• İstanbul22 °C
  • Erzincan20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KÜPLÜ KÖYÜ
10 Aralık 2005 Cumartesi 00:00

KÜPLÜ KÖYÜ

KÜPLÜ KÖYÜ (Komik) Munzur’larla Karadağ’ın arasındaki derin vadinin içindeki köylerimizden biri olup, ilçeye 35 km uzaklıktadır. Komik Çayının üstüne doğru Güzel Tarlaların yanına,

KÜPLÜ KÖYÜ (Komik)

Munzur’larla Karadağ’ın arasındaki derin vadinin içindeki köylerimizden biri olup, ilçeye 35 km uzaklıktadır. Komik Çayının üstüne doğru Güzel Tarlaların yanına, Kömür Düzü’nün yamacına kurulmuş olan köy 11 hane.Fırat’ın üzerindeki köprüye, tren istasyonuna ismini veren, nehrin öteki yakasındaki münbit araziler içine kurulan Cebesoy Mezrası10 hane, Gölbaşı Mezrası ise 4 haneden ibarettir.

Köyün esas kurulduğu yer bu Gölbaşı Mezrasının bulunduğu yermiş ve burada barınak olarak köyün komları bulunduğu için “Komik” adı verilmiş köylerine, isimler Hükümet tarafından değiştirilmeden evvel. 1978 de açılan köyün ilkokulu 1994 de kapanmış. Köyün sakinleri Cebrail Torunları, Tercan’ın Gedikdere köyünden, Beytuşağı Kabilesi de Ovacık’tan gelmeymiş.

Köyün yerini, 1977 de Sağıroğulları’ndan satın almışlar. Bir zamanlar Bey’lere ait olan evler ve konaklar viran bir durumda, eski ihtişamlarından bir eser kalmadan son demlerini yaşıyorlar. Çaylar Mevkisindeki verimli topraklarında pancar, fasulye, tahıl, sebze yetiştiriyorlar, arıcılık, hayvancılık ve kavakçılık da temel geçim kaynaklarından.

Hayvancılık eskiden 4 000 e varan davarla daha iyi durumdaymış. O zamanlar Olukyurdu, Godan, Çiçek ve Küneheriç yaylarına çıkarlarmış. Şimdi 600 e düşmüş davar sayısı. Küneheriç Mevkisinde “Derviş Halil Ziyareti” varmış. İstasyonun arkasında Hanagular Kilisesi kalıntıları, Gölbaşı Mezrasında da eski peyler hala belliymiş.

Köyün Sınırları: (Küplü-Çakırlar) Doğusu; Mağara Deresi, Ortadüz ve Kiler, Batısı; İzinsor Yolu, Tilki Gediği ve Miskale, Kuzeyi; Fırat, Güneyi; Miskale, Sal, Çalıçukuru, Caferli Suyu, Büyük Dere ve Kiler.

Kaynak: Kemah Kitabı,Bir Derkenar Yılmaz Kurt (Eski Kemah Kaymakamı)

Bu haber toplam 4090 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Kemahlilar | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : kemahlilar@gmail.com | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA