yüksekliği yer yer 1,5-2 m.yi bulmaktadır. Konum ve mimarisi bakımından Kale, yöredeki Ortaçağa ait savunma yapılarından biri olduğunu düşündürmektedir. Kaleyi tarihleyecek seramik parçaları ve herhangi bir objeye rastlanmamıştır

 

SARITAŞ KALESİ

 

Kemah-Refahiye karayolunun 23. kilometresinden kuzeye devam eden yol ayrımının yakınlarında kurulmuştur. Kurulduğu mevkinin Sarıtaş olarak adlandırılmasından dolayı kaleye de bu ad verilmiştir. Oldukça harap ve illegal define arayıcıları tarafından tahrip edilmiş kale yerleşiminde duvarlar, temel seviyesinde günümüze gelebilmiştir. Cevreden toplanan seramik parçaları ilk ve Ortaçağa işaret etmektedir

saritaskale20111.jpg 

KALECIK KALESİ

 

Kemah ilçe merkezinin yaklaşık 50 km. kuzeyindeki Akbudak (Hinzorı Koyu'ne )  4 km. mesafede ve kuzeydoğuda bulunan kayalık bir tepe üzerine kurulu Kalecik Kalesi, harap durumdadır Temel seviyesi dahi tespit edilemeyecek derecede yıkıntı haline gelmiş olan kalenin mevcut kalıntılarından, harçsız orgu tekniği ile ve kaba yontu taşlarla inşa edildiği, mevcut seramik buluntularından da yöredeki Ortaçağa ait kale yerleşimlerinden biri olduğu anlaşılmaktadır

kalecikkale20111.jpg 

AKBUDAK (HINZORI) KALESI

 

İlçe merkezinin yaklaşık 35 km. kuzeyindeki Akbudak (Hinzori) Köyü’nün 2 km. doğusunda, Hinzori Çayı vadisinin Maden Deresi denen bölümünde ve Kalecik diye adlandırılan mevki'de harap vaziyette, temel izleri dahi tespit edilemeyen, adeta taş yığınını andıran, 30 x 20 m. boyutlarında, oval tasarım olduğuna kanaat getirdiğimiz, seramik buluntularından hareketle Ortaçağdan kalma olabileceğini düşündüğümüz bir kale yerleşiminin izleri mevcuttur.

 

Kalenin hemen yanında eski bir kilise kalıntısının olduğu ifade edilmiş ise de bunun günümüzde temel izleri bile yok edilmiştir.

akbudakkale20111.jpg 

TAŞBULAK (SUNGURU) KÖYÜ

URARTU KALESİ VE KAYA MEZARI

 

Kemah’ın kuzeybatısındaki eski adi Sonkoru (Sunguru) olan Taşbulak Köyünde, köyün yaklaşık 500 m. batısındaki üçgen biçimli sarp tepe üzerinde, bugün iri kayalardan örülü temel izleri görülebilen kale ile bunun doğu yönünde Urartu geleneğinde kayaya oyma mezar bulunmaktadır.

 

Ana kayaya doğu-bati yönünde çentilerek, son derece muntazam bicimde yapılmış kaya mezarına doğudan, dikdörtgen formlu kapı ile ulaşılır. Kapıdan geçtikten sonra ulaşılan giriş bölümü, 1-60 x 2.93 m. boyutlarında ve dikdörtgen bir odacık şeklindedir. Bu bölümünün batısındaki dikdörtgen çerçeveli bir başka kapı ile de asil mezar odasına ulaşılmaktadır. Uzun kenarlar 3.50 m., kısa kenarlar ise 2.89 m. ebatlarında, kareye yakin dikdörtgen bir plana sahip olan mezar odasının kuzeyinde, kayaya oyulmuş 4, güneyinde ise 3 niş bulunmaktadır. Kuzeydoğu köşede de 35 cm. derinlikte, 50 x 73 cm. boyutlarında bir kurban çukuru yer almaktadır.

 

Kaya mezarının etrafını çevreleyen Kale'nin kiklopik örgülü duvar tekniği, kalın seramik parçaları ve Kaya Mezarı, Urartu dönemine işaret etmektedir. Van Kalesi'nde, Tercan yakınlarındaki şirin kale’de, Erzurum'un Hınıs İlçesi’ne bağlı Mülk Köyü yakınlarında bulunan kaya mezarları ile Taşbulak Kaya Mezarı arasında ortak özellikler dikkati çeker.

tasbulakkale20111.jpg

 

 Kaynak: Kültür Varlıkları ile Kemah

 

Bu haber toplam 5547 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA