• İstanbul24 °C
  • Erzincan25 °C

Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ercan Babacan / www.kemahlilar.com

Köy- Kent Müzeleri ve Etkileri 1

17 Ağustos 2015 Pazartesi 10:18

Köy-  Kent Müzeleri ve Etkileri 1

Tarihi mirası zengin ülkemiz birçok medeniyeti ve bunlara bağlı kültürü, siyaseti ve inancı bağrında binlerce yıl barındırmıştır. Her medeniyet tarihin sayfalarında bu topraklara derin izler bırakarak yerini bir sonraki medeniyete veya nesle bir şekilde devretmiştir.

Genelde ülkemizde özelde ilçemizde ve köylerimizde; bazı medeniyetlerin izlerine rastlamak ve bunların tarihi ve toplumsal etkilerini gözlemlemek mümkündür. Yıllardır içinde bulunduğumuz, gözlemlediğimiz veya fiziki olarak istifade ettiğimiz mekânsal düzenlemelerden, işlevsel ekipmanlara kadar birçok unsur bizlere bizden öncekilerin mirası diyebiliriz. Yine coğrafi koşulların ve medeniyetlerin mirası kültür- inanç  ile gelenek olarak aktardığımız değerlere de sahibiz ve bunları hali hazırda koruyup aktarmaya çalışmaktayız da diyebiliriz.

Gelenek ve görenek bilinci; bağlı bulunduğu coğrafyaya aidiyet duygusunun yanı sıra geriye de bakabilmeyi ve tarihsel süreçte edinilen kültürün ve bu kültürden üretilen gelenek ve göreneklerin hafızasını da içerir. Hafıza olmasa, bireyler ve gruplar, her bir durumu çözümlerken ve ne yapılacağına karar verirken hep yeniden başlamak zorunda kalırlar. Bugüne kadar bize ulaşan kültürel mirasımıza baktığımızda görebilmekteyiz ki Kemahlılar; kuvvetli toplumsal hafızası ve gelenek bilinci ile tarihsel tecrübelerini birleştirerek bulundukları coğrafyayı yaşanabilir mekânlara dönüştürebilmişlerdir.

Ancak bugün hızla değişen küresel yaşam standartlarının ve teknolojik gelişimlerin yerele etkisi ile Kemah özelinde de yukarda varsayılan gerçeklerin değişmesine ve farklılaşarak kaybolmasına yol açtığı görebilmekteyiz.

Dün kullanılan alet edevat ve sanatların bugün kaybolmaya yüz tuttuğunu, dün yaşanan cenaze, düğün, imece ritüellerinin bugün farklılaştığını, hayat ve doğa mücadelesinde gösterilen pratik çözümlerin zorlaştığını gördükçe kültürel erozyonun ve buna bağlı değer kayıplarına şahit olmaktayız.

Bugün yapılması gereken elbette aynı düşünce ve eylemlerin bilinçli ve zamanın gerektirdiği şekilde devam ettirilebilmesi denilebilir. Veya farklılaşan tecrübeler yeniden şekillendirilerek birey veya toplum yararına düzenlenebilir. Her ne şekilde olursa olsun yaşanmış ve başarılı olmuş gelenek dediğimiz tecrübeler referans alınırsa, insanımızın ve coğrafyamızın doğasına uygun yaşanabilir toplumlara dönüşmesi mümkündür. Daha da ilerisi gelecek kuşaklara kültürel mirasımız geçmişten aldığımız birikimle kolayca taşınmış olur.

Peki bu faaliyetler ve düşüncelerin uygulaması ve pratik hayattaki yerini alması nasıl mümkün olabilir diye soracak olursak cevabı da yine kendimizde aramalıyız diyebiliriz.

Öncelikle yerel yönetimlere, kamu kurum ve kuruluşlara, vakıf ve derneklere, gönüllüler, iş adamlarımıza ve tüm halkımıza düşen sorumluluklar vardır.

Ne gibi mi ?

Bir sonraki yazımızda detaylandıracağımız gibi, genel kültürümüzü tamamlayan yerel kültürümüzün izdüşümlerini yansıtan köy ve kent müzeleri, sözlü tarih çalışmaları, yayınlar ve röportajlar, çeşitli etkinlikler, seminer ve araştırmalar bunlardan sadece birkaçıdır.

Unutulmamalıdır ki sürdürülebilen her kültürel çalışma yaşatılan her gelenek ve görenek bu coğrafyanın sürekli yeşermesine ve daima sağlıklı ve doğasına uygun eserler vermesine vesile olacaktır.

Ercan Babacan

Kemahlilar.com İmtiyaz Sahibi

 

Faydalı Düşünceler:

Yerel Tarih; “doğal ve kaçınılmaz olarak folklor çalışmalarıyla ilişkilidir” ve yerel tarihle ilgili araştırma yapmanın en cazip yönlerinden biri de “halk geleneklerini kaydetme ve onları tarihsel öykülemeyi zenginleştirmek için kullanma fırsatıdır”.

Ünlü halkbilimci Richard Dorson

binali_bozdemir_sergisi_kardere.jpg

 

Bu yazı toplam 1857 defa okunmuştur.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA