• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KORUYOLU KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

KORUYOLU KÖYÜ

KORUYOLU KÖYÜ (Tavginer)  Karadağ’ın kucağında bir evlat gibi besleyip büyüttüğü yanyana dört köyden (Karadağ, Parmakkaya, Doğan ve Koruyolu) biri olan Koruyolu, Kemah’a 20

KORUYOLU KÖYÜ (Tavginer)

 

 Karadağ’ın kucağında bir evlat gibi besleyip büyüttüğü yanyana dört köyden (Karadağ, Parmakkaya, Doğan ve Koruyolu) biri olan Koruyolu, Kemah’a 20 km mesafede kurulmuş. Şimdi 15 haneye düşmüş olan köy (Bunlarında çoğu kışın gittiğinden birkaç hane kalıyormuş), bir zamanlar 40 haneymiş.

Koruyolu ismi, Karadağ’ın arkasındaki yaylaları koruluk ve ormanlık olduğu için, köy oradan almış ismini. Köyün aslı 1938 de Tan Köyünden gelip yerleşen 12 haneye dayandığını ifade etti muhtar Hüseyin ADIBELLİ. Köyün yerini Çakaroğlu’ndan satın almışlar. Köyün doğusunda Alpuşu,Taş ocakları, Dut deresi, Beytahtı ve Bulanık Dere, Batısında da Kızıl Meşe ve Pardi sırtı var. Arazilerinde Alğuşu çeşmesi, Meryemana Çeşmesi, Karapınar ve Şifa suları(birçok rahatsızlığa iyi gelen) varmış.

Tapu Tahrir Kayıtlarında,16.yüzyılın sonlarına doğru zirai bakımdan inkişaf kaydeden bu köy 1516 da 27 hane,1568 de 44 hane olduğu, mahsullerinin arpa, buğday, darı, bakla,pamuk 1516 da 10.000, 1568 de 10.500,1591 de 18.500 akça olduğu kaydedilmektedir.

Köyde 2 adet de değirmen mevcuttu. Köye 1994 yılında teröristlerce bir baskın düzenlenmiş, fakat köyün gönüllü korucuları ve imamı çok iyi bir müdafayla, şehit vermeden, teröristleri köye sokmamışlar, bu nedenle Gazi Muzaffer “Gazi” ünvanını çoktan hak ettiklerini ifade ediyordu köylülerinin.1960 da açılan köyün ilkokulu,1989 da öğrenci yetersizliğinden dolayı kapanmış.

Köyün İstanbul’da, “Koruyolu Köyü Kalkındırma Derneği” olarak başkanlığını Yusuf GEÇİMLİ’nin yaptığı 1996 yılında kurulmuş bir köy dernekleri var.

Köyün Sınırları: Doğusu; Alpuşu sırtı, Çığırdan deresi, Alaburt sırtı ve Palandöken Yokuşu, Batısı; Bulanık dere, Acemoğlu Mağarası ve Podı sırtı, Kuzeyi; Soropul ve Üç kardeşler, Güneyi;Alpuşu Pınarı,Tavginer Sırtı,Keşiş Tepesi,Yol,Ağanın Düzü ve Şoraklar.

Eski adı ile TAGBUNER KAVGİNER Hıristiyanlarla meskun olan ve 16.yüzyılın sonlarına doğru zirai bakımdan inkişaf kaydeden bu köy,1516 da 27 hane,9 mücerred,1530 da 22 hane,10 mücerred,1568 de 44 hane,38 mücerred,1591 de 80 nefer nüfusa malik idi. Mahsullerini buğday, arpa, darı, bakla, pamuk, şıra, meyve, bal, bostan ürünleri teşkil etmekte ve vergi hasılı 1516 da 10.000,1530 da 10.500,1591 de 18.500 akçeden müteşekkil bulunmakta idi. Köyde 2 adet de değirmen mevcuttu. Koruyolu köyünün 1975 nüfus sayımına göre nüfusu 123 kişidir.

Kaynak: Kemah Kitabı, Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

 

KEMAH KORUYOLU KÖYÜ'NÜ TANIYALIM KÖYÜMÜZÜN SINIR VE KOMŞULARI DOĞUDA (GÖKKAYA) BATISINDA (DOĞANKÖY) GÜNEYDOĞUSUNDA(ALP NAHİYESİ) GÜNEYBATISINDA(KARADAĞ) İLE SINIR KOMŞULUĞU YAPAR. KUZEYİMİZDE KARADAĞ VE YILDIZ DAĞI VAR BURADA SAHOUL DAĞI DİYE BİLİNEN YERDE SINIR KOMŞUMUZ (KERER KÖYÜDÜR). BURADAN BAŞLAYARAK GÜNEYE DOĞRU KARADAĞ'DA BULUNAN ÜÇ KARDEŞE GELİR. GÜNEYE DOĞRU KARAPINAR KARAYAĞA İNER. DOĞAN KÖYE BAKAN(BÜK UCURUM) DENİLEN YERDEN DOĞUYA DOĞRU KIZIL MEŞEYE GELİR. BURANIN DOĞAN KÖYE BAKAN TARAFI DOĞAN KÖY'E AİTTİR DOĞUYA BAKAN KISMI DA KORUYOLU KÖYÜNE AİTTİR. BURADAN AŞAĞIYA İNİNCE DOĞAN KÖYDEN GELEN BULANIK DEREYE İNER. SU TAKİBEN KARASU'YA İNER BURADAN DOĞUYA DOĞRU ERZİNCAN KEMAH YOLUYLA BİR KİLOMETRE KADAR GİDER NATO YOLU İLE BİRLEŞEREK DEVAM EDER ŞERİF ÇİMEN TARLASİNIN ALTINDAN AĞANIN DÜZÜNDEN KORUYOLUNDAN GELEN DEREYE BİRLEŞEREK KUZEYE DOĞRU ALTI YÜZ METRE ÇIKARAK DUTLU DEREDEN DOĞUYA GİDER ALP NAHİYESİ İLE SINIRIMIZ DEVAM EDEREK TAŞ OCAKLARI ALPUŞU SIRTI KUZEYE DOĞRU İLERLER BURADA GÖKKAYA İLE SINIRIMIZ DEVAM EDER KATIR BATANLARDAN ALABUDUN DEREDEN DOĞUYA DOĞRU İLERLER (ALİ AĞANIN YARINDAN UCURUM)HASDAN DAĞI İLE BİRLEŞİR BURADA DA KUZEY BATIYA DOĞRU SIRT KESE DOKSAN DOLAMANÇ HANZARIN DERESİNDEN GÜLÜZARIN DERESİ SAHOUL DAĞINDA BİRLEŞİR.

KORUYOLU KÖYÜ TARİHÇESİ KEMAH KORUYOLU KÖYÜ 1938 YILINDA TAN KÖYÜNDEN AYRILARAK KEMAH EŞRAFINDAN SAĞIROĞLU ADLI KİŞİDEN (17)KIRMIZI LİRAYA SATIN ALINMIŞ. KÖYÜMÜZ (13) HANE OLARAK KURULMUŞ İLERLEYEN YILLARDA KÖYÜMÜZ (20) HANEYE ULAŞMIŞTIR. KÖYÜMÜZ İLKÖĞRETİM OKULU 1960 YILINDA BETONARME OLARAK M.E. B’LIĞI TARAFINDAN YAPTIRILIP (5) DERSLİK OKULUMUZ 1962 YILINDA (22) ÖĞRENCİ İLE EĞİTİME BAŞLAYIP DAHA SONRAKİ YILLARDA(80) ÖĞRENCİYE ULAŞMIŞTIR. KÖY OKULUMUZ 1989 YILINDA ÖĞRENCİ YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE EĞİTİME KAPANMIŞTIR. BÜGÜN İSE KÖY KONAĞI VE ŞENLİKLERDE MİSAFİRHANE OLARAK KULLANILMAKTADIR.

KÖYÜMÜZE ŞEBEKESUYU 1989 YILINDA KÖY MUHTARLIĞININ ÇALIŞMALARI SONUCU GETİRİLMİŞTİR. 2003 YILINDAN İTİBAREN ÖNCELİKLE TAPU KADASTRO TAPULAMA İŞLEMİ YAPILMIŞTIR. 2004 YILINDA KANALİZASYON ŞEBEKE SİSTEMİ İLE YAPILIP (80 m2)İNŞA EDİLEN FOSEPTİK KUYUSUNA TOPLANMIŞTIR AYRICA CAMİ OKUL TAMİRATLARI YAPILMIŞ OLUP GASİLHANE, SOĞUK HAVA DEPOSU, LOJMAN İNŞAATI DEVAM ETMEKTEDİR. ARAZIMİZDE TARIM OLARAK HER TÜRLÜ TARIMA EL VERİŞLİDİR. BÜYÜK VE KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK VE ARICILIK YAPILMAKTADIR. YAYLALARA VE SULAK BİR ARAZİYE SAHİPTİR.

KORUYOLU ADINI TAŞIYAN DERNEĞİMİZLE 1996 YILINDA İSTANBUL'DA KURULMUŞ FALİYETLERİNE DEVAM EDİLMEKTEDİR. KÖYÜMÜZ ŞUANDA (200) HANEDİR.

KÖY MUHTARIMIZ HÜSEYİN HÜSNÜ ÜSTÜNEL TEL : (0446) 517 81 45 SPOR

KULÜBÜMÜZ KORUYOLU SPOR 1978 YILINDA KURULMASI PLANLANMIŞ KÖYLÜLER İLE İSTİŞARELER YAPILARAK KURULMASINA KARAR VERİLMİŞTİR. MAVİ, LACİVERT, BEYAZ RENKLERİ İLE 1979 YILINDA KEMAH KÖYLERİ DOSLUK TURNUVASINA İLK DEFA KATILMIŞ TURNUVANIN HALEN İÇİNDEDİR.

KORUYOLU SPOR BÜGÜNE KADAR BİR CENTİLMENLİK, BİR DÖRDÜNCÜLÜK KUPASI ALMIŞTIR.

Kaynak:www.koruyolukoyu.com

Bu haber toplam 3453 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA