• İstanbul19 °C
  • Erzincan21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kömür Köyünde Meyve Fidancılığı
07 Şubat 2015 Cumartesi 10:38

Kömür Köyünde Meyve Fidancılığı

Kemah ilçesine bağlı Kömür Köyü’nde uygulanması planlanan sanayi odaklı organik meyvecilik projesi İstanbul’da yaşayan Kömür köylüleri ile paylaşıldı.

Kemah ilçesine bağlı Kömür Köyü’nde uygulanması planlanan sanayi odaklı organik meyvecilik projesi İstanbul’da yaşayan Kömür köylüleri ile paylaşıldı. Proje köylüler tarafından beğeni ile karşılandı.

İstanbul’da yaşayan Kömür köylüleri ile bir araya gelen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, projenin hayata geçirilmesi için köylülerden destek istedi. Tarımın kalkınmasının önündeki engellerin başında parçalanmış tarım arazilerinin olduğunu dile getiren İl Müdürü Yılmaz, parçalanmış arazilerin tarımı ekonomik olmaktan uzaklaştırdığını söyledi.

Uygulamak istedikleri proje ile bu sorunu ortadan kaldıracaklarını ve hayata geçirilecek sanayi odaklı meyvecilik projesiyle sınırları ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Kemah ilçesine bağlı Kömür köyünce uygulanacak proje ile 1500 dekarlık alanın tek bir parsel haline getirileceğini söyledi.

Bu amaçla hazırlanan avam projenin tanıtımı için İstanbul’a geldiklerini söyleyen İl Müdürü Sırrı Yılmaz, Erzincan’da 2014 yılı sonu itibarıyla 70 bin hektar tarım arazisinin kullanılmadığını kaydederek, uygulanacak bu projenin hem Erzincan hem de bölge için model oluşturacağını vurguladı. Kullanılmayan tarım arazilerinin benzer projelerle meyvecilik sektörünün hizmetine sunulabileceğini belirten Yılmaz, projenin bölgenin kalkınmasında ve istihdam yaratılmasında önemli rol oynayacağını vurguladı.

Kemah’ın Kömür köyünde 1500 dekarlık alana, yaklaşık 100 bin adet meyve fidanı dikmeyi planladıklarını söyleyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz, geniş çaplı ve detaylı bir proje hazırladıklarını söyledi.

komurkoyumeyvacilik20152.jpg

Proje ile bölgede arazilerin toplulaştırılması, istihdam yapılması, organik sanayi meyveciliği hamlesi başlatılması, bölgenin sosyo ekonomik yapısının iyileştirilmesi, kullanılmayan tarım arazilerinin ekonomiye kazandırılması, köylülerin kira gelirine kavuşturulması ve bölgede meyvecilik kültürünün yaygınlaştırılması gibi birçok amaca ulaşılacağını söyledi.

 

Toplantıya katılan Tunay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Kırtıloğlu, uygulanacak projeye şirketlerinin sosyal sorumluluk ilkesi kapsamında destek vereceklerini, projenin yürütülmesinde aktif rol oynayacaklarını ve proje kapsamında üretilecek ürünlere alım garantisi verecekleri söyledi.

Toplantıda son olarak Ziraat Teknikeri Mustafa Mutu tarafından projenin detayları köylülerle paylaşıldı.

 

Bu haber toplam 2012 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA