• İstanbul17 °C
  • Erzincan10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Korutürk; Ankara ve İstanbulda Anıldı
18 Ekim 2012 Perşembe 00:00

Korutürk; Ankara ve İstanbul'da Anıldı

Kemahlı olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Sabit Korutürk, ölümünün 25. yıl dönümünde Ankara’daki Devlet Töreni’nin yanı sıra, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde
Kemahlı olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Cumhurbaşkanı Fahri Sabit Korutürk, ölümünün 25. yıl dönümünde Ankara’daki Devlet Töreni’nin yanı sıra, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde de düzenlenen törenle sevenleri tarafından anıldı.
 

Fahri Korutürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da birer mesaj yayınlayarak, 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ü, vefatının yıl dönümünde saygı ve rahmetle andıklarını belirterek, ailesine başsağlığı dileğinde bulundular.6. Cumhurbaşkanı Fahri S.Korutürk, 25. ölüm yıldönümünde, Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Korutürk’ün oğlu olan İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve askeri erkânın katımıyla anıldı.

Törende, Korutürk’ün özgeçmişi okundu, kabrine çelenk konuldu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bakan İsmet Yılmaz, törenin ardından, Korutürk’ün kabrinde dua okudu.

Fahri Korutürk, Ankara’daki törenin yanı sıra, Kadıköy İlçesi Moda semtindeki, Çocuk Parkında bulunan büstü önünde de bu yıl 10.kez düzenlenen programla sevenleri tarafından anıldı.Gazeteci M.Ayhan Kara’nın Koordinatörlüğünü yaptığı anma programına; Korutürk’ün ailesinin yanı sıra, TBMM  eski Başkanı Necmettin Karaduman, Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kartal Belediye Meclis Üyesi Kemal Berk, Moda İlköğretim okulu Mezunlar Cemiyeti Başkanı Tevfik Öztürk, Nimet Yazıcı, İliç-Akdoğu Köyü Dernek Başkanı Cahit Tatar, emekli Köşk görevlileri, emekli Deniz Kuvvetleri ve Dışişleri mensupları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.Saygı duruşuyla başlayan Anma Programının açılış konuşmasını yapan Gazeteci Yazar M.Ayhan Kara, 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün Ankara’da düzenlenen Devlet Töreniyle anıldığını, son 10 yıldır da kendi semti olan Moda’da sivil törenle andıklarını belirtti.

Korutürk’ün ömrünün 55 yılını devlet hizmetine verdiğini ifade eden Kara, “Korutürk, askerliğinin yanında diplomatlığı, senatörlüğü ve Cumhurbaşkanlığı ile ömrünün 55 yılını devlet hizmetine adamıştır.

1935 yılında soyadı kanunu çıktığında, Cumhurbaşkanımıza Korutürk soyadını Mustafa Kemal Atatürk vermiştir” dedi.

Fahri Korutürk’ün tarafsız ve ulaştırıcı bir Cumhurbaşkanı olduğunu vurgulayan M.Ayhan Kara, “Korutürk, 1973-1980 yılları arasında ülkemizde tümüyle koalisyonların yaşandığı ve Kıbrıs Barış Harekatı’nın gerçekleştiği, kaotik zor yıllarda Cumhurbaşkanlığını tarafsız, nesnel ve dengeli bir yaklaşımla, uzlaştırıcı bir anlayışla yürütmüş ve yemin metnini her gün okumuştur.

O, 21. Yüzyılın Türkiyesi’nin Cumhurbaşkanıydı. Eşi Emel Korutürk hamfendi de dil bilen, ressam ve sanat tarihçisi kimliğiyle ev sahibesi olarak Köşk’e değer katmış ve Köşk’ü halka açmıştır” dedi.Refahiyeli olan Kadıköy’ün çiçeği burnunda Kaymakamı Birol Kurubal da konuşmasında, 6.Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ün hemşehrisi olmaktan onur duyduğunu ifade ederek, “Bende 6.Cumhurbaşkanımız Korutürk gibi Erzincanlıyım. Canlılar ikiye ayrılır, biri normal canlılar, diğeri de Erzincanlılar” dedi.

Kaymakam Kurubal, Fahri Korutürk’ün Askeri ve diplomatik alanlarda ülkemize büyük hizmetler verdiğini vurgulayarak, kendisini ölümünün 25.yılında saygı ve minnetle andıklarını belirtti.TBMM eski Başkanı Necmettin Karaduman, Gazeteci Zeki Sözer ve Doç. Dr. Barış Doster da yaptıkları konuşmalarda, Fahri S. Korutürk’ün yüksek devlet adamı vasfı ve kişiliği üzerine vurgu yaptılar. 
Bu haber toplam 1381 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA